Športové aktuality
10 min. čítania

Jedenásty a posledný súťažný deň OH mládeže: kajakár Grigar strieborný, kanoista Mirgorodský bronzový

Ľubomír Souček

NANKING 27. augusta (píše tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček) – V stredu jedenástym súťažným dňom vyvrcholilo športové dianie na II. olympijských hier mládeže v čínskom Nankingu. V akcii sme už mali len duo vodných slalomárov mestskom jazere Suan-wu. Naša dvojica si v utorok v K. O. pretekoch jeden proti jednému na hladkej vode vybojovala postup do štvorčlenného semifinále. V stredu sa obaja pretekári KTK-Dukla Liptovský Mikuláš v daždivom počasí radovali z medaily – Jakub Grigar získal striebornú a Marko Mirgorodský bronzovú! Týmto v záverečný deň OHM vodáci rozšírili našu medailovú zbierku z Nankingu celkove na tri kovy – dva strieborné a jeden bronzový.
 

Grigar vo finále proti Slovincovi Urankarovi pokazil štart a stratu už nedokázal dohnať

V kajaku chlapcov vlaňajší juniorský majster sveta aj Európy v slalome na divokej vode a vlajkonosič našej výpravy na otváracom ceremoniále Jakub Grigar (narodený 27. apríla 1997 v Liptovskom Mikuláši) v semifinále potvrdil svoje najvyššie ambície. Podobne ako v osemfinále a vo štvrťfinále aj v semifinále zajazdil vôbec najrýchlejší čas – 1:07,997 min. V dueli o postup do boja o zlato presvedčivo zdolal víťaza kvalifikácie Číňana Huanga, ktorý za ním zaostal o viac než dve sekundy. A víťaz druhého semifinále Slovinec Anže Urankar bol od neho pomalší bezmála o tri sekundy.
Grigarovo sklamanie tesne po finále bolo veľké, ale rýchlo prebolelo.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

A predsa Jakub Grigar vo finále nevyhral. Na jazdu o zlato mu žreb prisúdil druhú dráhu, ktorú nemal rád, pretože pri štarte na šikmej plošine sa musel odrážať tou rukou, ktorá mu nevyhovovala. Štart bol spolu s povinným eskymáckym polobratom uprostred trate kľúčovou pasážou pretekov, na ktorej sa dalo najviac stratiť. Nuž a práve štart sa stal Grigarovi osudným. Rukou sa odrazil zle a už keď začal pádlovať, mal na Urankara dosť veľkú stratu. Slovinec, ktorý slalom na divokej vode jazdí priemerne, ale pritom je výborný v zjazdárskom šprinte, využil svoju lepšiu rýchlostnú pripravenosť na túto atypickú disciplínu. Ponúknutú šancu si už nenechal vziať. Vyhral v čase 1:09,057 min, teda dosť výrazne za Jakubovými časmi v predošlých jazdách. Grigar zaostal o 2,72 s a v cieli dlho zostal sedieť v lodi s hlavou v dlaniach.

Momentka z finálového duelu s Urankarom. Grigar na snímke vzadu,.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

„Boli to ťažké preteky a určite moja najťažšia jazda zo všetkých. Celý čas sme sa tu rozprávali o štartovom skoku na trati číslo dva - že je to jediné, čo tu môžem pokaziť. Nemal som ten skok rád, pretože odraz mi na ňom vychádzal na nesprávnu ruku. A vo finále som práve ten skok pokazil. Trafil som do kovovej tyčky a predok lode mi išiel úplne pod vodu, čím som veľa stratil. Hneď, keď som sa vynoril z vody, som vedel, že už je zle. Potom som sa síce snažil stratu dobehnúť, ale už som to nedokázal. Urankar sa venuje šprintu na divokej vode, takže je veľmi rýchly,“

popisoval Jakub Grigar dej svojej striebornej jazdy.

„Na tej ,dvojke´si menej veril, pretože štartový odraz mu vychádzal na nesprávnu ruku. Ale nemôže predsa takto pobabrať skok! Veď strata z takejto chyby sa už nedá dobehnúť,“ hromžil na brehu tréner trojice našich vodákov a zároveň prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák. Potom vysvetľoval: „Keby mal Jakub vo finále iného súpera, aj s takouto chybou by ho zdolal. Ale Urankar je zo zjazdárskych šprintov veľmi rýchly a mne bolo hneď jasné, že je zle. Vopred sme vedeli, že je to tu jeho najväčší súper, hoci slalom na divokej vode jazdí podstatne slabšie ako Grigar.“
 

Jakub nie je sklamaný: Každá medaila je paráda

Medailisti - strieborný Grigar, zlatý Urankar a bronzový Huang.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Znamená to pre juniorského majstra sveta i Európy 2013 zisk "len" striebra veľké sklamanie? „Ani nie, Samozrejme, každý chce vyhrať, ale každá medaila je paráda. Aj so striebrom som veľmi spokojný. Je zaujímavé, že na OH mládeže som dopadol presne rovnako ako Miro Urban v Singapure 2010. Ten bol v šprinte takisto tretí od konca ako teraz ja a v slalome takisto získal striebro,“ smial sa krátko po finále Grigar, ktorý sa v americkom Wausau predvlani ešte len ako 15-ročný tešil z bronzu v K1 na juniorských MS, ktoré vyhral práve Urban.

Spomedzi všetkých našich športovcov v Nankingu má práve Jakub Grigar na konte doteraz najviac úspechov. Veď je multimedailista z juniorských svetových aj európskych šampionátov vo vodnom slalome na divokej vode. Vie porovnať hodnotu tejto síce olympijskej medaily, ale predsa len z atypickej disciplíny? „Je jasné, že medaily zo šampionátov sú pre mňa veľmi dôležité. Ale myslím si, že každý športovec v olympijských športoch smeruje na olympiádu. Takže tento úspech je pre mňa veľmi cenný, aj keď je to trochu iná verzia nášho športu. Ale naozaj neviem porovnať, ktorý úspech je cennejší. Cením ti túto medailu rovnako ako tie ostatné veľké,“ priznal.

Náš kajakár potom zmienil, že keď sa s Urbanom o tomto podujatí rozprával pred odchodom, o niekoľko rokov starší kajakár ho upozorňoval, že to tu vyzerá ako na ozajstnej olympiáde. „A naozaj – stresov a

Blahoželanie šéfa zväzu a trénera Ivana Cibáka Jakubovi Grigarovi.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

j tých rušivých vplyvov je tu oveľa viac, než na výlučne slalomárskych súťažiach. Rád by som sa zúčastnil aj na veľkej olympiáde, táto skúsenosť je preto veľmi cenná. Na olympiáde už budem vedieť, čo ma asi čaká.“

Grigarov športový hrdina je popri jamajskom šprintérovi Usainovi Boltovi najslávnejší Lipták Michal Martikán, ktorý olympiád absolvoval už päť - a ako prvý muž v histórii OH na všetkých získal medailu v tej istej individuálnej disciplíne. Práve jeho otec a tréner Jozef Martikán Jakuba trénoval donedávna. Pri Michalovi však nestíhal venovať sa mu poriadne. V súčasnosti ho preto, takisto ako Mirgorodského, vedie Tomáš Mráz, ktorý sa v Dukle nedávno stal profesionálnym trénerom.

„Ak podriadi život športu a bude na sebe tvrdo pracovať, Jakub určite má na to, aby za nejaký čas jazdil špičkovo aj medzi dospelými. Potenciál má veľký. V kajaku je to však ťažšie, ako v ostatných disciplínach, pretože je tam najväčšia konkurencia,“ súdi o našom veľmi perspektívnom kajakárovi Ivan Cibák.

 
Mirgorodského vyradil zlatý Francúz Roisin, v boji o bronz zdolal Slovinca Breznika

Marko Mirgorodský (vzadu) v semifinálovom súboji s neskorším víťazom súťaže Roisinom.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Singlkanoista Margo Mirgorodský, o poldruha roka mladší ako Grigar (narodený 4. novembra 1998 v Liptovskom Mikuláši) a doteraz podstatne menej úspešný, si v stredu vyjazdil životný športový úspech.

V semifinále ešte ani nie 16-ročný Slovák narazil na objektívne najlepšieho v tejto kategórii Francúza Lucasa Roisina, s ktorým napriek udatnému boju prehral o viac než tri sekundy.

V súboji o bronz však mladý Slovák v ďalšom slovensko-slovinskom medailovom súboji dňa presvedčivo zdolal Leona Breznika, ktorého predstihol bezmála o päť sekúnd. A na stupni si potom mohol vychutnať fakt, že medailu mu odovzdal člen Medzinárodného olympijského výboru, večný súper nášho Michala Martikána (ten je Markov vzor), trojnásobný olympijský víťaz v C1 Francúz Tony Estanguet.

Marko Mirgorodský po zisku bronzu oblečený do slovenskej vlajky, ktorú mu podala naša strieborná atletická medailistka Michaela Pešková.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

„Táto medaila pre mňa znamená najväčší úspech v mojej kariére, pretože v C1 je moja prvá. Tohto roku som sa na juniorských šampionátoch ani neprebojoval do finále,“

vyznal sa tohtoročný juniorský majster sveta z Penrithu v hliadke 3xC1. Na druhej strane si však trochu zašomral na formát súťaže OHM, pretože jednému z finalistov K. O. slalomu na hladkej vode uštedruje v slalome na divokej vode zvyčajne desaťsekundovú „nakladačku“.

„Bolo to tu také zvláštne súťaženie," dodal potom. "Občas síce trénujeme krátke úseky na hladkej vode, ale bez skoku a medzi bránkami, nie medzi bójkami, čo je dosť veľký rozdiel. Samozrejme, olympijská medaila je cenná, ale mňa už zaujíma, ako sa mi na budúci rok bude dariť na juniorských majstrovstvách sveta. Ešte dva roky som junior, takže sa k tejto medaile pokúsim v singlkanoe pridať ďalšie.“

Na stupni - zľava strieborný Hendrick, zlatý Roisin a bronzový Mirgorodský.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK


„Podľa mňa Mirgorodský má takú výkonnosť, že tu reálne patril na striebornú pozíciu. Žiaľ, v semifinále natrafil na silnejšieho súpera a do finále nepostúpil. Ale je o rok mladší ako väčšina najlepších v tejto súťaži, čo v tejto vekovej znamená veľký rozdiel,“ komentoval Ivan Cibák, ktorý u tohto pretekára vidí v perejach sľubnú perspektívu: „Verím, že na MS juniorov na budúci rok bude tiež bojovať o medaily. Tohto roku bol ako 16-ročný medzi súpermi o dva roky staršími dvanásty.
 

Kajak dievčat vyhrala Francúzka Prigentová, Haššovej premožiteľka Jan strieborná

V ďalších dvoch disciplínach K. O. slalomu na hladkej vode sa radovali z víťazstiev francúzska kajakárka Camilla Prigentová (vo finále zdolala Číňanku Jan Ťia-hua, ktorá vo štvrťfinále vyradila našu Michaelu Haššovú) a rakúska kanoistka Nadine Weratschnigová, ktorá vo finále vyhrala nad Češkou Martinou Šátkovou.

My sme viac mohli dosiahnuť aj v ženskom kajaku, kde sa Michaela Haššová (narodená 16. augusta 1998 vo Zvolene, kde ju trénuje otec a takisto členka KTK-Dukla Liptovský Mikuláš, kde sa jej venuje Peter Mráz) do najlepšej štvorky neprebojovala. V utorok skončila celkove piata, takže stredajšie súboje sledovala len ako diváčka.

„Aj Haššová mohla byť v semifinále, keby štvrťfinálovú jazdu nepretaktizovala. Chcela ísť ďalej so siedmym alebo ôsmym časom, aby v boji o postup do semifinále mala ľahšiu súperku. Keby nevypustila záver, mohla skončiť štvrtá a išla by proti najpomalšej z osmičky. Napokon však dosiahla piaty čas, takže podľa tohto systému išla na najrýchlejšiu, Číňanku Jan. A jej pomerne tesne podľahla. S celkove tretím časom skončila piata... Mohla by pritom reálne útočiť na medailu,“ konštatoval Ivan Cibák a dodal: „Ale je mladá, o rok mladšia ako tie, čo tu boli najlepšie. Takže ak bude na sebe pracovať, jej čas určite príde. Na budúcoročných MS juniorov očakávam jej postup do finále.“
 

Výsledky v disciplínach slovenských športovcov v stredu 27. augusta

KANOISTIKA
Chlapci
K1 – semifinále: Jakub Grigar (SR) 1:07,988 min – Huans Song (Čína) 1:10,029, Urankar (Slovin.) 1:10,887 - Sunderland (V. Brit.) 1:12,688. Finále: Urankar 1:09,057 - Jakub Grigar 1:11,129. O 3. miesto: Huang Song 1:10,333 – Sunderland 1:11,987.

C1 - semifinále: Roisin (Franc.) 1:16,562 min - Marko Mirgorodský (SR) 1:19,784, Hendrick (Írsko) 1:18,752 – Breznik (Slovin.) 1:25,750. Finále: Roisin 1:18,179 – Hendrick 1:19,047. O 3. miesto: Marko Mirgorodský 1:18,587 – Breznik 1:23,257.
 

VO ŠTVRTOk už len záverečný ceremoniál II. olympijských hier mládeže

II. olympijské hry mládeže slávnostne ukončia vo štvrtok 28. augusta večerným záverečným ceremoniálom. Vedenie výpravy rozhodlo, že slovenskú vlajku na ňom ponesie strieborná atlétka v behu na 400 m prekážok Michaela Pešková.

Už v noci po ceremoniále sa výprava (bez tenistov, ktorí v noci z utorka na stredu odleteli na juniorský grandslamový turnaj US Open do New Yorku) presunie autobusom na letisko v Šanghaji, odkiaľ v piatok krátko po jednej popoludní odletí do Frankfurtu nad Mohanom. Prílet našich mladých olympionikov do Viedne je plánovaný v piatok krátko po jedenástej večer.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri