Športové aktuality
3 min. čítania

Na štarte ženského behu budú Kuzminová i Barteková

Na štart sa postavia aj trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová i úspešná slovenská strelkyňa a členka MOV Danka Barteková.
Foto
TASR - Pavol Zachar

Trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová i úspešná slovenská strelkyňa a členka MOV Danka Barteková sa v sobotu v Bratislave postavia na štart jubilejného 10. ročníka dm ženského behu.

Kuzminová sa predstaví na tratiach 4 i 10 km. "Štvorkilometrovú trať si odbehne na pohodu s ďalšími olympioničkami a desiatku naplno," uviedla v tlačovej správe Bronislava Chrappa z organizačného tímu dm ženského behu 2022. "Nasťa" zrejme pobeží 4 km spolu s Dankou Bartekovou, ktorá je tiež jednou z 10 ambasádoriek 10. ročníka podujatia, určeného výhradne pre ženy.

"Beh som kedysi nemala rada a bol pre mňa povinnou jazdou počas kondičnej prípravy. Dnes sa však pri ňom skvele vyventilujem, vyčistím hlavu a usporiadam si myšlienky. Behanie je skvelé, má pozitívny vplyv na mentálne zdravie, pohodu, radosť z pohybu a zo života,“ tvrdí Barteková. "Nezáleží na tom, či odbehnete dva kilometre alebo polmaratón, dôležité je začať a spraviť prvý krok. Dôvod, prečo som v minulosti nerada behala, bol možno aj ten, že mi chýbala kamarátka, ktorá by ma správne podpichla, vytiahla von a spríjemnila mi behanie. Nesmierne sa teším, že na dm ženskom behu sa my, baby, potiahneme navzájom, vytvoríme skvelú atmosféru a možno namotivujeme ďalšie z nás, aby začali pravidelne behať.“

Vo vyše trojtisícovom štartovom poli sa objavia i ďalšie ambasádorky jubilejného behu. Prvá víťazka na dlhšej trati z roku 2012 Dana Janečková pobeží tentoraz 4 km, takisto ako zakladateľka Rakúskeho ženského behu Ilse Dippmannová. Dvojnásobná olympionička v maratóne Katka Pejpková (Berešová) a zakladateľka ženskej bežeckej komunity SHEruns Petra Pukalovičová sa postavia na štart pretekov na 10 km.

S ďalšími štyrmi ambasádorkami, bývalou šéfkou slovenskej atletiky a podpredsedníčkou Slovenského olympijského výboru (SOV) Máriou Mračnovou, nádejnými atlétkami Viktóriou Forsterovou a Emmou Zapletalovou i akrobatickou lyžiarkou Zuzanou Bernardovou (Stromkovou) sa účastníčky dm ženského behu stretnú v cieli, kde im po absolvovaní 4 alebo 10 km zavesia na krk medailu.

"Prihlásilo sa nám neskutočných 3939 žien. Všetky náležitosti súvisiace s účasťou splnilo 3453 – 2350 na štvorkilometrovej, 1003 na desaťkilometrovej trati a 100 v nordic walkingu. Z tých, ktoré pobežia štvorku sa 496 zapojí do súťaže dvojíc, v ktorej štartujú mama s dcérou a poradie v nej určí súčet ich časov,“ informoval riaditeľ podujatia Peter Pukalovič. "Zaujímavé je, že len 40 percent sú Bratislavčanky a až 60 percent bežkyne mimo hlavného mesta a zo zahraničia. Cudziniek sa prihlásilo 213. Už vo štvrtok, v prvý deň prezentácie, si bohatý štartový balíček prevzalo vyše 1200 účastníčok.“

Na 4-kilometrovej trati sa predstavia prvé dve bežkyne z minulého roka Lucia Pelikánová a Eliška Klepková, pobeží aj tretia z jarného minimaratónu na 4 km na ČSOB Bratislava Marathon Zuzana Polohová. Zaujímavý súboj sa črtá i na 10 km. Okrem spomenutých Kuzminovej, Pejpkovej a Pukalovičovej pobežia i tretia z nedávneho Telekom Night Run-u Zuzana Gejdošová a pred rokom tretia Pavla Krkošková. Vlaňajšia víťazka desiatky Katarína Došeková je prihlásená tiež, avšak vzhľadom na očakávaný prírastok sa prebehne asi len symbolicky.

Adventný kalendár 2023
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV