Aktuality

Na záver paralympiády striebro Farkašovej v slalome, slovenská výprava s 11 kovmi v medailovom rebríčku siedma

TASR

Pjongčang 18. marca (TASR) - Slovenská reprezentantka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu strieborné medaily. V Čongsone sa v nedeľu museli v slalome zrakovo postihnutých žien skloniť len pred zlatou Britkou Mennou Fitzpatrikovou s navádzačkou Jennifer Kehoeovou. Bronz si vybojovala ďalšia Britka Millie Knightová. Farkašová má celkovo na konte spolu deväť zlatých medailí zo ZPH. A mohla mať aj jubilejnú desiatu, keďže po 1. kole slalomu viedla o 66 stotín sekundy pred Britkou. V druhom ale predviedla až tretí najrýchlejší čas, ktorým v celkovom súčte stratila na Fitzpatrickovú 66 stotín.

Pre Farkašovú to bola v Pjongčangu už piata medaila, predtým zvíťazila aj v zjazde, super-G, v superkombinácii a obrovskom slalome. Slovenská reprezentantka sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala v Pjongčangu najúspešnejšou účastníčkou hier. Dokázala, že je momentálne najvšestrannejšou zrakovo znevýhodnenou lyžiarkou na svete.

"Prvé kolo bolo málo dynamické, druhé mi nevyšlo vôbec. Nevedela som sa uvoľniť, nedokázala som pustiť lyže tak, ako bolo treba. Teraz ešte doznieva sklamanie, ale neskôr sa určite potešíme z dosiahnutých výsledkov," povedala najúspešnejšia paralympionička v Pjongčangu 2018. Sklamanie neskrývala ani návádzačka Natália Šubrtová. "Heňa sa o zlato pripravila sama. Tie jazdy jej dnes nevyšli. Je to veľmi čerstvé a tieto prvotné emócie sú negatívne, pretože súperky neboli lepšie. Ale postupom času sa určite budeme tešiť z toho, čo sme tu dosiahli."

Medzi stojacimi ženami obsadila ďalšia Slovenka Petra Smaržová konečné 5. miesto, zlato získala Francúzka Marie Bochetová. "Trať vôbec nebola taká, ako by som si ju predstavovala na paralympiáde. Najmä do druhého kola ju veľmi nevypreparovali. Ale na to sa nemôžem vyhovárať. Prišli mladé dievčatá a konkurencia sa oproti Soči zvýšila. A ďalšie budú už len pribúdať. Domov budem cestovať trošku sklamaná, ale dúfam, že časom to vyprchá a zostanú len pekné spomienky," povedala pre oficiálny web SPV Smaržová, ktorá na ZPH vo Vancouveri aj Soči získala jeden bronz.

Slovensko obsadilo v celkovej medailovej bilancii krajín na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu 2018 siedme miesto. Športovci spod Tatier získali 11 medailí (6-4-1) a prekonali historický zápis z Vancouvru 2010, kde si ich vybojovali rovnako jedenásť, ale s menším počtom strieborných medailí (6-2-3). V alpskom lyžovaní Slováci dokonca vyhrali bilanciu krajín. Jediní získali šesť zlatých medailí. Francúzsko a Nemecko "iba" štyri, ďalšie lyžiarske veľmoci ako Kanada a Švajčiarsko po tri.

Tréner zjazdárov Martin Makovník je hrdý na všetkých lyžiarov, ktorí reprezentovali Slovensko v Pjongčangu. "Hry sú na konci a ja môžem povedať, že sme veľmi pyšní na svojich športovcov, lebo tu odviedli maximum. Na svahu nechali úplne všetko. To, čo sme štyri roky trénovali a s čím sme sem išli, sme splnili. Aj keď Heni dnes nepribudla do zbierky tá piata zlatá medaila, môžem povedať, že je to úžasná športovkyňa, s ktorou je česť pracovať. A je neskutočné, že taká malá krajina ako Slovensko skončí siedma v počte medailí na paralympijských hrách. V zjazdovom lyžovaní získali 11 medailí a dokonca vyhrali bilanciu krajín v tomto športe. Je to obrovský úspech."

Výsledky, ženy – slalom, zrakovo znevýhodnené: 1. Fitzpatricková (navádzačka Kehoeová) (V.Brit.) 1:51,80 min., 2. Henrieta FARKAŠOVÁ ( Natália ŠUBRTOVÁ) (SR) +0,66 s, 3. Knightová (n. Wildová) (V.Brit.) +1,59, telesne znevýhodnené stojace: 1. Bochetová (Fr.) 1:55,46 min., ... 5. Petra SMARŽOVÁ (SR) +7,72 s.

Medailová bilancia krajín (spolu získalo cenný kov 26 krajín):
Krajina                    zlato striebro bronz spolu

1. USA                         13     15      8        36 
2. Tím NP z Ruska           8     10      6        24 
3. Kanada                      8      4     16        28 
4. Francúzsko                7      8      5          20 
5. Nemecko                   7      8      4         19 
6. Ukrajina                    7      7      8          22 
7. SLOVENSKO             6      4      1         11