Športové aktuality
2 min. čítania

Olympijské hry budú podľa viceprezidenta MOV Johna Coatesa za každú cenu, za je aj WHO

TASR
Foto
TASR/AP

Viceprezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) John Coates potvrdil, že olympijské hry v Tokiu sa uskutočnia za každých okolností. MOV spolupracuje s japonskou vládou na minimalizácii rizík spojených s pandémiou, pre ktorú vlani preložili Hry XXXII. olympiády na tento rok.

Podľa Coatesa nezastaví podujatie ani neistá situácia v Japonsku a núdzový stav v Tokiu. Do úvahy neprichádza ani ďalší odklad hier. „Pracujeme s predsedom vlády Jošihideom Sugom na bezpečnostných opatreniach. Olympijské hry budú,“ povedal Coates pre agentúru AFP.

Verejná mienka v Japonsku je naklonená k zrušeniu hier, no Suga v apríli uistil aj amerického prezidenta Joea Bidena, že pandémia nezhatí olympijské hry. Aj podľa Coatesa robia organizátori všetko pre zaistenie bezpečnosti: „Prvú polovicu roka sme strávili hodnotením všetkých možných scenárov, teraz pracujeme na nevyhnutných opatreniach. Pracujeme na ich implementácii, a to sme nepočítali s očkovaním, takže sme v lepšej situácii."

Ruku k dielu priložili aj farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech, ktoré sľúbili MOV vakcíny pre športovcov a usporiadateľov hier. V stanovisku avizovali kooperáciu s národnými olympijskými výbormi, aby zabezpečili očkovacie látky pre reprezentantov podľa potreby. Coates prízvukoval, že všetko sa podriaďuje bezpečnosti, nielen účastníkov hier, ale aj japonskej verejnosti: „Odviedli sme ohromné množstvo práce na zaistenie bezpečia prostredníctvom testovania. Teraz naše úsilie podporí aj prístup k očkovaniu.“

Aj WHO verí v usporiadanie OH

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) verí, že sa olympijské hry v Tokiu uskutočnia napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Organizátorom v japonskom Tokiu nebude dávať odporúčania pre maximálny počet návštevníkov, ten má závisieť od aktuálneho vývoja situácie. „Videli sme, že viacero športových podujatí a ligových súťaží sa konalo v uplynulých šiestich mesiacoch bez prítomnosti divákov bezpečne. Sme presvedčení, že MOV, hostiteľské mesto a japonská vláda dokážu robiť správne rozhodnutia a zvládnu možné riziká,“ povedal podľa DPA koordinátor núdzovej pomoci WHO Mike Ryan.

Podujatia a športovci
Tagy
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri