Aktuality
Čas čítania: 4 min

Paulína Fialková v pretekoch SP na 15 km v Pokljuke štvrtá

TASR

Pokljuka 6. decembra (TASR) - Vo vytrvalostných pretekoch 1. kola Svetového pohára v slovinskej Pokljuke finišovala slovenská biatlonistka Paulína Fialková na štvrtom mieste, keď od víťaznej Ukrajinky Juliji Džimovej ju delilo 19,5 s. Na 15 km trati skončila druhá Poľka Monika Hojniszová (+5,9) a tretia Češka Markéta Davidová (+16,5). Z ďalších Sloveniek obsadila Anastasia Kuzminová 25. miesto (+1:48,1), 27. bola Ivona Fialková (+2:05,4), do SP nebodovala jedine 76. Terézia Poliaková (+5:53,1).

Aj keď pôvodne mala Anastasia Kuzminová (strelecká bilancia 1-0-1-1) vytrvalostné preteky vynechať, odštartovala s číslom 14. Na prvej 'ležke' nesklopila piaty terč, stratu však na najlepšie znížila nielen rýchlym behom, ale aj čistou druhou položkou v stoji. V druhej 'ležke' nevybielila tretí terč, v záverečnej 'stojke' posledný a zmarila si nádej na medailové umiestenie. Paulína Fialková (1-1-0-0) začala podobne ako Kuzminová, keď netrafila druhý terč a taktiež si pripísala minútu penalizácie. V druhej streľbe v polohe stojmo ju zradil hneď prvý výstrel. Bežecky bola výborná, na medzičase po poslednej streľbe figurovala ešte na šiestom mieste a stihla sa posunúť ešte o dve priečky vpred. V cieli sa radovala z druhého najlepšieho výsledku v kariére. Ivona Fialková (0-1-1-0) začala zo Sloveniek najlepšie, len škoda, že v následnej 'stojke' pribudla trestná minúta na štvrtom terči, v ďalšej 'ležke' na treťom. Terézia Poliaková (0-1-1-1) nestačila popri troch trestných minútach najmä bežecky.

Slovenská výprava zažila v sezóne prvú veľkú radosť. Paulína Fialková dlho siahala na pódiové umeistenie, chýbali jej naň nakoniec rovné tri sekundy. "Sama seba som milo prekvapila," povedala v cieli. "Uvedomovala som si stratu, ktorú som nabrala na streľbe, preto som sa snažila bežecky zo seba najviac dostať, v každom kole som išla na maximum. S takýmto vstupom do sezóny som veľmi spokojná. Inak to bolo dosť náročné, posledný výstrel bol veľmi tesný, treba však mať niekedy aj trochu šťastia. Vo finiši som vedela, aké sú odstupy, tréner Bajčičák ma na ne upozorňoval a dopadlo to tak, že v cieli som sa pri pohľade na tabuľu naozaj prekvapila. Taktika pred pretekmi spočívala v tom, že som začala voľnejšie, opatrnejšie, aby som tempo neprepálila. Za hlavu som hodila aj problémy, ktoré ma pred sezónou sprevádzali. Ja som už raz taká, keď sa nahnevám, o to viac zabojujem."

Anastasia Kuzminová si dlho uchovávala nádej na popredné umiestenie. "Môj výkon nevyzeral zle, aj keď som sa trochu obávala, ako to dopadne. Dosť som zabojovala, predsa len ešte kondične nie som na tom úplne stopercentne. Potrebujem sa aj strelecky vyladiť, aby tých terčíkov som triafala o čosi viac. Snažila som sa udržať na začiatku rovnomerné tempo, príliš sa nehnať, postupne som do toho viac vkladala energiu. Neustále som sa so súperkami porovnávala, čo ma nútilo pridávať. V Pokljuke sa cítim dobre, už som si na ňu rokmi navykla, je tu príjemná atmosféra a rada by som ešte v tomto stredisku výsledky zlepšila."

Aj Anna Murínová, trénerka Paulíny Fialkovej, mohla byť spokojná: "Keď dobre bežíte a sprevádza vás presná streľba, vysledky sa dostavia. Paulína už v štafete ukázala, že je na tom dobre a navyše ju sprevádzala aj obrovská snaha odvďačiť sa všetkým, ktorí jej verili. Všetkých predchádzajúcich starostí sa zbavila, s psychikou starosti nemala."

Výsledky - vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Džimová (Ukr.) 43:06,6 (0 tr. min), 2. Hojniszová (Poľ.) +5,9 (1), 3. Davidová (ČR) 16,5 (1), 4. Paulína FIALKOVÁ (SR) 19,5 (2), 5. Bendiková (Lot.) 20,8 (0), 6. Vittozziová (Tal.) 27,1 (1), ... 25. Anastasia KUZMINOVÁ 1:48,1 (3), 27. Ivona FIALKOVÁ 2:05,4 (2), 76. Terézia POLIAKOVÁ (všetky SR) 5:53,1 (3).