Športové aktuality
Kodaň
3 min. čítania

Na svetovom šampionáte slovenský štvorkajak na 500 m strieborný, v A-finále aj ďalšie dve naše lode

Slovenský štvorkajak v zložení (zľava) Adam Botek, Csaba Zalka, Denis Myšák a Samuel Baláž.
Foto
TASR/Vladimír Benko

Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek získal na MS v Kodani striebornú medailu v K4 na 500 m. Vo finále finišoval na druhom mieste o 0,40 s za loďou Ukrajiny v zostave Oleg Kucharyk, Dmitrij Danilenko, Igor Trunov, Ivan Semykin. Bronz patrí Česku.

V A-finále malo Slovensko v sobotu spolu tri lode. Deblkanoe v zložení Eduard Strýček, Peter Kizek obsadilo vo finále C2 na 1000 m šieste miesto. Zo zisku zlata sa tešili Kiril Šamšurin s Vladislavom Čebotarom reprezentujúci Ruskú kanoistickú federáciu. Dvojkajak v zostave Peter Gelle, Ákos Gacsal finišoval vo finále na kilometri deviaty. Najcennejší kov putuje do Švédska zásluhou Dennisa Kernena a Martina Nathella. Na 1000-metrovej trati skončil v K1 Peter Gelle siedmy, v C1 Matej Baláž šiesty.

Baláž, Myšák, Zalka a Botek v dánskej metropole nadviazali na striebro z ME v poľskej Poznani. Slováci mali dobrý štart a po úvodných 250 metroch figurovali na druhom mieste za Bielorusmi. V ďalšej časti trate trochu stratili, no predviedli skvelý finiš a prepracovali sa na strieborný stupienok za Ukrajincov, ktorí sa stali nečakane majstrami sveta.

Slovensko je jedinou krajinou, ktorá v K4 na 500 m v tomto roku vybojovala cenné kovy na MS, ME i na OH 2020. Pri zisku bronzu na olympiáde v Tokiu sedel namiesto Zalku v lodi skúsený Erik Vlček, ktorý medzičasom ukončil sezónu a v Kodani neštartuje.

"Háčik" káštvorky Baláž po sobotňajšom finále neskrýval veľkú spokojnosť. "Jazda bola super. Všetko nám sadlo - štart, stred aj záver. Naša taktika nám dokonale vyšla. Všetky lode to od štartu napália. My sa snažíme o to, aby nám veľmi neušli a spoliehame sa na silný záver. Posledných 100 metrov nám vyšlo naozaj výborne. Ukrajinci neboli na olympiáde v Tokiu a od ME trénovali na MS, pre nich to bol vrchol sezóny," uviedol pre TASR Samuel Baláž.

Pre Csabu Zalku má striebro z Kodane veľkú cenu. Na OH 2020 v Tokiu bol iba v úlohe náhradníka, keďže v internom rozstrele na bratislavskom Zemníku prehral s Vlčekom. "Som veľmi rád, že na záver pre mňa dosť nešťastnej sezóny to takto parádne vyšlo. V Kodani platilo, že do tretice všetko dobré. Pred šampionátom sme mali málo spoločných tréningov, preto nám padlo vhod, že sme museli absolvovať aj semifinále. Počas finálovej jazdy sme nespravili žiadnu chybu. Vedeli sme, že štartové pole je veľmi rýchle a bude sa rozhodovať pred cieľom. Asi 150 metrov pred záverom som zakričal hop a nasadili sme k silnému finišu, ktorý nám vyniesol striebro. Ukrajinci nás prekvapili v rozjazdách, v ktorých dosiahli rýchly čas, vo finále sme s nimi už počítali."
      
Z výsledkov A-finále MS - 500 m, muži - K4: 1. Kucharyk, Danilenko, Trunov, Semykin (Ukr.) 1:20,19, 2. Samuel BALÁŽ, Denis MYŠÁK, Csaba ZALKA, Adam BOTEK (SR) 1:20,59, 3. Špicar, Havel, Vorel, Šlouf (ČR) 1:20,69, 1000 m, muži - K2: 1. Kernen, Nathell (Švéd.) 3:13,70, 2. Jensen, Graversen (Dán.) 3:14,46, 3. Noe, Kulifai (Maď.) 3:14,83, ... 9. Peter GELLE, Ákos GACSAL (SR) 3:18,87, C2: 1. Šamšurin, Čebotar (RKF) 3:32,83, 2. Glazunow, Barniak (Poľ.) 3:34,28, ... 6. Eduard STRÝČEK, Peter KIZEK (SR) 3:46,90.

od nitra
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV