Športové aktuality
2 min. čítania

Patrik Kuril získal na paralympijských hrách zlato v časovke, striebro pre Jozef Metelku

(TASR, pp)
Patrik Kuril tento rok už získal titul majstra sveta, v utorok sa stal paralympijským víťazom v časovke.
Foto
TASR/MIROSLAV KOŠÍRER

Slovenský reprezentant v cestnej paracyklistike Patrik Kuril získal na paralympijských hrách 2020 v Tokiu zlato v časovke v kategórii C4-5. Striebro si vybojoval jeho krajan Jozef Metelka. Slovenská výprava tak má v Tokiu na konte už päť medailí (2-1-1).

Kuril dosiahol najlepší čas na 32 km dlhej trati pod horou Fudži. Slovensko slávilo v časovke double, druhý skončil jeho krajan Metelka, ktorý tak skompletizoval svoju medailovú zbierku na paralympijských hrách 2020. Už predtým získal zlato v stíhacích pretekoch na 4000 metrov a bronz na pevnom kilometri. Celkovo má na konte už šesť paralympijských medailí, z toho tri najcennejšie.

Tretí skončil v utorkovej časovke Brit George Peasgood, ktorý v júni triumfoval na majstrovstvách sveta v tejto disciplíne v Estorile. Kuril bol pred dvoma mesiacmi v časovke na svetovom šampionáte piaty, triumfoval však v pretekoch s hromadným štartom.

Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro vyhral časovku Metelka, Kuril bral v Brazílii bronz.

„Dojmy sú úžasné. Zázraky sa síce dejú, toto je však veľký zázrak. Samozrejme, systematicky som sa naň pripravoval, ale to asi každý športovec, ktorý tu je. Každý parašportovec má za sebou veľmi ťažký príbeh, väčšina z nás prišla k zraneniu úrazom, každý z nás sa musel postaviť na nohy a prekonať osud,“ povedal Kuril pre web SPV.

Štyridsaťjedenročný paracyklista prežíval v cieli veľkú radosť. Pod Fudži sa vyrovnal s traťou i poveternostnými podmienkami. „V uplynulých rokoch som mal smolu na zranenia, bolo to strašne ťažké. Človeku pribúdajú roky, po vyše dvadsiatich sezónach športuje už tak monotónne. Možno si niekedy aj prestáva veriť. Ale musel som veriť. Prišlo Tokio a je to tu. Rozložil som si to veľmi dobre. Som už veľmi skúsený, bol som perfektne pripravený.“

od nitra
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV