Športové aktuality
5 min. čítania

Na Medzinárodnom maratóne mieru aj útok na historické maximá

tasr
Foto
TASR/ROMAN HANC

Tradične výborná atmosféra, kvalitné výkony domácich vytrvalcov a útok na rekord sú hlavné želania riaditeľa Medzinárodného maratónu mieru (MMM) Branislava Koniara. Na štarte nedeľného 99. ročníka nebude chýbať viacero favoritov s výbornými osobnými rekordmi a ich štart sľubuje útok na historické maximá. Úlohu v smelých ambíciách môže zohrať aj počasie, ktoré by sa napriek predošlým daždivým dňom malo priblížiť maratónskemu ideálu.

V týždni pred maratónskym víkendom zažili Košice viacero daždivých dní a aj predbežné predpovede na nedeľné dopoludnie hovorili o prehánkach. Napokon to však vyzerá, že počasie by mohlo vyhovovať divákom aj bežcom.

Chladnejšie počasie je lepšie ako teplé

Koniar pripomenul zaujímavý paradox spred desiatich rokov, keď na 89. ročníku chladné počasie vyústilo do výborných časov na čele s traťovým rekordom Keňana Lawrencea Kimaiya (2:07:01 h). „Vyzerá to na sobotňajší dážď, ale v nedeľu dopoludnia to už má byť bez dažďa a aj bez vetra. Pokiaľ to tak bude, budeme spokojní. Vynára sa mi spomienka na rok 2012, keď sme ráno museli bežcom dať biele bavlnené rukavice. Vôbec to však neprekážalo a výsledky boli fenomenálne. Chladnejšie počasie je lepšie než teplé. Vietor nemá rád nikto. Ideálne je pod mrakom, bez vetra,“ uviedol Koniar pre TASR.

Dva dni pred štartom už bola v Košiciach takmer kompletná skupina afrických favoritov. Chýbali len Keňanky Gladys Chesir Kiptagelaiová a Emily Chepkemoi Arusiová, ktoré mali problémy s odletom, ale na štarte by nemali absentovať.

S najnižším štartovým číslom vybehne na trať vlaňajší víťaz Keňan Reuben Kiprop Kerio, ktorý z troch doterajších účastí vyťažil dve prvenstvá. Vysoké ambície má aj tentoraz. „Samozrejme, myslím na víťazstvo. Som nastavený na čas 2:06:00. Dúfam, že sa mi to podarí, pôjdem naplno,“ poznamenal Kerio.

Jeho osobák spred troch rokov z Eindhovenu je o sekundu lepší než traťový rekord MMM. „Túži po rekorde aj po treťom víťazstve. Vidina tretieho víťazstva na veľkom maratóne je pre neho veľká výzva. Bude to však mať ťažké, pretože máme naozaj kvalitnú a aj širokú špičku,“ povedal ku Keriovým ambíciám riaditeľ MMM.

Titul najlepšieho Slováka na MMM chce Tibor Sahajda

So skromnejšími ambíciami, no jednoznačným cieľom získať titul najlepšieho Slováka vybehne na trať Tibor Sahajda. V Košiciach si v roku 2019 spravil osobák 2:15:25, tentoraz však vplyvom náročnej sezóny, ktorú ovplyvnili aj zdravotné problémy, nepôjde útočiť na svoje maximum. „Uvidíme, ako to pôjde, ale s časom do 2:20 budem spokojný,“ prezradil 32-ročný Košičan, ktorý po vlaňajšej skúsenosti pobeží sám, bez vodiča.

Zatiaľ čo absolútny rekord drží už 10 rokov, najlepší ženský čas je čerstvý. V roku 2021 ho dosiahla Ayantu Kumela Tadesseová z Etiópie, ktorá posunula traťové ženské maximum na 2:24:35. Podľa Koniara nie je nereálny ani opätovný ženský rekord: „Posúvali sme ho niekoľkokrát v pomerne krátkom čase. Priestor na zlepšenie tam však stále je. Pri pohľade na elitné bežkyne, ktoré sa predstavia v Košiciach, si myslím, že aj medzi ženami sa pobeží na traťový rekord.“

Želanie riaditeľa MMM

Organizátori myslia aj na budúci stý ročník, pred ktorým si testujú určité štandardy a novinky. Aktuálnou prioritou je 99. ročník, pred ktorým mal Koniar niekoľko želaní. „Želám si, aby ľudia išli do ulíc aj napriek počasiu. Bez nich, bez Košičanov, by to nemalo správnu atmosféru. Aj preto sú tieto preteky také populárne, že pretekárov ženie vpred masa fanúšikov popri trati. Po športovej stránke si želám dobré výkony v podaní slovenských bežcov a budem rád, ak potvrdia, že sa nestrácame vo svetovej konkurencii. Čerešničkou na pomyselnej torte môžu byť časy víťazov. Ak budú rekordné, tak o to lepšie. V rozpočte počítame s tým, že v prípade rekordov vyplatíme stanovené bonusy. Sme na to pripravení a radi to spravíme,“ uviedol Koniar.

Súčasťou maratónskeho víkendu bude viacero podujatí a programov. Okrem hlavnej disciplíny sa bežci predstavia aj na polovičnej trati polmaratónu či na sobotňajšom minimaratóne. Tohtoročnou tvárou jedného z tradičných programov „Po stopách maratónskych legiend“ bude Ukrajinka Olena Burkovská. Víťazka MMM z roku 2009 patrí k tisíckam utečencov a do Košíc prišla z Nemecka.

„Každý vie o situácii v našej krajine. Pred vojnou som mala veľké športové plány, rovnako tak aj v osobnom živote, ale teraz je všetko zmarené. S rodinou a deťmi sme pred vojnou ušli do Európy, aby sme našli pokoj. V roku 2009 som absolvovala môj prvý maratón v živote a netušila som, čo ma čaká. Dala som si však cieľ zvíťaziť a podarilo sa. Odvtedy sa tomu venujem, robí mi to radosť a napĺňa ma to. Snívala som o tom, že sa do Košíc vrátim, a som rada, že sa mi to podarilo. Mám však malé dieťa, takže na tréning som nemala dostatok času,“ uviedla Burkovská, ktorá sa predstaví v minimaratóne. V maratónskom debute zvíťazila v Košiciach časom 2:30:50 h a svoj osobák v roku 2013 v Hannoveri vylepšila na 2:27:07.

Friuli-Venezia Giuli EYOF 2023
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola