Šport a olympizmus
2 min. čítania

Martin Pupiš sa stal najmladším slovenským profesorom vo vedách o športe

www.atletika.sk, bg
Martin Pupiš.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová na návrh ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého vymenovala za vysokoškolského profesora bývalého šéftrénera SAZ Martina Pupiša. Slávnostný akt vymenovania sa uskutočnil vo štvrtok 23. marca v priestoroch Prezidentského paláca v Bratislave.

Štyridsaťštyriročný Martin Pupiš začal inauguračné konanie za profesora vo Vedách o športe inauguračnou prednáškou vlani 10. februára na tému Optimalizácia vybraných aspektov v športovom tréningu. Jeho oponenti boli profesor PhDr. Eugen Laczo, Ph.D., z Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave, profesor dr. hab. Janusz Iskra z Univerzitnej školy telesnej výchovy v poľských Katoviciach a profesor PhDr. Jiří Suchý, PhD., z Fakulty telesnej výchovy a športu Karlovej univerzity v Prahe.

Martin Pupiš v inauguračnom konaní uspel, takže inauguračná komisia odporučila predsedovi Vedeckej rady Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici schváliť návrh na jeho vymenovanie za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania športová edukológia. Bývalý šéftréner SAZ by mal byť po vymenovaní najmladší slovenský profesor vo vedách o športe.

Martin Pupiš je bývalý popredný chodec (3. na juniorských ME 1997/Ľubľana, účastník ME 2002/Mníchov) po skončení kariéry trénoval olympionikov Kazimíra Verkina, Máriu Katerinka Czakovú, Miroslava Úradníka a s Matejom Tóthom spolupracoval v oblasti hypoxického tréningu. Od roku 2012 do novembra 2022 bol člen výkonného výboru SAZ, pôsobil aj ako predseda trénerskej, metodickej a zdravotnej komisie SAZ, od roku 2013 až do 31. 10. 2022  bol šéftréner/ústredný tréner SAZ. V „civile“ pôsobí ako zástupca vedúceho KTVŠ Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.

Šport
od nitra
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV