Piatok na EYOF: Slovensko získalo dvakrát zlato a raz bronz

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Slovensko získalo počas piatka na Európskom olympijskom festivale mládeže EYOF v Banskej Bystrici tri medaily. Tenistka Renáta Jamrichová a plavec Samuel Košťál sú dvojnásobní medailisti z tohtoročného EYOF. Slovensko má po piatku v Banskej Bystrici bilanciu 2 zlaté, 1 strieborná a 3 bronzové kovy.

Renáta Jamrichová sa najskôr v piatok stala víťazkou dvojhry dievčat a potom spolu s Danielom Balaščákom uspeli aj vo finále mixu. Samuel Košťál získal bronz na 400 m polohové preteky.

V závere textu sú výsledky a fotogaléria z piatkových súťaží.

Renáta Jamrichová zmiatla vo finále súperku z kurtu

Radosť Renáty Jamrichovej.
SOŠV/ANDREJ GALICA

Renáta Jamrichová vo finále turnaja dievčat zdolala Nemku Philippu Färberovú 6:1, 6:0. Súperku zmiatla z kurtu za 50 minút a potvrdila pozíciu nasadenej jednotky.

Nemka Philippa Färberová síce získala proti Jamrichovej úvodný gem, ale v ďalších minútach už na antukovom kurte jasne dominovala. Súperke nedala takmer žiadnu šancu. V takmer každej výmene mala navrch a jasným tempom kráčala k zlatej medaile. Po náročnom semifinále bola jej jazda triumfálna.

Jamrichová vyhrala dvanásť gemov za sebou a úspešným bekhendovým úderom premenila hneď prvý mečbal. V zápase zahrala tri esá, urobila jednu dvojchybu. Po svojom prvom podaní získala 74 % bodov (26/35), oproti 35 % súperky (9/26), čo bol najväčší rozdiel.

„Som veľmi šťastná. Nečakala som, že to dopadne takto na výbornú. Bol to nečakane rýchly zápas. Dobre som podávala, hrala kvalitné údery a zbytočne som súboj nenaťahovala. Pred turnajom som si hovorila, že chcem ísť čo najďalej. Ďalej sa už ísť nedá, som spokojná,“ povedala Renáta Jamrichová.

Veľká semifinálová bitka na horúcej antuke, Renáta Jamrichová ukázala odolnosť

Renáta Jamrichová
Renáta Jamrichová prežíva každú víťaznú loptičku veľmi emotívne.

Jamrichová mala v piatok náročný deň. Začal sa veľkou semifinálovou bitkou vo veľkom teple proti Rumunke Eve Ionescuovej, ktorú vyhrala 6:4, 5:7 a 7:5. Pätnásťročná tenistka, ktorá je momentálne v juniorskom rebríčku ITF na 66. priečke, strávila v horúčave na antukovom dvorci vyše 140 minút. Štvrtá nasadená Ionescuová turnajovej jednotke dlho vzdorovala a vo všetkých troch setoch rozhodovali o ich víťazke maličkosti.

V prvom sete v deviatej hre čistou hrou prelomila Jamrichová súperkino podanie a potom premenila pri vlastnom druhý setbal. V druhom dejstve sa dostala brejkom do vedenia 4:3, súperka zakontrovala, získala rebrejk a keď Slovenke nevychádzalo podľa predstáv podanie, strhla set na svoju stranu.

Keď Rumunka viedla v úvode tretieho dejstva 2:0, bola v psychickej výhode. Jamrichová však zabojovala, stratené podanie získala späť. Súperka jej však neskôr odskočila na 5:3 a podávala na víťazstvo v zápase. Slovenka ukázala skvelú psychickú odolnosť i pripravenosť. Nasledujúce štyri gemy boli v jej réžii a strhla celkovú výhru na svoju stranu.

Jamrichová mala potom na regeneráciu necelé dve hodiny a nastúpila na zápas o zlato. Po finále ju ešte čakal mix po boku Daniela Balaščáka.

Vyrovnané finále mixu

Vo finále mixu si slovenská dvojica Renáta Jamrichová, Daniel Balaščák poradila s rumunským párom Gabriel Ghetu, Eva Ionescuová po dramatickom vývoji 6:4, 7:5. Duel trval 76 minút. Slovenský pár, turnajové trojky, prehrával v úvode 1:3, potom však zvrátil vývoj prvého setu. Za stavu 4:4 prelomil podanie Evy Ionescuovej a následne premenil prvý setbal.

V druhom dejstve viedli Rumuni, ktorí boli najvyššie nasadeným párom, už 3:0, potom sa však začali presnejšou hrou opäť presadzovať Slováci. V jedenástom geme brejkli súperov a napokon sa radovali z cennej výhry.

„Prežívam veľmi dobré pocity. Získala som dve zlaté medaily pred domácim publikom, čo si viac môžem želať. Hrali sme proti kvalitným súperom a zvládli sme stretnutie výborne. Bola som dosť unavená, keďže to bol môj dnes už tretí zápas, ale zároveň aj uvoľnená. Nemali sme čo stratiť,“ povedala Renáta Jamrichová.

„Skóre sa nevyvíjalo pre nás veľmi priaznivo, ale boli sme dole iba jeden break a dalo sa s tým niečo robiť. Renáta mi veľmi pomohla. Zvládli sme to výborne. Väčšinou sme si všetci držali servisy, tie sú vo štvorhre najdôležitejšie,“ pridal postreh Daniel Balaščák.

Samuel Košťál má druhý bronz

Samuel Košťál
Radosť Samuela Košťála z bronzovej medaily po polohových pretekoch na 400 m.
SOŠV/JAKUB SÚKUP

Vo finále polohových pretekov na 400 m chlapcov finišoval Samuel Košťál na 3. mieste. Získal druhú bronzovú medailu v Banskej Bystrici, predtým bol tretí na 200 m motýlik.

Mladý Bratislavčan plával od začiatku veľmi dobre a pohyboval sa v najlepšej štvorke. V závere bojoval o druhé miesto s Maďarom Alexom Kovátsom, keďže Talian Emanuele Potenza bol o dosť vpredu.

Pri poslednej obrátke bol ešte tesne pred Maďarom, ale v koncovke na súpera nestačil. „Z Banskej Bystrice som nechcel odísť bez medaily, teraz mám dve. Šanca na striebro bola na polohovke väčšia ako na motýliku. Bohužiaľ, kamarát z Maďarska mal na konci viac síl. Prežívam úžasné pocity. Už po prvej medaile to bolo úžasné, máme čo oslavovať. Je to pre mňa veľká motivácia do ďalšej práce,“ popísal pocity Samuel Košťál.

Ďalšie individuálne vystúpenia

V atletike vo finále výšky skončila Diana Hlavatá na 12. priečke so 165 cm. Diskár Ivan Černý a diaľkar Ondrej Vrábeľ neboli vo svojich finále klasifikovaní, keďže nemali platný pokus. Do finále sa z rozbehov neprebojovali slovenské štafety na 100-200-300-400 m.

Na džudistickom tatami prehral vo váhe nad 100 kg Tomáš Popjak na ippon s Ukrajincom Fedirom Jarošenkom a nebol klasifikovaný. Rovnako vo váhe do 70 kg nebola klasifikovaná po dvoch prehrách v prvom kole a v opravách Natália Škvareninová.

Volejbalistky o konečné 5. miesto

Prvú výhru na turnaji zaznamenali volejbalistky. V Slovenskej Ľupči si poradili s Rumunskom 3:0 a čaká ich v sobotu boj o konečné 5. miesto. Ich chlapčenskí kolegovia prehrali s Poľskom 0:3.

Oba basketbalové výbery budú hrať o 7. priečku. Dievčatá prehrali s Fínkami 62:66, chlapci s Chorvátmi 55:76.

Zápasy o 7. miesto čaká aj na hádzanárske družstvá. Chlapci prehrali so Španielskom 19:37, dievčatá s Čiernou Horou 14:17.

ROZBEHY

Dievčatá - 100-200-300-400 m: 13. Slovensko (Bendová, Križovenská, Gašpárková, Hrnčárová) 2:17,20

Chlapci - 100-200-300-400 m: 10. Slovensko (Vrábeľ, Varhaník, Pecko, Takács) 2:03,57

PLÁVANIE

FINÁLE

400 m pol. pr.: 3. Samuel Košťál 4:29,49

ROZPLAVBY

Dievčatá - 50 m v. sp.: 23. Daniela Brežná 27,50, 30. Miriama Szászová 27,74

4x100 m pol. pr.: 17. Slovensko (Horváthová, Brežná, Ciesarová, Vetráková) 4:37,48

Chlapci - 400 m pol. pr.: 3. Samuel Košťál 4:32,56 – postúpil do finále, 23. Richard Púček 4:50,32

4x100 m pol. pr.: 12. Slovensko (Van Wyk, Martinovič, Púček, Kubica) 4:03,30

TENIS

Dvojhra dievčat – finále: Renáta Jamrichová (SR-1) - Philippa Färberová (Nem.) 6:1, 6:0. Semifinále: Renáta Jamrichová (SR-1) - Eva Ionescuová (Rum.-4) 6:4, 5:7, 7:5

Mix - finále: Renáta Jamrichová, Daniel Balaščák (SR-3) - Gabriel Ghetu, Eva Ionescuová (Rum.-1) 6:4, 7:5

DŽUDO

Chlapci – nad 100 kg: Tomáš Popjak neklasifikovaný

Dievčatá – do 70 kg: Natália Škvareninová neklasifikovaná

VOLEJBAL

Dievčatá o 5. – 8. miesto: Slovensko - Rumunsko 3:0 (19, 17, 14)

Chlapci o 5. – 8. miesto: Poľsko – Slovensko 3:0 (13, 14, 17)

HÁDZANÁ

Chlapci o 5. – 8. miesto: Slovensko – Španielsko 19:37 (11:18)

Dievčatá o 5. – 8. miesto: Slovensko – Čierna Hora 14:17 (6:8)

BASKETBAL

Dievčatá o 5. – 8. miesto: Slovensko – Fínsko 62:66 (15:17, 12:18, 10:17, 25:14)

Chlapci o 5. – 8. miesto: Chorvátsko – Slovensko 76:55 (26:13, 17:22, 15:9, 18:11)