Športové
Tokio
2 min. čítania

Maratónske a chodecké súťaže OH 2020 budú definitívne v Sappore, Tokio už nebude namietať

TASR
Scenéria Sappora, ktoré po ZOH 1972 privíta vytrvalecké atletické súťaže OH 2020.
Foto
Envato/Sean Pavone

TOKIO. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v piatok potvrdil, že maratónske a chodecké súťaže na budúcoročných OH sa uskutočnia v Sappore namiesto Tokia. Predstavitelia japonskej metropoly s rozhodnutím nesúhlasia, no nebudú proti nemu bojovať. Ďalšie zmeny dejísk sa neplánujú a Tokio nemusí uhradiť výdavky, ktoré súvisia s presunom maratónu a chôdze.

MOV oznámil definitívu po stretnutí s vedením hlavného mesta, organizačným výborom a japonskou vládou. "Nemôžeme tomu vyjadriť podporu, ale nebudeme robiť problémy. MOV má posledné slovo. Ináč povedané, je to rozhodnutie bez dohody," citovala tokijskú guvernérku Juriko Koikeovú agentúra AFP.

Preteky vytrvalcov umiestnili do Sappora na ostrova Hokkaido na severe krajiny pre obavy z vysokých teplôt a vlhkosti vzduchu. Išlo aj o reakciu na nedávne atletické majstrovstvá sveta v katarskej Dauhe, kde nedokončili chôdzu na 50 kilometrov Slováci Matej Tóth ani Mária Katerinka Czaková.

Sapporo hostilo v roku 1972 zimné olympijské hry. "Podľa mňa je jasné, že máme súhlas s návrhom. Budú to úžasné a úspešné OH. Šokovalo nás, čo sme videli v Dauhe. V Tokiu sa očakávajú podobné podmienky. Podľa Olympijskej charty máme v prvom rade zodpovednosť za zdravie športovcov," povedal na margo definitívneho rozhodnutia šéf koordinačnej komisie MOV pre OH 2020 John Coates.

Dodal, že výbor sa pozrie aj na výdavky, ktoré už Tokio investovalo do príprav maratónu či chôdze. Išlo napríklad o špeciálne nátery chodníkov a ciest, ktoré mali bojovať proti teplu, alebo predsunutie štartových časov na skoré ranné hodiny.

Coates však uviedol, že všetky snahy okrem zmeny dejiska by boli nepraktické. Predstavitelia Tokia odhadujú, že náklady na presun sa vyšplhajú na sumu približne 300 miliónov amerických dolárov. Prezident MOV Thomas Bach navrhol, že v hlavnom meste by sa po OH mohol uskutočniť aspoň "slávnostný" maratón na pôvodnej trase.

Podujatia a športovci
Šport

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri