Aktuality

Jozef Golonka odovzdal svoje dve olympijské medaily do zbierok SOV – Slovenského olympijského a športového múzea

Ľubomír Souček
Tesne po odovzdaní dvoch olympijských medailí Jozefa Golonku - so striebrom z Grenoblu 1968 prezident SOV Anton Siekel, s bronzom z Innsbrucku 1964 riaditeľka SOV - SOŠM Zdenka Letenayová.
Foto
JÁN SÚKUP

Bratislava 22. mája (SOV) – Medzinárodné odborné kolokvium s témou „Šport a olympijské hnutie v múzejnej dokumentácii“ v bratislavskom hoteli NH Gate One, ktoré 22. a 23. mája usporadúva Slovenský olympijský výbor – Slovenské olympijské a športové múzeum (SOV – SOŠM), malo veľmi slávnostnú ouvertúru. Na úvod kolokvia odovzdal bývalý legendárny hokejista a neskôr tréner Jozef Golonka do zbierok SOV – SOŠM dve svoje olympijské medaily – striebornú zo ZOH 1968 v Grenobli a bronzovú zo ZOH 1964 z Innsbrucku – aj diplomy, ktoré sa k nim viažu. Cenné artefakty prevzali prezident SOV Anton Siekel a riaditeľka SOV Zdenka Letenayová.

"Myslím si, že to bolo veľmi milé. Keď ma oslovili, či som ochotný dať medaily a diplomy do múzea, neváhal som ani chvíľu. Medaily nepatria len mne, ale aj mojim fanúšikom. A preto majú právo vidieť ich aj oni. V múzeu sú prospešnejšie ako u mňa doma a verím, že naše olympijské a športové múzeum bude mať onedlho vlastné výstavné priestory, aké si zaslúži a aké sú bežné v zahraničí,"  uviedol Jozef Golonka v krátkom preslove pred slávnostným aktom, ktorý naživo sledovalo zhruba šesťdesiat účastníkov kolokvia a pozvaných zástupcov médií.

Legendárny Jozef Golonka s oboma svohjimi olympijskými medailami. FOTO: JÁN SÚKUP
Legendárny Jozef Golonka s oboma svohjimi olympijskými medailami.
Foto
JÁN SÚKUP

Olympijské medaily patria medzi najcennejšie zbierkové predmety olympijských a športových múzeí na celom svete. Pokiaľ ide o zbierky SOV – SOŠM, Golonkova bronzová z Innsbrucku 1964 v nich nie je prvá. Už dávnejšie múzeum získalo innsbrucké medaily jeho dvoch medzičasom zosnulých dávnych spoluhráčov Františka Gregora a českého rodáka Jaroslava Waltera, ktorý sa pred viac než polstoročím natrvalo usadil na Slovensku. „Ja by som túto medailu venoval predovšetkým lekárom, ktorí ma dali dohromady po ťažkom zranení. Rok pred pred olympiádou hrozilo, že už nikdy nebudem hrať hokej, ale napokon som sa v plnej sile na ľad vrátil,“ povedal Golonka na margo bronzového kovu zo ZOH 1964.

Strieborná olympijská medaila legendárneho „Jóžiho“ či „Žiletku“ (ako ho volali) z Grenoblu 1968 je na rozdiel od tej bronzovej z Innsbrucku 1964 unikátna. Je totiž jediná, ktorá sa nachádza na Slovensku. Žiaľ, tri olympijské medaily Golonkovho dlhoročného spoluhráča v reprezentácii aj v bratislavskom Slovane, nemenej legendárneho brankára Vlada Dzurillu (striebro ZOH 1968 a bronzy zo ZOH 1964 a 1972) totiž skončili v zahraničí.

Golonkov grenobliansky strieborný kov je o to cennejší, že v tíme, ktorému len jeden gól chýbal na zisk olympijského zlata, bol kapitánom. „Dovtedy kapitána určovala komunistická vrchnosť, ale keď začiatkom roka 1968 nastúpil do najvyššej straníckej funkcie Alexander Dubček, sa to zmenilo, a pred olympiádou v Grenobli si kapitána volili samotní hráči. Boli sme dvaja kandidáti a ja som vyhral. Stal som sa prvým Slovákom, ktorý bol kapitánom hokejovej reprezentácie ČSSR,“ komentoval Jozef Golonka.

Stredný útočník s kapitánskym „céčkom“ bol v Grenobli jednou z ústredných postáv pri legendárnom víťazstve 5:4 nad tímom ZSSR, ktorý od MS 1963 nepretržite ťahal šnúru zlatých medailí zo všetkých vrcholných súťaží. Aj keď tím ČSSR v olympijskom turnaji prehral s Kanadou, na zisk zlata pred ZSSR by mu pri lepšom vzájomnom zápase stačilo víťazstvo v záverečnom zápase proti Švédsku. Lenže náš tím iba remizoval 2:2, keď práve Golonka v poslednej minúte nepremenil veľkú šancu na „zlatý“ gól...

Pestrá paleta kolokvijných tém

Na kolokvium „Šport a olympijské hnutie v múzejnej dokumentácii“ sa prihlásilo viac než 50 delegátov zo 6 krajín. V utorok odzneli prednášky na tieto témy: SOV – Slovenské olympijské a športové múzeum a jeho úloha v systéme múzeí na Slovensku (riaditeľka SOV – SOŠM Zdenka Letenayová), Zachovanie a šírenie olympijského dedičstva a vedomostí v Olympijskej nadácii pre kultúru a dedičstvo/Olympijské múzeum (Maria Bognerová a Yasmin Meichtry z Centra olympijských štúdií v Lausanne), Dedičstvo dvoch olympijských udalostí v Lillehammeri s účasťou Slovenska (Sebastian Kühn z Nórskeho olympijského múzea v Lillehammeri), Maďarské olympijské a športové múzeum a jeho zbierky (riaditeľ budapeštianskeho múzea Lajos Szabó), Zbierka oddelenia dejín telesnej výchovy a športu Národného múzea v Prahe (vedúci oddelenia Jan Lomíček), Múzeum športu a turistiky vo Varšave a jeho zbierky (riaditeľ múzea Tomasz Jagodziński), Českí a slovenskí umelci – olympionici (predseda historickej komisie Českej olympijskej akadémie Pavel Hledík), Príbeh československej výpravy na Hrách X. olympiády 1932 v Los Angeles (Zdeněk Škoda z Olympijského a študijného centra Českého olympijského výboru), Československá móda pod olympijskými kruhmi (Šárka Rámišová z oddelenia dejín telesnej výchovy a športu Národného múzea – Historického múzea v Prahe) a Od zberateľstva k múzejníctvu (súkromný zberateľ a podpredseda Slovenskej spoločnosti olympijských a športových zberateľov Peter Osuský).

V stredu odznejú prednášky na témy: Dokumentácia športu v Podtatranskom múzeu v Poprade, história a súčasnosť (riaditeľka múzea Magdaléna Bekessová), Expozícia „Osobnosti športu Trnavského samosprávneho kraja“ (Lucia Duchoňová zo Západoslovenského múzea v Trnave), Múzeum mesta Bratislava - múzejná dokumentácia športu, minulosť a súčasnosť (vedúca oddelenia novších dejín Múzea mesta Bratislava Elena Kurincová), Športové medaily ako osobitný fenomén v zbierkovom fonde NBS - Múzea mincí a medailí v Kremnici (správca fondu medailí z NBS – Múzea mincí a medailí v Bratislave Daniel H. Kianička), Šport v archívnych dokumentoch a v súkromných zbierkach (Zuzana Kollárová zo Štátneho archívu v Prešove, pracovisko Archív Poprad), Historik a múzeum - výskum dejín športu v múzejnej dokumentácii (historik Tomáš Černák), Digitálny obsah zo zbierok SOV -SOŠM ako pridaná hodnota k odbornému reštaurátorskému zásahu (Barbora Figuli a Ján Šperka z digitalizačného centra Múzea SNP v Banskej Bystrici).