Športové
2 min. čítania

MOV vyzýva športové organizácie na zavedenie dobrého riadenia

(sou)

LAUSANNE 11. decembra (MOV/SOV) – V Lausanne zasadala v uplunulých troch dňoch exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Ôsmeho decembra, presne rok po schválení reformnej Agendy 2020 na 127. zasadnutí MOV v Monte Carle, konštatovala, že za rok sa podarilo dosiahnuť významnú implentáciu 40 odporúčaní reforiem do praxe. Ide napríklad o zavedenie pozývacej fázy pre kandidátov na OH 2024, akceptovanie návrhu organizačného výboru OH 2020 v Tokiu na doplnenie niektorých športových odvetví do program hier, ďalej o zverejnenie kontraktu MOV s hostiteľským mestom (premiéru malo po zvolení Pekingu za dejisko ZOH 2022), zriadenie fondu 20 miliónov dolárov na ochranu “čistých” športovcov, či schválenie štruktúry a konceptu digitálneho olympijského kanála, ktorý by MOV mal spustiť v roku 2016.

Prezident MOV Thomas Bach vo vyhlásení, ktoré bolo publikované pri tejto príležitosti, zdôraznil, že je potrebné zachovať kredibilitu športového súťaženia, čo znamená ochraňovať šport pred vplyvom dopingu a korupcie. "Ako olympijského medailistu ma trápi vývoj udalostí v niektorých odvetviach. Najviac zo všetkého mi je ľúto poctivých športovcov, ktorí strácajú dôveru. Pre ich dobro a pre dôveryhodnosť športových podujatí ich musíme chrániť pred vplyvom dopingu a korupcie. Základom boja proti korupcii je dobre riadená športová organizácia," uviedol.

MOV v komuniké zo zasadnutia exekutívy vyzval  všetky športové organizácie, aby pristúpili na pravidlá dobrého riadenia a prispeli tým k obnoveniu dôveryhodnosti po nedávnej sérii korupčných a dopingových škandálov vo viacerých odvetviach, predovšetkým vo futbale a v atletike. MOV oznámil, že v roku 2016 stanoví základné princípy dobrého riadenia, ktoré budú zahŕňať  napríklad transparentné a demokratické rozhodovanie, zverejňovanie finančných správ a auditovania športových organizácií podľa medzinárodných štandardov, prijatie etických štandardov, atď.

Exekutíva MOV na zasadnutí v Lausanne tiež rozhodla o spustení nezávislej finančnej kontroly prostriedkov, ktoré MOV poskytuje medzinárodným federáciám, národným olympijským výborom a organizátorom olympijských hier. MOV požiadal svetocvo renomovanú spoločnosť IMD (Medzinárodný inštitút pre rozvoj manažmentu) sídliacu v Lausanne, aby vykonala prieskumu dobrého riadenia samotného MOV.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri