Piaty deň EYOF vo Vuokatti: Ďalšia medaila už nepribudla

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Tamara Tokárová na štarte rozjazdy na 1000 m na EYOF vo Vuokatti, štart semifinále jej nevyšiel podľa predstáv.
SOŠV/ANDREJ GALICA

Poslednými súťažami sa v piatok skončil vo Vuokatti zimný Európsky olympijský festival mládeže. Slovensko odchádza z EYOF vo Vuokatti s dvoma bronzovými medailami, o ktoré sa postarali Tamara Tokárová v šortreku na 500 m a Jakub Borguľa v biatlonových individuálnych pretekoch na 12,5 km.

Šortrekárke Tamare Tokárovej, ktorá bude na večernom záverečnom ceremoniáli vlajkonosičkou výpravy SR, sa nepodarilo rozšíriť medailovú zbierku v pretekoch na 1000 m.

Pokazený štart zmaril medailové nádeje

Po bronze na 500 m si Tamara Tokárová verila aj v pretekoch na 1000 m. Predsa len dlhé trate jej vyhovujú viac ako šortrekársky šprint. Na 1500 m ju v ceste za finále zastavilo podkopnutie súperky. V piatkových pretekoch na 1000 m ju klasifikovali na konečnej 10. priečke.

Súťaž začala skvele, svoju rozjazdu vyhrala a bez problémov sa kvalifikovala do štvrťfinále. Svoju postupovú pozíciu si kontrolovala aj v boji o semifinále. Vo štvrťfinálovej jazde bola druhá za Francúzkou Berenice Combyovou. Obe súperky bojovali proti sebe už aj v rozjazde.

Druhé dievčenské semifinále prinieslo veľa emócií. Po nervozite na štarte, keď štartér viackrát vrátil päticu po úvodných odrazoch späť, sa v ňom objavili len tri dievčatá. Bohužiaľ, už tam nebola Tamara Tokárová. Štartový rozhodca najskôr diskvalifikoval Bettiovú z Talianska a potom aj mladú Prešovčanku. Diváci ju vyprevadili z ľadu veľkým potleskom. Pre diskvalifikáciu už nemohla nastúpiť ani na B-finále a zaradili ju na konečnú 10. pozíciu.

Jakub Karabin skončil v pretekoch na 1000 m na konečnom 25. mieste.

Biatlonová štafeta dobehla na EYOF vo Vuokatti trinásta

Kristína Makovínyová
Kristína Makovínyová, ktorá rozbiehala slovenskú štafetu na EYOF vo Vuokatti, bola po prvom úseku šiesta.

Slovenskí biatlonisti skončili v pretekoch miešaných štafiet na Európskom olympijskom festivale mládeže vo Vuokatti na 13. priečke. Štvorica Kristína Makovínyová, Lea Meszárosová, Adam Černák a Jakub Borguľa zaostala za víťaznými Francúzmi o takmer šesť minút. Na strelnici sa ani jeden z členov kvarteta nevyhol zaváhaniam, pomohli však dobíjania. Na trestné kolo musela len Lea Meszárosová, ktorá vo Vuokatti súťažila ako bežkyňa na lyžiach. Vzhľadom na to, že trénuje aj s biatlonistami, zaplnila voľné miesto v slovenskej zostave.

Lyžiari sa nepresadili

Do paralelného slalomu alpských lyžiarov sa kvalifikovali zo Slovákov Ella Hrbáňová a Timo Botka. Pre oboch bolo konečnou prvé kolo. Botka prehral svoju jazdu s Nórom Johsom Braathenom Herlandom o 64 stotín. Hrbáňová bola v cieli svojej jazdy o 14 stotín sekundy pomalšia ako Slovinka Nina Drobničová.

V porovnaní s predošlými dňami sa zmenilo vo Vuokatti počasie a sneženie s nízkou viditeľnosťou spôsobovali lyžiarom pri ich jazdách menšie komplikácie.

VÝSLEDKY - PIATOK

ŠORTREK

Dievčatá – 1000 m: 1. Deltrapová (Hol.) 1:37,585, 2. Somodiová (Maď.) 1:36,491, 3. Combyová (Fr.) 1:37,723, ... v semifinále: 10. TOKÁROVÁ (SR).

Chlapci – 1000 m: 1. Previtali (Tal.) 1:31,706, 2. Thomas (Fr.) 1:30,861, 3. Loreggia (Tal.) 1:31,226, ... v rozjazdách: 25. KARABIN (SR) 1:35.516.

BIATLON

Miešané štafety 4x6 km: 1. Francúzsko 1:12:27,8, 2. Česko +22,8, 3. Poľsko +59,1, ... 13.SLOVENSKO (Makovínyová, Meszárosová, Černák, Borguľa) +5:57.6.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Dievčatá – paralelný slalom: 1. Olivierová, 2. Falchová (obe Rak.), 3. Pomarová (Tal.), ... 17.-32. HRBÁŇOVÁ (SR)

Chlapci – paralelný slalom: 1. Saracco (Tal.), 2. Saravuo (Fín.), 3. Bertoldini (Tal.), ... 17.-32. BOTKA (SR)

BEH NA LYŽIACH

Mix štafety 4x5 km voľne: 1. Švédsko 55:27,8, 2. Taliansko +14,6, 3. Fínsko +1:00,0, ... 16. SLOVENSKO (Šuleková, Bukasová, Horniak, Havran) +9:44,6.