Športové aktuality
8 min. čítania

Naše parížske tromfy: Medailové ambície slalomárov s vekovým rozpätím 17 rokov

Lucia Antolová
Matej Beňuš, Eliška Mintálová a Zuzana Paňková.
Foto
Andrej Galica a Samuel Galica, SOŠV

Predstavovanie našich tromfov na nadchádzajúcich olympijských hrách v Paríži prostredníctvom textov z časopisu OLYMPIC.sk jar/leto 2024, ktorý vyšiel koncom júna, sme odštartovali veľkým rozhovorom s Jakubom Grigarom. Dnes predstavujeme ďalších troch slovenských slalomárov. Do časopisu o nich napísala Lucia Antolová.

Vodný slalom je bezpochyby najúspešnejší slovenský olympijský šport. Mnohonásobní majstri sveta i Európy medzi divokými perejami si pod piatimi kruhmi doposiaľ vypádlovali obdivuhodných 15 olympijských medailí.

Naši vodní slalomári majú na konte spolu 8 zlatých olympijských kovov – po tri získali spoločne v C2 bratia Peter a Pavol Hochschornerovci (2000, 2004 a 2008, k tomu bronz na OH 2012), po dve Michal Martikán v C1 (1996 a 2008, k tomu striebra na OH 2000 a 2004 i bronz na OH 2012) aj Elena Kaliská v K1 (2004 a 2008), jeden pridali bratanci Ladislav a Peter Škantárovci (2016) v disciplíne C2, ktorú potom vyradili z programu OH.

Po jednom striebre majú kanoista Matej Beňuš (Rio de Janeiro 2016) a kajakár Jakub Grigar (Tokio 2020). Bronzový zápis má kanoista Juraj Minčík zo Sydney 2000.

V Paríži môžu svoju medailovú zbierku rozšíriť Grigar a Beňuš. O vstup do klubu olympijských medailistiek zabojujú kajakárka Eliška Mintálová a na OH debutujúca kanoistka Zuzana Paňková. Všetci môžu mať medailové ambície, pričom najstaršieho od najmladšej delí 17 rokov...

Všetci štyria naši vodní slalomári v Paríži môžu nastúpiť aj na súťaž v kajakkrose, ktorý bude mať olympijskú premiéru.

Matej Beňuš: Je to o hlave a poctivej drine

MATEJ BEŇUŠ

Nar. 2. 11. 1987 v Bratislave. Člen ŠCP Bratislava. Tréner Matúš Hujsa. Najväčšie úspechy: V C1 na OH 2016 v Riu de Janeiro strieborný, na OH 2020 (v roku 2021) v Tokiu šiesty. Na MS bronzový v roku 2011, na ME dvakrát strieborný (2020/21) a dvakrát bronzový (2013/15). Trojnásobný celkový víťaz SP (2010/15/19). Víťaz ME juniorov 2004 a ME do 23 rokov 2009. V hliadkach 3xC1 deväťkrát majster sveta a osemkrát majster Európy.

Matej Beňuš.
Matej Beňuš.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Spomedzi tria Beňuš, Mintálová, Paňková je práve 196-centimetrový kanoista Matej Beňuš najskúsenejší olympionik. Súťaže v Paríži budú už jeho tretie pod piatimi kruhmi. Boj o olympijskú miestenku bol pre neho vo veľmi silnej domácej konkurencii znovu mimoriadne tvrdý. Veď v ňom musel zdolať Alexandra Slafkovského i Marka Mirgorodského, pričom spočiatku bol v hre ešte aj dnes už 45-ročný Martikán.

„Rio de Janeiro bolo veľmi špeciálne. Samozrejme, aj pre striebornú medailu, ale i preto, že to bol môj prvý olympijský zážitok. Tokio bolo zasa špecifické, keďže do jeho diania i prípravy výrazne zasiahla pandémia ochorenia COVID-19. Športovo som tam mal tiež na medailu, akurát finálová trať výrazne zvýhodňovala ľavákov, veď všetci piati predo mnou mali pádlo na opačnej strane ako ja,“ zaspomínal si 36-ročný Beňuš na dvojo hier, na ktorých sa zúčastnil. V Tokiu ho o medailu obral dotyk jednej bránky – bez neho by bral bronz.

Na zápolenia vo Vaires-sur-Marne Nautical Stadium sa člen Športového centra polície veľmi teší. „Skúsenosti sa asi najviac prejavujú zdravým sebavedomím. Viem, na čo mám a ak by som nechcel vyhrať, ani tam nejdem. Každým jedným tréningom posúvam svoje limity.“

Tie si cibrí aj rodinnou logistikou, pretože pri troch deťoch s hokejovým smerovaním je to vlastne samostatná športová disciplína. „Zladiť všetko dohromady je extrémne náročné, nie je priestor na chyby pri improvizácii. To je však vlastne vodný slalom zo svojej podstaty. Teraz, keď už má trať finálnu podobu, na akej budeme súťažiť na olympiáde, je to o hlave a poctivom najazdení rôznych kombinácií, aby nás žiadna v ostrých pretekoch nemohla prekvapiť,“ uzavrel Matej Beňuš.

Eliška Mintálová sa teší na plné tribúny

ELIŠKA MINTÁLOVÁ

Nar. 23. 3. 1999 v Žiline. Členka KTK Dukla Liptovský Mikuláš a VŠC Dukla Banská Bystrica. Tréner Peter Cibák ml. Najväčšie úspechy: V K1 strieborná na MS 2023 a majsterka Európy 2022, na MS junioriek strieborná v roku 2022 a na MS do 23 rokov bronzová v roku 2019. V Seu d´Urgell v roku 2023 vyhrala svoje prvé preteky SP.

Pre kajakárku Elišku Mintálovú bude účasť v Paríži už druhá olympijská skúsenosť. Po „koronou“ poznačenom Tokiu sa teší najmä na to, ako budú tribúny, ktoré pribudli už počas májového predolympijského sústredenia na parížskej trati, zaplnené fanúšikmi.

„Keď si predstavím, že tam bude plno ľudí, ženie ma to vpred. Každý sa chce čo najlepšie pripraviť, ja si užívam už aj ten proces. Pred Tokiom som nemala veľké výsledky, ale za nasledujúce tri roky som nazbierala skúsenosti aj medailové umiestenia,“ poznamenala 25-ročná Mintálová, vlani v Lee Valley vicemajsterka sveta a predvlani v Liptovskom Mikuláši európska šampiónka.

Eliška Mintálová.
Eliška Mintálová.
Foto
Samuel Galica, SOŠV

Finálnu podobu trate, ktorej vodu označovali vodáci po prvých návštevách vo Francúzsku za pomalú a nestabilnú, si pochvaľuje. „Charakter kanála zostal. Upravili niektoré valce a vlny, plus je väčší prúd vody. Stále to nemôžeme porovnávať s Londýnom alebo Tokiom, ale je to omnoho lepšie a stabilnejšie ako predtým. Je to najmä o počte tréningov. Potom viete zareagovať, keď máte valec otvorený aj zatvorený,“ vysvetľuje členka VŠC Dukla Banská Bystrica.

Rovnako určite vie, že na trati nie je typ prekážky, do akej narazila na predolympijskom sústredení v Tokiu, pričom si zlomila palec na nohe a napokon finišovala vo finále deviata... „Keď nad tým spätne uvažujem, do poslednej chvíle som nevedela, či budem môcť štartovať. Pevne verím, že teraz sa mi vyhnú podobné okolnosti a budem sa môcť sústrediť len na vlastný výkon,“ zaželala si Eliška Mintálová. Keď prešla cieľom v Tokiu, figurovala na piatej priečke. Dodatočne jej však na 18. bránke dali „guľu“, takže klesla o štyri priečky.

Obojživelníčka Zuzana Paňková: Na ME striebro V K1, na OH pôjde v C1

ZUZANA PAŇKOVÁ

Nar. 25. 11. 2004 v Košiciach-Šaci. Členka TJ Slávia UVLF Košice a ŠCP Bratislava. Tréner Peter Murcko. Najväčšie úspechy: V C1 strieborná na ME 2024, druhá na ME do 23 rokov v roku 2023, juniorská majsterka sveta 2022 a juniorská majsterka Európy 2021. V hliadke 3xC1 dvakrát majsterka Európy (2021/22).

Olympijskú premiéru má pred sebou len 19-ročná Zuzana Paňková. Čerstvá vicemajsterka Európy zo slovinského Tacenu v disciplíne K1 sa však v Paríži predstaví v C1. V kajaku si totiž miestenku vybojovala Mintálová. Hodno dodať, že Zuzka jazdí na slušnej úrovni aj kajak kros, v ktorom má aj medaily z vrcholných mládežníckych súťaží.

„Vždy som túžila po medaile z kajaku, keďže je môjmu srdcu bližší ako singlkanoe. Aktuálny výsledok ma potešil o to viac, že som sa v príprave venovala asi len 25 percent kajaku, väčšinu času sme sa sústredili na moju olympijskú disciplínu. Výsledok z európskeho šampionátu ma preto nakopol, lebo ak venujem 75 percent času C1, sama som zvedavá, čo tam môžem dokázať...,“ povedala rodáčka z Košíc.

Členka Športového centra polície pre túto sezónu už odložila dvojlistové pádlo a na predolympijských sústredeniach sa zžívala s olympijským kanálom len s jednolistovým. „Chcem poznať každý valec. Je to náročná trať, na ktorej sa dá ukázať naozaj všetko, aj technické prejazdy. Zároveň je tam dlhá pádlovacia rovinka na konci. Je to taký balans rôznych nárokov, a to sa mi páči.“

Zuzana Paňková.
Zuzana Paňková.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Vodnoslalomárska obojživelníčka naplno prežíva olympijskú prípravu a s tým aj spojené mediálne povinnosti. „Predstava olympiády ma vždy nabudí, začnem sa aj trochu triasť od radosti. Cítim nervozitu v rukách, že to bude veľké. Je to pocit, ktorý ma nakopáva, som nadšená a šťastná. Je pravda, že počet mimošportových povinností mi výrazne narástol. Uvedomujem si, že je to príležitosť ukázať sa ľuďom. Zároveň to vnímam ako mediálny tréning, príležitosť naučiť sa pracovať s tlakom. Čo je dobré, keďže ja som tichá osoba a viem, že na olympiáde to bude extrémne náročné.“

Len 157 cm vysoká Zuzana Paňková bude medzi benjamínkami slovenskej výpravy v Paríži. Na nedávnych ME v Tacene získala svoju prvú individuálnu medailu z vrcholnej súťaže medzi ženami. Ale v súťažiach junioriek a pretekárok do 23 rokov nazbierala v C1, K1, kajak krose aj v súťažiach hliadok do vlaňajška poriadnu zbierku cenných kovov – spolu sedemnásť!

Šport

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque