Šport a olympizmus
Bratislava
9 min. čítania

Peking sa na XXIV. zimné olympijské hry vo februári 2022 chystá vo veľkom štýle

Roman Buček
Takto vyzerá pekinský finančný dištrikt.
Foto
Envato/Sean Pavone

Čínsky Peking bude 4. – 20. februára 2022 hostiť XXIV. zimné olympijské hry. Metropola najľudnatejšej krajiny sa pred piatimi rokmi na 128. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Kuala Lumpure stala prvým mestom v histórii, ktorému po usporiadaní hier olympiády (v roku 2008) pridelili aj zimné olympijské hry. Momentálne nás od ich usporiadania delí ešte 19 mesiacov. ZOH v Pekingu sa uskutočnia len pol roka po OH v Pekingu, ktoré v dôsledku koronakrízy presunuli z tohto na budúci rok.

Čínske prípravy na ZOH 2022 sú v plnom prúde a všetko naznačuje, že Peking sa na hry chystá vo veľkom štýle. O prípravách na tieto hry vyšiel obsiahly text v časopiseckom magazíne SOŠV OLYMPIC.sk jar/leto 2020. Takmer celý vám ho prinášame.

Peking zdolal Almaty 44:40, ostatní kandidáti odstúpili

Na osvieženie pamäti pripomeňme, že pred voľbou dejiska ZOH 2022 vybrala exekutíva MOV do užšieho výberu 3 kandidátov – nórske Oslo, kazašské Almaty Peking. Ešte predtým viacero európskych kandidátov odstúpilo. Medzi nimi aj poľský Krakov. S jeho odstúpením zhasla nádej pre Slovensko, aj keď iba v role spoluorganizátora súťaží v alpskom lyžovaní. Nakoniec, po neodsúhlasení výdavkov štátu na organizovanie hier v parlamente stiahlo kandidatúru aj favorizované Oslo. V hlasovaní členov MOV Peking tesným pomerom 44:40 zvíťazil nad Almaty.

V Číne poloprázdne hľadiská nehrozia

Aj keď popularita a úspešnosť zimných športov v Číne celkove nedosahuje úroveň v letných športoch, Číňania získali na zimných hrách dovedna 62 medailí. Z toho až 13 zlatých, ktoré si vybojovali v rýchlokorčuľovaní, šortreku, krasokorčuľovaní, akrobatickom lyžovaní, snoubordingu a curlingu. Pritom premiéru na ZOH mali čínski športovci až v Lake Placid 1980, dovtedy bola krajina desaťročia v olympijskej izolácii na protest proti tomu, že MOV uznával samostatný Taiwan.

Dá sa očakávať, že záujem miestnych divákov o olympijské súťaže bude veľký a obavy z poloprázdnych tribún, ako sme boli svedkami na predošlých zimných hrách v juhokórejskom Pjongčangu (tam boli plné hľadiská len na krasokorčuľovaní, šortreku a nečakane aj na curlingu), nie sú namieste. Aj vzhľadom na dobrú dostupnosť odľahlejších športovísk z 20-miliónového Pekingu rýchlovlakom.

Okrem toho, všemocná komunistická strana vytýčila a čínska vláda realizuje nadmieru ambiciózny program, prostredníctvom ktorého sa má do začiatku ZOH až tristo miliónov Číňanov (teda zhruba pätina obyvateľstva) začať venovať zimným športom! Naplneniu tohto cieľa podriadili v najľudnatejšej krajine sveta aj výstavbu infraštruktúry. A to nielen tej potrebnej pre samotné zimné olympijské hry.

Menej športovcov a viac súťaží ako v Pjongčangu

Zatiaľ čo na ZOH 2018 v Pjongčangu sa zúčastnilo 2933 športovcov, na ZOH 2022 v Pekingu by sa ich malo predstaviť o 41 menej, spolu 2892 (1578 mužov a 1314 žien). V biatlone sa celkový počet súťažiacich zníži o 20. V curlingu pribudnú 4 hráči do súťaže miešaných dvojíc. V ľadovom hokeji žien po doplnení turnaja na 10 tímov (predtým 8), pribudne 46 hráčok. Sánkarom znížia počet športovcov o štyroch a 5 pôvodne mužských miesteniek pridelia ženám. Aby vyrovnali počet mužov a žien,  v rýchlokorčuľovaní sa celkový počet účastníkov zredukuje o 26 a v lyžovaní o 46. Stále však bude celkový pomer mužov a žien o takmer 5 percent v neprospech olympioničiek.

V programe ZOH v Pekingu sa objaví aj 7 nových disciplín: monoboby žien, miešaná štafeta v šorttreku, big air mužov aj žien v akroabtickom lyžovaní, ďalej súťaže miešaných tímov v skokoch na lyžiach, snoubordkrose i v akrobatickej disciplíne aerials. Celkove rozdelia 109 medailových sád.

Mapka rozloženia olympijských športovísk a dedín v troch zónach hier.
Foto
Beijing 2022

Tri zóny hier, v Pekingu využijú aj dedičstvo OH 2008

Súťaže ZOH 2022 sa uskutočnia v troch zónach – v Pekingu, v Jančchingu (v angličtine Yanqing) a v Čchang ťia-kchou (Zhangjiakou). Jančching je od pekinskej olympijskej dediny vzdialený 93 km, Čchang ťia-kchou až 183 km. Hlavné tlačové centrum bude situované v Národnom kongresovom centre v Pekingu, ktoré plánujú dokončiť v júli 2021.

V pekinskej zóne využijú aj dve ikonické športoviská, postavené pre OH 2008.
Foto
Beijing 2022

V pekinskej zóne sa tri športoviská nachádzajú priamo v Olympijskom parku (Olympic Green) vybudovanom pre OH 2008. Na jeho južnom okraji bude aj novo vybudovaná olympijská dedina. Z často zobrazovaných športovísk z čias OH 2008 bude Národný štadión s kapacitou 91-tisíc divákov dejiskom otváracieho a záverečného ceremoniálu. Štadión, známy aj pod prezývkou Vtáčie hniezdo, sa stane najväčším dejiskom ceremoniálov v histórii ZOH. Národné centrum plaveckých športov, známe aj ako Vodná kocka,  sa stane dejiskom turnaja v curlingu. Niekdajšiu obrovskú kapacitu hľadiska znížia len na 4500 divákov.

Do hľadiska rýchlokorčuliarskeho Speed Skating Ovalu sa zmestí 12-tisíc divákov.
Foto
Beijing 2022

Rýchlokorčuliarsky Speed Skating Oval pre 12-tisíc divákov a hlavnú hokejovú arénu s názvom National Indoor Stadium s kapacitou 18-tisíc divákov plánujú dokončiť do októbra tohto roku. Zatiaľ je stále veľmi neisté, či zámorská NHL uvoľní hráčov z najelitnejšej súťaže sveta na olympijský turnaj. Je otázne, do akej miery by sa bez ich účasti podarilo zaplniť hľadiska, kapacitou porovnateľné so stánkami NHL. Ale v poslednom čase sa objavujú pozitívne náznaky, podľa ktorých by hráči z NHL v Pekingu štartovať mohli.

Pekinské športoviská situované mimo Olympijského parku sa nachádzajú v okruhu do 23 km od olympijskej dediny. Súťaže v krasokorčuľovaní a v šortreku sa uskutočnia v Capital Indoor Stadium vzdialenom 9 km od olympijskej dediny a turnaje v ľadovom hokeji vo Wukesong Sports Centre pre 9-tisíc divákov.

Novým veľkým atraktívnym športoviskom bude areál Šougang pre súťaže v big air.
Foto
Beijing 2022

Azda najväčšou atrakciou s nezvyčajnou kulisou je areál Šougang (Shougang) pre súťaže v akrobatickom lyžovaní a v snoubordingu v disciplíne big air. Nachádza sa totiž v bezprostrednej blízkosti chladiacich veží bývalého priemyselného parku a oceliarne v západnom predmestí Pekingu. Je to prvé zimné olympijské športovisko vybudované na základoch priemyselného  dedičstva. Oceľová 64 m vysoká a 164 m dlhá konštrukcia dovoľuje v budúcnosti zmeniť profil nájazdu a doskočiska mostíka. Bude to celoročne využívané športovisko, v lete bude slúžiť lyžiarom na tráve a priľahlá vodná plocha aj vodným lyžiarom.

Horské dejiská olympijských súťaží

V zóne Jančching vzdialenej 93 km od pekinskej olympijskej dediny budú situované areály pre alpské lyžiarske disciplíny a tobogan pre súťaže v bobistov, skeletonistov a sánkarov. Od jangčchinskej olympijskej dediny sú vzdialené 35 km, čo je asi 30 minút jazdy autom. Lyžiarske svahy sú už dokončené a homologizované Medzinárodnou lyžiarskou federáciou. Výstavbu toboganu dokončia v lete tohto roku.

Centrum pre zjazdové lyžovanie v Jančchingu.
Foto
Beijing 2022

Presun z Olympijského parku v Pekingu do najvzdialenejšej horskej olympijskej dediny v zóne Čchang ťia-kchou, ktorá je od rovnomenného miliónového mesta vzdialená 50 km, bude trvať autom takmer 3 hodiny. Jazdou rýchlovlakom vlakom však len niečo vyše hodiny. Uskutočnia sa tam súťaže v akrobatickom lyžovaní, snoubordingu (Genting Snow Park), skokoch na lyžiach a severskej kombinácii (National Ski Jumping Centre), beh na lyžiach (National Cross Country Centre) a v biatlone (National Biathlon Centre).

Koncom minulého roka bola sprevádzkovaná rýchlostná železnica Peking – Taicičeng, ktorá výrazne skráti čas prepravy z Pekingu do horských olympijských dedín a priľahlých športových areálov. Napriek tomu, že sú situované na jednej línii, vlakové spojenie medzi horskými dedinami nebude a preprava vlakom medzi horskými dedinami bude možná iba cez Peking. Vlakové spojenie je oveľa rýchlejšie, ako preprava po ceste.

Výpravy budú môcť na dopravu využívať aj osobné autá, pridelené organizačným výborom. Naša výprava by podľa predpokladaného počtu športovcov mohla mať k dispozícii osem áut. Avšak podľa súčasných čínskych nariadení ich budú môcť riadiť iba čínski vodiči pridelení organizačným výborom. Črtá sa teda rovnaký problém s jazykovou bariérou a so striktným dodržiavaní pracovnej doby vodičov, s akým zápasili výpravy počas OH 2008.

Na prílety účastníkov bude možné využiť obe medzinárodné pekinské letiská. Preprava z letiska Capital International  Airport potrvá do 130 km vzdialenej dediny v Jančching približne 1,5 hodiny. Z novovybudovaného letiska Daxing International Airport z južnej časti Pekingu vzdialeného 175 km niečo vyše dvoch hodín. Obyvateľom olympijskej dediny v Čchang ťia-kchou však cesta potrvá tri až štyri hodiny.

Na Slovensku 11 štipendistov OS MOV

Slovenský olympijský a športový výbor v rámci grantového programu Olympijskej solidarity MOV podporuje formou športového štipendia 11 vybraných športovcov. Sú to Tomáš Sklenárik, Veronika Machyniaková (biatlon), Nicole Rajičová (krasokorčuľovanie), Petra Rusnáková (šortrek), Tomáš Vaverčák, Matej Zmij (sánkovanie), Andreas Žampa, Soňa Moravčíková, Rebeka Jančová (zjazdové lyžovanie), Ján Koristek (bežecké lyžovanie) a Samuel Jaroš (snoubording)

V období od novembra 2019 až do konania ZOH 2022 im OS MOV prostredníctvom SOŠV prispieva na športovú prípravu mesačne sumou 1363 USD.

Zrušenie viacerých testovacích súťaží

V dôsledku pandémie nového koronavírusu boli v uplynulej súťažnej sezóne zrušené testovacie súťaže v zjazdovom lyžovaní, biatlone aj v behu na lyžiach. Nový program testovacích súťaží zatiaľ nie je známy. Kvalifikačný proces pre individuálne športy a zbieranie bodov do rebríčkov sa síce začne až od nadchádzajúcej súťažnej sezóny, avšak dnes sa nedá vylúčiť, že nebude musieť byť v dôsledku pandémie upravovaný.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri