4 min. čítania

Piaty deň súťaží na XI. zimnom EYOF v Brašove: Slováci sa výraznejšie nepresadili

Mojmír Gaško, tlačový atašé slovenskej výpravy

Brašov 21. február (SOV – od tlačového atašé výpravy Mojmíra Gaška) – Po včerajšom voľnejšom dni dnes opäť väčšina našich mladých športovcov súťažila. Na XI. zimnom európskom olympijskom festivale mládeže v Brašove dnes bojovali zjazdári, biatlonisti, bežci na lyžiach, snoubordisti a krasokorčuliarka. Biatlonistky súťažili na 6 km trati. Najlepšou zo Sloveniek dnes bola Martina Luptovská (na fotografii Jakuba Súkupa), ktorá v konkurencii 67 súťažiacich obsadila s 1 nepresnou strelou 40. miesto. Za ňou nasledovali 44. Nikola Lapinová, 50. Anna Netíková a 61. Annamária Košinová. Víťazkou sa stala Poľka Mitorajová pred domácou Rumunkou Buzasovou. Najlepšie z našich chlapcov, ktorých trať mala dĺžku 7,5 kilometra, skončil 41. Peter Oravec. Na strelnici minul päťkrát. Na ďalších pozíciách sa umiestnili 46. Simon Bartko, 60. Peter Šerijman a 71. Ondrej Kosztolányi.

Nedarilo sa ani bežkyniam na lyžiach. Dievčatá aj chlapci mali na programe šprint voľnou technikou na 1,3 kilometra. Z úvodnej kvalifikácie sa im však postúpiť nepodarilo. Lucia Matušková obsadila 42., Veronika Beťková 57., Ľubica Kubišová 58. a Ivana Mrázová 61. miesto. Výraznejšie sa nepresadili ani chlapci. Na 57. mieste skončil Martin Dvorský, na 65. Ján Nociar, na 66. Adrián Barbierik a na 74. Ján Koristek, ktorý nastúpil po zdravotných ťažkostiach v predošlých dňoch. V oboch prípadoch postupovalo prvých 30 športovcov. Celkovou víťazkou medzi dievčatami sa stala Nemka Victoria Carlová a medzi chlapcami Nór Aksel Rosenvinge.

Spomedzi zjazdárov dnes súťažili chlapci v slalome. Už v 1. kole vypadol Roman Murín, 2. kolo nedokončil Samuel Šenkár. Celkovo bolo v cieli klasifikovaných po dvoch kolách 38 zjazdárov. Najlepšie umiestnenie z našich chlapcov dosiahol Ján Jakubčo, 21. miesto. Na 26. pozícii sa umiestnil Ľubomír Murárik. Mužský slalom ovládli Slovinci s pretekármi na prvých dvoch miestach.

alt
alt

Snoubordisti mali na programe paralelný obrovský slalom. Keďže Boris Karolčík kvôli chorobe nenastúpil, Slovensko malo zastúpenie len medzi dievčatami. Nika Boržíková sa do finálových bojov nekvalifikovala a napokon skončila na 29. mieste. Pre snoubordistov to bola posledná disciplína na XI. zimnom EYOF v Brašove.

Krasokorčuliarky v predposledný súťažný deň pokračovali v súťaži voľným programom. Slovenská zástupkyňa Bronislava Dobiášova (na fotografii Jakuba Súkupa) po 16. mieste v krátkom programe obsadila dnes 18. pozíciu a celkovo tak skončila ako šestnásta v poradí. Marco Klepoch, ktorý včera obsadil 7. miesto, bude štartovať vo voľnom programe zajtra.

Zo Slovákov uvidíme zajtra v akcii okrem krasokorčuliara aj zjazdárov v paralelnom obrovskom slalome miešaných družstiev a miešané štafety v biatlone a behu na lyžiach.

VÝSLEDKY PIATEHO DŇA XI. ZIMNÉHO EYOF V BRAŠOVE:

zjazdové lyžovanie – chlapci, slalom (38): 1. Hadalin (Slo.) 1:31.69, 2. Dvornik (Slo.) +0.54, 3. Gateau (Fra.) +1.11,...21. Ján Jakubčo +9.72, 26. Ľubomír Murárik 13.01 (všetci SR)

biatlon – dievčatá, 6 km (67): 1. Mitorajová (Poľ.) 19:11.7, 2. Buzasová (Rum.) +22.4, 3. Merkušinová (Ukr.) +25.6,...40. Martina Luptovská +3:05.8, 44. Nikola Lapinová +3:33.8, 50. Anna Netíková +4:08.4, 61. Annamária Košinová +5:18.5 (všetky SR)

chlapci, 7,5 (78): 1. Jacquelin (Fra) 21:11.3, 2. Weick (Nem.) +4.5, 3. Kryuko (Biel.) +6.4,...41. Peter Oravec +2:38.2, 46. Simon Bartko +2:51.7, 60. Peter Šerijman +3:39.3, 71. Ondrej Kosztolányi +5:00.7 (všetci SR)

beh na lyžiach – dievčatá, šprint voľnou technikou (64): 1. Carlová (Nem.), 2. Neprjaevová (Rus.), 3. Lampic (Slo.),...42. Lucia Matušková, 57. Veronika Beťková, 58. Ľubica Kubišová, 61. Ivana Mrázová (všetky SR)

chlapci, šprint voľnou technikou (87): 1. Rosenvinge (Nór.), 2. Augdal (Nór.), 3. Vuorinen (Fín.),...57. Martin Dvorský, 65. Ján Nociar, 66. Adrián Barbierik, 74. Ján Koristek (všetci SR)

snoubording – dievčatá, paralelný obrovský slalom (30): 1. Profanterová (Tal.), 2. Langenhorstová (Nem.), 3. Dekkerová (Hol.),...29. Nika Boržíková (SR)

krasokorčuľovanie – dievčatá, voľný program (28): 1. Stavitskajová (Rus.) 149,14, 2. Ventardová (Fra.) 138,73, 3. Hercegová (Nem.) 120,97,...16. Bronislava Dobiášová 90,91 (SR)

ZVYŠNÝ PROGRAM SLOVÁKOV NA XI. ZIMNOM EYOF V BRAŠOVE:

Piatok 22. februára: zjazdové lyžovanie – paralelný obrovský slalom miešaných družstiev 3 CH + 3 D (8:00 – 17:00), biatlon – miešané štafety 2x6 km D + 2x7,5 km CH (10:00 – 12:00), beh na lyžiach – miešané štafety (10:00 – 12:00), krasokorčuľovanie – voľný program CH (12:00 – 15:00), záverečný ceremoniál (19:30 – 21:00)