Aktuality
Čas čítania: 4 min

Hory Červenej Poľany ukázali v sobotu olympionikom zo sveta zrána prekrásnu tvár

SOV

SOČI 1. februára (SOV) – Piatkový večerný príchod do olympijského Soči sa odohral v daždivom počasí, ale hory Červenej Poľany, v ktorých sa odohrá veľká väčšina z 98 medailových súťaží ZOH 2014 (49 lyžiarskych v Roza Chutore a v areáli Laura, 11 biatlonových v Laure, plus 9 v ľadovom tobogane areálu Sanki), v sobotu ukázali olympionikom zo sveta prekrásnu tvár.

V horskej olympijskej dedine, v ktorej sa zo Slovákov v piatok neskoro večer ubytovali zástupcovia zjazdového lyžovania,sánkovania a akrobatického lyžovania, bolo od rána nádherne. Nad mohutnými končiarmi s výškou až cez tri kilometre naplno svietilo slnko, len sem-tam nad horami bolo vidno oblaky. Vraj by to tak malo vydržať ešte niekoľko dní. Uvidíme. Popoludní sa síce zatiahlo a najskôr do areálu Laura a potom aj do nižších horských sfér prišla hmla, ale podľa predpovede počasia by prevažne slnečno malo byť aj v najbližších dňoch.

Tu býva v horskej dedine slovenská výprava. FOTO: SOV
Tu býva v horskej dedine slovenská výprava.
Foto
SOV

Sobota by sa pre členov slovenskej výpravy dala označiť ako zoznamovací a prípravný deň, ale napríklad bežci na lyžiach už aj trénovali na svojich tratiach. Ešte v noci niektoré tímy prebrali servisné bunky na svojich športoviskách, do ktorých preniesli lyže, vosky a ďalší materiál. Tí šťastnejší, ktorí si preberali materiál až zrána, sa aspoň trochu lepšie vyspali. V osobitnej situácii sú sánkari, ktoré servisnú bunku na športovisku nemajú. Sane skladujú v suteréne nášho bloku číslo 4 v zelenej zóne horskej olympijskej dedine a na rovnakom mieste ich budú aj pripraviovať na tréningy a preteky.

Na snímke z horskej olympijskej dediny je vľavo budova reštaurácie. FOTO: SOV
Na snímke z horskej olympijskej dediny je vľavo budova reštaurácie.
Foto
SOV

Cez deň sa športovci aj členovia ich sprievodu zoznamovali s dedinami a pokúšali sa zistiť, čo kde je, ako funguje doprava a podobne. Športovci z horskej dediny zatiaľ trénovali len na suchu – predovšetkým vo fitnescentrách, ktoré sú v každej z troch olympijských dedín. Bežci na lyžiach aj biatlonisti si však v areáli Laura už v sobotu mohli zajazdiť na pretekárskych tratiach.

„Trate sú široké, tvrdé a upravené, počas tréningu boli mínus štyri stupne, takže okej. Akurát nám prekážalo priveľké vlhko. Na druhú časť tréningu prišla hustá hmla a bolo vidno len asi tak na desať metrov. Šofér autobusu dokonca pre hmlu po tréningu odmietol ísť. Keď na to oznámil, rozosmiali sme sa a išli sme pešky. Zo športoviska do vytrvalostnej dediny nám to pešky trvalo len sedem minút. Musím povedať, že takto pri športovisku som na súťaži nebýval...,“ popisoval prvé zážitky vedúci tímu našich bežcov na lyžiach Peter Bartoň, ktorý profil tratí v Červenej Poľane charakterizoval ako strmý a náročný.

Obľúbené miesto na fotografovanie v horskej dedine. FOTO: SOV
Obľúbené miesto na fotografovanie v horskej dedine.
Foto
SOV

Biatlonoví tréneri aj servismani prebrali materiál takisto až v sobotu predpoludním. Na olympijských tratiach popoludní trénovali ženy, podvečer muži. „Ženám ešte počasie vcelku žičilo, ale muži v dôsledku silnej hmly nestrieľali,“ informoval vedúci biatlonovej časti slovenskej výpravy Pavel Kobela. V nedeľu naši biatlonisti trénujú neskôr ako v predošlý deň – podvečer muži a večer ženy.

V nedeľu budú na snehu trénovať už viacerí slovenskí olympionici, aj keď zjazdári či akrobatky sa na pretekárske trate v Roza Chutore ešte nedostanú. Predsa len, ich úprava je náročnejšia ako v prípade bežeckých a biatlonových tratí. Prvý zo šestice našich sánkarov – Jozef Ninis, ktorého súťaž otvorí pretekársky program v areále Sanki – sa do toboganu na tréning dostane až 5. februára. Dovtedy oň a ešte dlhšie ďalší naši sánkari budú trénovať len na suchu.

Prvé predsúťažné technické porady sú na programe už v nedeľu. Zimné olympijské hry v Soči slávnostne otvoria v piatok 7. februára, ale už o deň skôr sa rozbehnú prvé súťaže.

Sobotňajší pohľad na zjazdársky cieľový priestor v Roza Chutore. FOTO: SOV
Sobotňajší pohľad na zjazdársky cieľový priestor v Roza Chutore.
Foto
SOV

Trať freestylového slopestyle v Extreme Parku v Roza Chutore. FOTO: SOV
Trať freestylového slopestyle v Extreme Parku v Roza Chutore.
Foto
SOV