Športové aktuality
Seu d´Urgell
3 min. čítania

Kajakár Grigar na MS vo vodnom slalome desiaty, ako prvý má olympijskú miestenku na meno

TASR, sou
Jakub Grigar má ako prvý zo slovenských športovcov olympijskú miestenku na meno.
Foto
TASR/Martin Baumann

Seu d'Urgell 29. septembra (TASR) - Slovenský kajakár Jakub Grigar obsadil na MS vo vodnom slalome 10. miesto, vybojoval olympijskú miestenku pre Slovensko a keďže ho už žiadny z domácich súperov v internej kvalifikácii nemôže predstihnúť, ako prvý z našich športovcov má olympijskú miestenku do Toiia 2020 na meno. V nedeľňajšom finále súťaže kajakárov na MS v španielskom Seu d'Urgell zaostal za víťazom Jiřím Prskavcom z Česka o 13,33 s. Druhý bol domáci David Llorente (+1,70), bronz získal jeho krajan Joan Crespo (+2,96).

Dvadsaťdvaročný Grigar vybojoval olympijskú miestenku už samotným postupom do finále (v semifinále skončil desiaty). Už v hornej časti trate však "ťukol". V strednej pasáži išiel čisto, veľké problémy mu však spravila protivodná bránka číslo 20, na ktorej stratil mnoho času a navyše mu zasvietil druhý dvojsekundový trest. Tým sa definitívne pripravil o lepšie umiestenie. "Vo finále je to už naozaj ťažké. Ja som začal zle, prvé štyri brány boli mimo lajnu a potom sa už ťažko dostáva naspäť. Tam som nechal veľa času, potom som už riskoval aj na ťažkých protivodných bránach, to ma stálo veľa síl. Potom prišla tá veľká chyba v spodnej časti. Nebolo to skvelé a som sklamaný z tej veľkej chyby, ale myslím si, že moja jazda mala aj svetlé momenty. Teraz mám z toho také zmiešané pocity," povedal Grigar.

Hoci nedokázal zopakovať strieborný úspech z MS 2015, cieľ splnil a po OH v Riu de Janeiro 2016, na ktorých obsadil 5. miesto, sa predstaví aj na olympiáde 2020 v Tokiu. "Som rád, že som si zaistil olympiádu. Môžem sa v pokoji pripravovať na budúcu sezónu a nemusím všetko úsilie venovať nominácii. Môžem sa sústrediť na zlepšovanie mojich slabších stránok." Grigar bol v nedeľu jediný slovenský zástupca na štarte. Jeho kolegovia z K1 Andrej Málek ani Martin Halčin nepostúpili z rozjázd, rovnako ako singlkanoistky Emanuela Luknárová, Monika Škáchová a Soňa Stanovská.

V C1 žien sa zo zlata radovala Nemka Andrea Herzogová. Vo finále zdolala Austrálčanku Jessicu Foxovú o 94 stotín sekundy. Obhajkyňu titulu obrala o víťazstvo dvojsekundová penalizácia. Bronz vybojovala Nadine Weratschnigová z Rakúska (+5,93).
Slovensko získalo na šampionáte tri zo štyroch miesteniek do Tokia. Už v piatok prvú vďaka postupu do semifinále vybojovali kajakárky Jana Dukátová a Eliška Mintálová, v sobotu splnili základný cieľ singlkanoisti. Alexander Slafkovský sa predstavil vo finále a obsadil 4. miesto, v redukovanom poradí by na OH stačilo aj 16. miesto Mateja Beňuša v semifinále. Ani pre ženy v C1 nezhasli všetky nádeje, o olympiádu ešte zabojujú na ME 2020 v Londýne. Tam bude v hre posledná miestenka.

Finálové výsledky MS - C1 ženy: 1. Herzogová (Nem.) 100,52 s (0), 2. Foxová (Aus.) 101,46 (2), 3. Weratschnigová (Rak.) 106,45 (4), K1 muži: 1. Prskavec (CŘ) 84,26 s (0), 2. Llorente (Šp.) 85,96 (2), 3. Crespo (Šp.) 87,22 (0), … 10. Jakub GRIGAR (SR) 97,59 (4).

Podujatia a športovci
Šport

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri