Šport a olympizmus
Bratislava
7 min. čítania

Na júlový XVI. letný Európsky olympijský festival mládeže vyšle SOŠV výpravu so 149 športovcami

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček

Výkonný výbor Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) per rollam schválil nomináciu slovenskej výpravy na XVI. letný Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý sa uskutoční od 24. do 30. júla 2022 v Banskej Bystrici. Vo výprave, ktorú povedie Boris Demeter zo športového oddelenia SOŠV, je 149 športovcov (70 chlapcov a 79 dievčat). Naši reprezentanti nastúpia vo všetkých 10 športoch, ktoré sú v programe tohtoročného podujatia.

Najvyšší počet športovcov doteraz Slovensko malo v Belehrade 2007 a v Győri 2017 – zhodne po 54. Aktuálny nárast na takmer trojnásobok tohto počtu spôsobilo, že tentoraz sme hostiteľskou krajinou podujatia, vďaka čomu môžeme na súťaže v troch tímových športoch (basketbal, hádzaná, volejbal) postaviť tím chlapcov aj dievčat, okrem toho aj vyšší počet účastníkov v niektorých individuálnych športoch.

Okrem 149 športovcov je v nominácii výpravy 13 členov vedenia, 45 členov realizačných tímov z jednotlivých športov a 4 rozhodcovia, ktorí však budú bývať mimo olympijskej dediny. Spolu je to 211 ľudí, čo predstavuje suverénne najväčšiu slovenskú výpravu v histórii EYOF (do roku 1999 vrátane EYOD). Letné verzie tohto multišportového podujatia pre mládeže vo veku 14 – 18 rokov sa konajú od roku 1991, zimné od roku 1993.

V minulosti sa EYOD/EYOF vždy konali v nepárnych rokoch, teraz po prvý raz v párnom. Tento posun o rok neskôr bol vynútený pandémiou ochorenia COVID-19.

NOMINÁCIA SLOVENSKEJ VÝPRAVY NA LETNÝ EYOF V BANSKEJ BYSTRICI

ATLETIKA

ŠPORTOVCI (28)

CHLAPCI (9): Martin Varhaník (100 m, 200 m), Lukáš Rosenbaum (chôdza na 5 km), Peter Dávid (110 m prek.), Ondrej Vrábeľ (diaľka, 400 m prek.), András Takács (400 m), Alex Hulka (2000 m prek.), Róbert Pecko (štafeta), Ivan Černý (guľa, disk), Peter Csikós  (800 m)

DIEVČATÁ (19): Laura Frličková (100 m prek.), Petra Kusá (chôdza 5 km), Tereza Beňová (100 m, 200 m), Ema Bendová (diaľka), Eliška Gašpárková (400 m prek.), Viktória Sabolová (2000 m prek.), Diana Hlavatá (výška), Natália Králiková (disk), Natália Bieliková (trojskok, oštep), Simona Smolková (kladivo), Jana Mihaľková (3000 m), Romana Hrnčárová (štafeta), Eliška Karabová (viacboj), Beáta Lukašíková (800 m), Jana Bódiková (guľa), Anna Šimková (žrď), Lenka Gymerská (400 m), Viktória Čudaiová (1500 m), Liana Križovenská (štafeta).

REALIZAČNÝ TÍM (6):

Milan Laurenčík (vedúci), Marek Lučka (technický vedúci), Peter Filip, Ľuboš Komárek, Ján Sedlák, Lukáš Kotala (tréneri)

PLÁVANIE

ŠPORTOVCI (16)

CHLAPCI (8):

Samuel Hodál (50 m v. sp.), Samuel Košťál (100 m znak, 200 m motýlik, 400 m pol. pret.), Martin Kubica (50 m v. sp., 100 m v. sp., 200 m v. sp.), Matej Martinovič (200 m pol. pret., 100 m motýlik), Richard Púček (400 m v. sp., 400 m pol. pret., 200 m motýlik), Oliver Tomas (200 m v. sp.), Daniel Van Wyk (100 m znak, 200 m znak, 1500 m v. sp.), Milan Vojko (200 m pol. pret., 200 m znak)

DIEVČATÁ (8):

Daniela Brežná (50 m v. sp.), Simona Ciesarová (100 m prsia), Lea Grožajová (200 m pol. pret., 400 m pol. pret.), Nadine Horňáková (100 m znak, 800 m v. sp.),  Terézia Horváthová (100 m znak, 200 m znak, 200 m pol. pret.), Sabina Špániková (100 m prsia, 200 m prsia), Miriama Szászová (50 m v. sp., 100 m v. sp.), Karolína Vetráková (200 m znak)

REALIZAČNÝ TÍM (4):

Miloš Božík, Tomáš Trešl, Peter Votroubek, Gerald Svoboda (tréneri)

DŽUDO

ŠPORTOVCI (12)

CHLAPCI (7):

Jozef Tománek (do 55 kg), Matej Klobučník (do 60 kg), Samuel Háger (do 66 kg), Andrej Meša (do 73 kg), Gabriel Čopák (do 81 kg), Timotej Štefánik (do 90 kg), Tomáš Popjak (nad 100 kg), náhradníci Jakub Bajtoš (do 60 kg), Tomáš Dovičič (do 66 kg), Filip Hamadej (do 73 kg), Adam Lenčeš (do 81 k), Adam Kossuth (do 90 kg)

DIEVČATÁ (5):

Martina Seková (do 48 kg), Natália Gážiová (do 52 kg), Terézia Vaneková (do 57 kg), Lenka Tománková (do 63 kg), Natália Škvareninová (do 55 kg), náhradníčka Emma Fízeľová (do 63 kg)

REALIZAČNÝ TÍM (2):

Gabriel Čopák, Jozef Tománek (tréneri)

CYKLISTIKA

ŠPORTOVCI (6)

CHLAPCI (3):

Jakub Husár, Samuel Fedor, Tomáš Drobný (všetci cestné preteky jednotlivcov a časovka), náhradníci Adam Mrocek, Lukáš Vranák, Fabian Wieland, Marek Mojto, Jakub Javor

DIEVČATÁ (3):

Anna Ržoncová, Natália Kušnírová, Stanislava Sikelová (všetky cestné preteky jednotlivkýň a časovka), náhradníčky Vanesa Šatková, Hana Ferejová, Sofia Ungerová

REALIZAČNÝ TÍM (3):

Vladimír Švajdleník (vedúci tímu a tréner), Miroslav Gajdošík (asistent trénera), Štefan Buchel (mechanik)

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

ŠPORTOVCI (5)

CHLAPCI (2):

Peter Vidricko, Oliver Kasala (obaja viacboj)

DIEVČATÁ (3):

Ema Bažíková, Lucia Dobrocká, Sofia Alex Baňovičová (všetky viacboj)

REALIZAČNÝ TÍM (4):

Katarína Krekáňová (vedúca a trénerka dievčat), Martin Zvalo (tréner chlapcov), Stanislav Kútik (tréner dievčat), Zdeněk Ďuriš (fyzioterapeut)

BEDMINTON

ŠPORTOVCI (2)

CHLAPEC (1): Matúš Poláček (dvojhra, mix), náhradník Dominik András

DIEVČA (1): Johanka Ivanovičová (dvojhra, mix), náhradníčka Lea Kyselicová

REALIZAČNÝ TÍM (1):

Judith Meulendijksová (vedúca a trénerka)

TENIS

ŠPORTOVCI (2)

CHLAPEC (1):

Daniel Balaščák (dvojhra, miešaná štvorhra), náhradník Filip Poklemba

DIEVČA (1):

Renáta Jamrichová (dvojhra, miešaná štvorhra), náhradníčka Lucia Hradecká

REALIZAČNÝ TÍM (1):

Ján Matúš (vedúci a tréner)

BASKETBAL

ŠPORTOVCI (24)

CHLAPCI (12): Richard Ondruš, Filip Horváth, Lukáš Jendrichovský, Šimon Hoferica, Martin Chlupis, Martin Pospíšil, Michal Vranovič, Marek Simonides, Andrej Majerník, Martin Minarovjech, Maroš Golian, Alex Kaša, náhradníci Maximilián Seman, Andrej Náhlik, Samuel Siváček

REALIZAČNÝ TÍM (4):

Tomáš Homola (vedúci), Richard Ďuriš (hlavný tréner), Norbert Janíček (asistent trénera), Róbert Fabíny (fyzioterapeut)

DIEVČATÁ (12, konečná nominácia vzíde z tejto pätnástky): Carlota Sofia Da Cruz, Ľudmila Fleischerová, Sofia Soóky, Sophia Chovaníková, Štefánia Michaličková, Katarína Šedivá, Tamara Mandelíková, Mária Štefančová, Nataša Taušová, Alexandra Molčíková, Nataša Kaňuchová, Alexandra Pelánová, Simona Sobôtková, Kornélia Pomothyová, Danica Alexandra Ďuratná

REALIZAČNÝ TÍM (4):

Daniel Jendrichovský (vedúci), Peter Jankovič (hlavný tréner), Hana Jendrichovská (asistentka trénera), Erika Šerfoziová (fyzioterapeutka)

HÁDZANÁ

ŠPORTOVCI (30)

CHLAPCI (15):

Alex Jozef Ligocký, Patrik Tichý, Ján Kristián Krok, Šimon Šebro, Martin Tabačko, Filip Skáčik, Lukáš Pacek, Dominik Podsedlý, Denis Tomáš, Benjamín Gagyi, Juraj Mocko, Bruno Lechan, Marek Grajciar, Patrik Hudák, Ronald Mojzes

REALIZAČNÝ TÍM (4):

Martin Ďurček (manažér), Martin Spuchlák (hlavný tréner), Tomáš Kysel (asistent trénera), Martin Lišhák (fyzioterapeut)

DIEVČATÁ (15):

Karolína Šperglová, Barbara Szalaiová, Lucia Labudová, Vanda Čižmáriková, Viktória Rohaľová, Natália Labudová, Liliana Jakubisová, Linda Sidó, Laura Kitti Beke, Timea Szatmáry, Dáša Ondrijová, Lucia Rychlíková, Emma Lukáčová, Hanna Ravasz, Timea Alžbeta Valiska

REALIZAČNÝ TÍM (4):

Mária Straková (vedúca tímu), Ľuboš Hepner (hlavný tréner), Marek Bozsóky (asistent trénera), Simona Kubovičová (fyzioterapeutka)

VOLEJBAL

ŠPORTOVCI (24)

CHLAPCI (12):

Ľuboš Skasko, Ivo Samuel Rosina, Adrián Petruf, Martin Rendla, Matej Turčáni, Adam Kán, Erik Gulák, Branislav Hanúsek, Samuel Kudla, Jakub Šimo, Šimon Pati-Nagy, Šimon Červenák

REALIZAČNÝ TÍM (4):

Ivan Hiadlovský (hlavný tréner), Róbert Hupka, Rastislav Filípek (asistenti trénera), Daniela Chymičová (fyzioterapeutka)

DIEVČATÁ (12):

Simona Slivková, Ema Štermenská, Nina Boledovičová, Kristína Kartíková, Kamila Slivková, Alexandra Fričová, Deana Valentová, Tamara Hrušecká, Karolína Matalíková, Radka Hašková, Marina Siládiová, Zuzana Justhová

REALIZAČNÝ TÍM (4):

Marek Maličký (hlavný tréner), Nina Babjaková, Dušan Szabó (asistenti trénera), Mária Franková (fyzioterapeutka)

VEDENIE VÝPRAVY (13)

Boris Demeter (vedúci výpravy), Zuzana Tomčíková (zástupkyňa vedúceho výpravy vo Zvolene), Peter Pašuth (tlačový atašé), Roman Fano (hlavný lekár), Lenka Belanová (lekárka), Róbert Caro, Matej Knoll (maséri), Anna Marková, Andrea Kvašňovská, Norbert Sališ (administrátori), Danka Galicová (sociálne médiá), Andrej Galica (foto/video), Kamil Pavlinský (mladý ambasádor)

ROZHODCOVIA (4)

BASKETBAL (2): Veronika Obertová, Jakub Izák

VOLEJBAL (2): Fedor Tiršel, Danica Viktoríny-Lisá

Podujatia a športovci

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque