Športové aktuality
MŠVVaŠ
3 min. čítania

Ministerstvo školstva predstavilo športový semafor

Plaváreň v Spišskej Novej Vsi bola medzi prvými na Slovensku, ktoré sa otvorili verejnosti po uvoľnení opatrení po prvej vlne koronavírusu.
Foto
TASR/MILAN KAPUSTA

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ SR) predstavilo plán návratu na športoviská. Štátny tajomník pre šport Ivan Husár zdôraznil, že športový covid semafor je v súlade s vládnym covid automatom. Príslušné epidemiologické a hygienické autority ešte tento športový covid semafor neschválili.

V semafore rozdelili športy do troch kategórií rizikovosti podľa povahy a dĺžky kontaktu, pričom najrizikovejšie športy sa ešte delia na kolektívne a individuálne. Ďalšie kategórie určili pre plávanie, fitnes a telesnú výchovu, dovedna vzniklo sedem samostatných matíc. „My už chceme, aby sa covid semafor dostal na svetlo, potrebujeme ho spustiť aj preto, aby sme na ňom vedeli vychytať nejaké muchy. Je to dvojmesačná práca, odovzdali sme to 15. decembra a teraz chceme, aby sa tým šport mohol riadiť. Samozrejme, tým, že sme v čiernych číslach, podľa počtu čiernych okresov sa musí správať celá republika. Spustenie športového semaforu neznamená, že sa môže diať niečo iné, ako hovorí vládny automat. Športovať sa momentálne môže veľmi obmedzene a to ten semafor ukazuje,“ povedal Husár.

Momentálne sú povolené iba vybrané profesionálne súťaže na základe výnimiek, amatérske súťaže vo všetkých stupňoch varovania neprichádzajú do úvahy: „Nemôžem hovoriť niečo iné, ako hovoria všetci odborníci, že máme veľmi zlé čísla. Toto treba brať vážne, je veľmi nebezpečná hra uchyľovať sa k egoizmu, že nič nás nezaujíma. Verím, že sa čísla v nemocniciach budú zlepšovať, očkovaných pribúda, keď budeme na 60 až 80 percent zaočkovaní, tak to klesnúť musí. Inak sa potom tomu nedá vôbec rozumieť. Športový semafor je vec o pravidlách a o pláne. Potrebujeme dôsledný plán, aby ľudia vedeli, čo na nás čaká, aby mali nádej a aby videli svetlo na konci tunela. Nezáleží na tom, či je to kostol alebo športovisko.“

Štátny tajomník čelí pri presadzovaní covid semaforu výhradám, že v športe dochádza k výraznému porušovaniu protipandemických opatrení. „Vždy som argumentoval, že chceme dodržiavať pravidlá a vieme to. Jeden z veľmi kritických poznatkov z konzília je, že dostávajú rad podnetov, že v športe sa pravidlá nedodržiavajú. Vieme o hokejových vipkách na Slovane, kde sú ľudia bez rúšok, vieme o škandálnom postupe pri zápase Detva - Poprad, kde bolo na tribúne vidieť veľmi veľa ľudí bez rúšok. Manuál o hokejovej extralige je úplne jasný, môže sa hrať, musia sa testovať veľmi precízne, ale zároveň je to bez divákov. Čudujem sa, že sú niektoré kluby, ktoré to nerešpektujú. Riešiť to nemôže nikto okrem klubov a vedenia súťaže. Rovnako sa veci dejú v iných športoch, ale nechcem povedať, že to tak je všade a všetci. Konzílium ma upozorňuje na to, že jeden z dôvodov, prečo nechcú povoliť semafor, je, že nie sme schopní to dôsledne kontrolovať. Nemyslím si, že sme iní ako ďalšie oblasti, ktoré toho majú plné zuby a núti ich to pravidlá nedodržiavať,“ dodal Husár s tým, že covid semafor môže pomôcť aj kontrolným zložkám vrátane štátnej či mestskej polície: „Aby aj oni vedeli, čo sa môže, čo sa nesmie a prispeli k tomu, aby sa zlepšila disciplína.“

Športový semafor nájdete TU.

OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV