Športové aktuality
9 min. čítania

Olympijský deň zobrali Slováci v piatok športovo, v Bratislave sa deťom pri pohybových aktivitách venovalo viacero olympionikov

Ľubomír Souček

Bratislava, 22. jún 2018 (SOV) – Viac ako 60-tisíc Slovákov sa už zapojilo do tohtoročných osláv medzinárodného Olympijského dňa (OD), ktorý sa na Slovensku realizuje od začiatku mája až do konca júna s bratislavským vyvrcholením 22. júna. V tomto roku sa v rámci Olympijského dňa vo viac než stovke miest a obcí Slovenska konalo už okolo 350 rôznych podujatí, do ktorých sa zapojilo viac než 60-tisíc ľudí. Akcie v rámci osláv Olympijského dňa môžu prebiehať až do konca júna.

Pred OC Eurovea množstvo aktivít pod dohľadom olympionikov

Momentka z jednej dicciplíny detskej atletiky.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Na námestí OC Eurovea sa v piatok predpoludním s účasťou detí z petržalských škôl uskutočnili oslavy Olympijského dňa, na ktorých sa osobne podieľalo aj trinásť našich olympionikov – z tých aktívnych vodnoslalomárski olympijskí šampióni Ladislav a Peter Škantárovci, rýchlostní kanoisti Erik Vlček (trojnásobný olympijský medailista) a Martina Kohlová, plavec Richard Nagy, lukostrelkyňa Alexandra Longová, akvabela Nada Daabousová a sánk

Pri nácviku šermu radila aj trojnásobná olympionička Katarína Ráczová (vľavo).
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

ar Jakub Šimoňák, z radov bývalých atlétka Mária Mračnová, šermiarka Katarína Ráczová, zjazdárka Jana Gantnerová, biatlonista Dušan Šimočko a ako zamestnanec SOV vodný pólista Vidor Borsig. Doplnila ich účastníčka OH mládeže 2010, šermiarka Michala Cellerová.

Chladné počasie, ktoré v noci vystriedalo predošlé horúce dni, sa síce podpísalo na menšej účasti detí, než organizátori zo Slovenského olympijského výboru (SOV) očakávali, ale tie, či prišli, určite neľutovali. Mohli sa pod dozorom svojich učiteliek

Lukostrelkyňa Alexandra Longová pri nezvyčajnej streľbe - s puškou.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

zapojiť do rôznor

Deti si mohbli odskúšať aj nový olympijský šport - lezenie na umelej stene.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

odých aktivít – absolvovať disciplíny detskej atletiky, zašermovať si, skúsiť si lezenie na lezeckej stene, na čas si zajazdiť na cyklistických trenažéroch, alebo si odskúšať modelovanú biatlonovú streľbu, či aerobik pod vedením našej najlepšej pretekárky Anity Lamošovej. Samozrejme, mohli sa aj stretnúť s ozajstnými olympionikmi a odfotografovať sa so symbolickými olympijskými medailami. Ako bonus k tomu dostali tričká Olympijského dňa a viaceré aj „placku“ s logom Klubu fair play SOV v podobe piatich usmievajúcich sa slniečok.

Olympionici a zamestnanci SOV vytvorili s deťmi aj symbolické "živé" olympijské kruhy.

Zobrali sme to športovo, Anton Siekel na tlačovke v džudistickom kimone

Prezident SOV Anton Siekel si na tlačovku obliekol džudistické kimono.
Foto
TASR/MARKO ERD

Celosvetový Olympijský deň sa oslavuje každoročne 23. júna. Keďže v tomto roku pripadol tento dátum na sobotu, dominantná pozornosť SOV sa sústredila na posledný pracovný deň pred ňou. SOV v rámci kampane „Ber to športovo“ vyzval verejnosť, aby ľudia v piatok 22. júna prišli do práce, školy či škôlky v športovom oblečení, aby sa venovali pohybovým aktivitám a aby svoje fotografie následne zdieľali cez sociálne siete. Svoje fotky s hashtagom #olympijskyden zdieľali na sociálnej sieti napríklad aj olympijskí medalisti Ladislav a Peter Škantárovci, Juraj Minčík, Matej Beňuš, Tibor Linka, Danka Barteková, ďalší olympionici Jakub Grigar, Adam a Andreas Žampovci, Jana Kapustová, Zuzana Tomčíková,Barbora Mokošová, režisér Nikita Slovák, speváčka Dara Rolins, herci Martin Mňahončák, Roman Pomajbo, Juraj Bača, Marián Mitaš, Juraj Hrčka, Danica Jurčová, a mnohí ďalší.

Na piatkovú tlačovú besedu v hoteli Sheraton hneď pri námestí OC Eurovea z tohto dôvodu prišli nielen olympionici, ale aj prezident SOV Anton Siekel v športovom. Šéf SOV ako aktívny džudista v kimone. „Teší ma, že na našu výzvu zareagovalo množstvo ľudí, ktorým šport nie je cudzí. Športovci tvoria veľkú komunitu a kampaň SOV ,Ber to športovo´ ilustruje, že sa športom aj zabávame. Naším cieľom bolo motivovať verejnosť aj k jednoduchej športovej aktivite. Napríklad aby ľudia namiesto auta či autobusu uprednostnili bicykel alebo chôdzu, alebo aby namiesto výťahu išli po schodoch,“ povedal Anton Siekel, ktorý dodal: „Na veľmi názornom videu Medzinárodného olympijského výboru ,Zjednotení olympizmom´, ktoré sme pustili na úvod tlačovej besedy (môžete si ho so slovenskými titulkami pozrieť cez túto linku https://youtu.be/oTIOG1CPa3c), sme videli, ako nás šport sprevádza životom. Preto by také dni, ako je Olympijský deň, nemali byť v našom kalendári ojedinelé.“

Pohľady špičkových športovcov

Errk Vlček a Martina Kohlová predstavujú pre deti veľké vzory.
Foto
TASR/MARKO ERD

Za všetkých prítomných olympionikov dostali na tlačovej besede slovo dvaja rýchlostní kanoisti. Už legendárny päťnásobný olympionik a multimedailista z OH, svetových aj európskych šampionátov Erik Vlček meškal, keďže do Bratislavy sa musel presunúť z tréningu v Komárne. „Pre túto akciu som si privstal. Ja som to teda zobral športovo hneď od rána, ale ako pre profesionálneho športovca je to pre mňa dennodená rutina,“ usmial sa. Na otázku, ako sa toľké roky dokáže prinútiť do tvrdých tréningov, reagoval: „Na začiatku si treba stanoviť cieľ, neopúšťať ho, každé ráno si ho pripomínať a potom sa to v človeku všetko zautomatizuje. Netreba si hneď dávať veľké ciele, ale postupne ich zvyšovať. Keď som bol dieťa, na prvého nášho kajakárskeho majstra sveta Attilu Szabóa som v komárňanskej lodenici hľadel ako na nedosiahnuteľný vzor. Všetci sme chceli byť ako on, ale nevedeli sme si ani predstaviť, že by sa nám to mohlo podariť. Postupnými krokmi som sa však dostal ešte vyššie, než bol kedysi on.“

Martina Kohlová prišla na Olympijský deń s desaťmesačnou dcérkou, ktorú so sebou berie všade. Prezradila, že už ju posadila aj do kajaku a malej sa to páčilo, lebo sa smiala. „Odkedy mám dieťa, poradie hodnôt sa u mňa úplne prehodilo. Športujem vtedy, keď malá spí, čiže na oddych mi čas príliš neostáva, ale pri dcérke som šťastná a pri kanoistike tiež. Keď jazdím na vode, malá je v kočíku na brehu a myslím na ňu,“ prezradila na tlačovke.

Spoločná fotografia olympionikov, mladých talentov, prezidenta SOV i šéfa správnej rady Nadácie SOV.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Slovenský príspevok k celosvetovému Olympijskému dňu

Medzinárodný Olympijský deň sa oslavuje už od roku 1948 – vždy 23. júna. Tento deň bol vybraný na počesť ustanovenia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a rozhodnutia o obnovení antických olympijských hier, ku ktorým došlo 23. júna 1894 na pôde parížskej univerzity Sorbonna. Od roku 1987 sa v rámci osláv Olympijského dňa po celom svete (a v rámci bývalého Československa aj na Slovensku) konajú rozmanité športové akcie, medzi ktorými hrá prím Beh Olympijského dňa. Z podujatia sa za viac než tridsať rokov stala celosvetová oslava olympizmu.

Slovenský olympijský výbor (SOV) sa k oslavám Olympijského dňa pripojil už krátko po svojom ustanovení, v roku 1993. Na základe troch pilierov aktivít propagujúcich olympizmus, ktorými sú pohyb, vzdelávanie a poznávanie, SOV v spolupráci s ostatnými zainteresovanými stranami organizuje športové, kultúrne a vzdelávacie aktivity a zabezpečuje propagáciu olympijských myšlienok po celom Slovensku. Od roku 2005 sa do aktivít v rámci Olympijského dňa na Slovensku zapojilo spolu takmer 600-tisíc ľudí.

V tomto roku SOV pristúpil k zmene konceptu osláv Olympijského dňa. Všetky aktivity v ich rámci koncentroval na obdobie dvoch mesiacov – od začiatku mája až do konca júna. Ťažisko všetkých aktivít sa zameriava na jún 2018, ktorý má prívlastok Mesiac olympijských aktivít. Len školy, ktoré organizujú svoje aktivity v rámci OD v tomto termíne, sa môžu zapojiť do súťaže SOV o finančnú podporu na športové pomôcky pre najaktívnejšiu materskú, základnú a strednú školu na Slovensku. A regionálne olympijské kluby na Slovensku dostanú finančnú a materiálnu podporu na svoje podujatie len v prípade, že sa koná v uvedenom Mesiaci olympijských aktivít.

Olympionici a zamestnanci SOV vytvorili spolu s deťmi symbolické "živé" olympijské kruhy.
Foto
TASR/MARKO ERD

Okrem športových aktivít, ktoré realizujú predovšetkým školy všetkých stupňov, centrá voľného času a regionálne olympijské kluby, SOV k Olympijskému dňu usporiadal viaceré tradičné súťaže. Do výtvarnej súťaže s témou „Ja a môj olympijský sen“ zaslali z 99 škôl z celého Slovenska dovedna 647 súťažných prác - 118 z MŠ, 378 z prvého stupňa ZŠ, 127 z druhého stupňa ZŠ a 24 zo SŠ. Do literárnej súťaže s témou  olympijských hodnôt „Výnimočnosť, priateľstvo, rešpekt“ účastníci zaslali spolu 46 súťažných prác – jednu v kategórii do 10 rokov, 16 od 10 do 15 rokov a 29 od 15 do 18 rokov.

Vedomostná súťaž SOV o olympizme (základné kolo) už tradične prebehla online cez internet, ale premiérovo už nielen pre školy, ale aj pre verejnosť.  Do vedomostnej súťaže pre verejnosť sa prihlásilo 183 súťažiacich. Z nich viac než tretina – presne 64 – dosiahla 100-percentnú úspešnosť. Do základného kola vedomostnej súťaže pre stredné školy sa zaregistrovalo 53 trojčlenných družstiev, z nich 36 úspešne vyplnilo 25 súťažných otázok, štyri družstvá mali 100-percentnú úspešnosť. Tento týždeň sa realizovala aj vedomostná súťaž pre základné školy, do ktorej sa zapojilo až 167 trojčlenných družstiev. Z nich takmer dve tretiny - 121 družstiev – správne vyplnili 25 súťažných otázok a 11 družstiev dosiahlo 100-percentnú úspešnosť. Po päť najlepších družstiev v kategórii základných aj stredných škôl postúpilo do celoslovenského finále, ktoré sa uskutoční 29. a 30. októbra vo Vysokých Tatrách.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri