Športové aktuality
3 min. čítania

Na záverečnom ceremoniáli v Sarajeve hrala slovenská hymna, vlajku niesla najúspešnejšia športovkyňa celého EYOF

Ján Šiller

Sarajevo 16. februára (SOŠV) - Pokoj športovým zbraniam v Sarajeve. Na záverečnom ceremoniáli Európskeho olympijského festivalu mládeže odovzdali posledné sady medailí za piatkové disciplíny. Najviac kovov získali Nóri. Zásluhou Spišiačok Petry Rusnákovej a Lucie Filipovej Slovensko v medailovej bilancii prevýšilo viacero silných alpských krajín. Potešili aj výkony našich biatlonistiek, zjazdárov aj hokejistov. 

Záverečný ceremoniál sa uskutočnil pred radnicou Východného Sarajeva za účasti predsedu tripartitného predsedníctva Bosny a Hercegoviny Milorada Dodika. Niesol sa v duchu myšlienky, že šport môže pomôcť pozitívne zmeniť svet a prispieť k mieru. Po dekorovaní víťazov primátor Sarajeva Abdulah Skaka a primátor Východného Sarajeva Nenad Vuković odovzdali vlajku Európskeho olympijského výboru (EOV) Mikovi Kilpelainenovi, primátorovi Vuokatti. Mestečko ležiace v srdci Fínska hostí najbližší zimný EYOF 2021. V závere ceremoniálu tradične zhasol plameň mieru a vypukol ohňostroj. 
Vlajku s dvojkrížom na záverečnom ceremoniáli niesla najúspešnejšia individuálna športovkyňa celého EYOF spomedzi 911 súťažiacich - Slovenka Petra Rusnáková. V šortreku získala dve zlaté a jednu striebornú medailu, pričom tretie zlato jej uniklo o vlások v podobe 3 stotín sekundy na cieľovej čiare pretekov na 1500 metrov. Ďalšie striebro pridala na konto slovenskej výpravy Lucia Filipová. Tá mala výkonnosť rovnako na tri medaily, dvakrát bola, žiaľ, diskvalifikovaná pre kríženie dráhy súperky. Napriek tomu dvojica zo Spišskej Novej Vsi upriamila na seba pozornosť médií a získala rešpekt ostatných výprav najlepším možným spôsobom.

Na záverečnom ceremoniáli v Sarajeve hrala slovenská hymna, vlajku niesla najúspešnejšia športovkyňa celého EYOF

Bilancia 2-2-0 znamená pre slovenskú výpravu historicky najlepší výsledok na zimných EYOF. Vynikajúce je tiež 7. miesto v celkovej medailovej bilancii v konkurencii 46 krajín, čím Slovensko predbehlo viacero silných alpských a severských veľmocí. Okrem medailí vedúceho výpravy Romana Hanzela potešilo ôsme miesto biatlonistky Barbory Horniakovej, ktorá po strate dokladu totožnosti mohla vďaka promptnej pomoci Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Bosne a Hercegovine cestovať domov s celou výpravou. Potešujúci bol aj výsledok biatlonistiek Emy Kapustovej a Barbory Horniakovej v miešanej štafete, výsledky zjazdárov Filipa Baláža a Jána Sanitrára a výkony hokejistov SR, ktorí si pripísali dve víťazstvá a jednu tesnú prehru s celkovým aktívnym skóre 7:4.

Okrem výsledkov vládla vo vedení výpravy spokojnosť aj s organizáciou podujatia. "Organizácia bola na začiatku trošku chaotická, ale potom sa všetko zabehlo a drobné problémy sme operatívne úspešne vyriešili. Ubytovanie a strava boli výborné, dopravu organizátori postupne vyladili a so športoviskami bola podľa mojich informácii spokojnosť. Na stretnutí vedúcich výprav neodznela žiadna ostrá kritika," zhodnotil v deň odletu celý týždeň Roman Hanzel.

Spokojný bol aj generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru a zároveň predseda koordinačnej komisie EOV na EYOF Sarajevo Jozef Liba: "Na začiatku celá organizácia tohto podujatia vyzerala náročne a ťažko, nakoniec to dopalo skvele. Zástupcovia národných olympijských výborov vyjadrili s organizáciou spokojnosť. Slovensko tu dosiahlo mimoriadny výsledok, obe dievčatá dosiahli fantastické výsledky. Je to úspech a povzbudenie pre celý slovenský olympijský tím, ktorý tu bol a pre dievčatá motivácia pred olympijskými hrami mládeže na budúci rok v Lausanne aj smerom k veľkým hrám v Pekingu." 

Predpokladaný prílet slovenskej výpravy do Viedne je v sobotu pred 18-tou hodinou, do hotela NH Gate One v Bratislave dorazí okolo 19:00.

Podujatia a športovci
nadacia2percenta2023

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola