Aktuality

Pred XIV. zimným EYOF v Sarajeve: v minulosti na takomto podujatí boli aj Pľuščenko, Zagitovová, Pärsonová, Kosteličová, Kristoffersen, Ledecká, Björgenová, Dahlmeierová, či J. T. Bö

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 5. februára (sou) – Na vrcholné mládežnícke podujatia sa bežný športový fanúšik neraz pozerá ako na málo zaujímavé, ale znalec si už ich všíma veľmi pozorne, pretože sa snaží identifikovať budúce veľké športové hviezdy. Pohľad na mená viacerých účastníkov doterajších EYOF (v minulosti EYOD) prezrádza, že stojí za to registrovať prinajmenšom športovcov, ktorí sa umiestnia v popredí. Keďže teraz máme pred sebou XIV. zimný EYOF v Sarajeve a Východnom Sarajeve (uskutoční sa 10. – 15. februára) povšimnime si, aké hviezdy na zimnej verzii tohto podujatia predstavili v predošlom štvrťstoročí.

Európsky olympijský festival mládeže (EYOF, v minulosti EYOD) pre vekovú kategóriu 14 – 18 rokov predstavuje najväčšie multišportové mládežnícke podujatie v Európe. Koná sa v dvojročných intervaloch, letná vetva už od roku 1991, zimná je o dva roky mladšia.

EYOF/EYOD je dieťa niekdajšieho prezidenta Asociácie európskych národných olympijských výborov (AENOV, dnes EOV), neskoršieho prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (v období rokov 2001 – 2013) Jacquesa Roggeho. Vizionársky Belgičan chcel dať mladým športovcom z Európy šancu zúčastniť sa na vrcholnom multišportovom podujatí, ktoré sa navyše nesie v olympijskom duchu. Po úspechu EYOF Rogge už ako šéf MOV inicioval aj vznik olympijských hier mládeže (OHM), ktoré sa konávajú od roku 2010 - v párnych rokoch striedavo vždy najprv letná, potom zimná verzia

BUDÚCE ESÁ SVETOVÉHO AJ SLOVENSKÉHO ŠPORTU

Ak si budú diváci, novinári alebo činovníci jednotlivých výprav na sarajevských športoviskách pozorne všímať mladé talenty z celej Európy, zrejme medzi nimi zočia aj budúce esá svetového športu. Veď medzi medailistami zimných EYOF/EYOD z minulosti (ale aj medzi niektorými, ktorí na medailu nedosiahli) nájdeme množstvo neskorších, v mnohých prípadoch ešte aj súčasných es, či dokonca ozajstných hviezd svetového športu. A keby sme disponovali aj hokejovými súpiskami družstiev, bolo by ich ešte oveľa viac…

Viacero slovenských účastníkov hokejového turnaja zimného EYOF si neskôr zahralo na ZOH - napríklad aj Tomáš Jurčo. FOTO: TASR/MICHAL SVÍTOK
Viacero slovenských účastníkov hokejového turnaja zimného EYOF si neskôr zahralo na ZOH - napríklad aj Tomáš Jurčo.
Foto
TASR/MICHAL SVÍTOK

Ak podrobnejšie sledujete šport, tak drvivú väčšinu ďalej uvádzaných mien špičkových športovcov, ktoré štartovali na EYOF/EYOD by ste mali spoznať. Pridali sme Slovákov, ktorí štartovali aj na ZOH. Najznámejší špomedzi nich sú bronzový olympijský medailista v biatlone Pavol Hurajt (na Z-EYOF však štartoval v behu na lyžiach), päťnásobní účastníci ZOH v behu na lyžiach Martin Bajčičák a Ivan Bátory, či zjazdári Petra Vlhová a Adam Žampa. A na olympiádu sa síce nedostali, ale známi boli aj krasokorčuliari Peter Reitmayer a Monika Simančíková - tá dokonca v Liberci 2011 získala jednu iba z dvoch našich individuálnych medailí v histórii zimných EYOF/EYOD…

Patrí sa zmieniť aj niektorých našich hokejistov, ktorí v tabuľke nefigurujú. Veď zo Slovákov si štart na tomto podujatí pripísali trebárs Rastislav Staňa, Peter Budaj, Marek Svatoš, Richard Pánik, Martin Marinčin, Michal Čajkovský, Tomáš Jurčo (všetko neskôr účastníci ZOH), ale aj Marek Čiliak, Marek Viedenský, Martin Reway či Martin Feherváry.

Známe mená sme roztriedili podľa športov, ale zoznam si vôbec nenárokuje na úplnosť. Výsledky z dávnejších ročníkov EYOF/EYOD sa totiž zháňajú veľmi ťažko.

Treba dodať, že oveľa širší by bol výpočet budúcich športových hviezd, ba dokonca superhviezd, ktoré štartovali a zväčša aj výrazne uspeli na letnom EYOF/EYOD.

VÝBER Z MIEN NESKORŠÍCH ES, KTORÉ ŠTARTOVALI NA ZIMNOM EYOF/EYOD

Krasokorčuľovanie:

Rusi Jevgenij Pľuščenko, Iľja Kulik, Irina Slucká, Alina Zagitovová (víťazka EYOF 2017 v Erzurume len o rok neskôr získala zlato na ZOH v Pjongčangu…), Španiel Javier Fernandez (na EYOF 2007 v Jake skončil až štvrtý, ale nedávno získal siedmy titul majstra Európy), Francúzi Stéphane Lambiel či pár Isabelle Delobelová – Olivier Schoenfelder.

Šorttrek:

Talian Fabio Carta, či Bulharka Jevgenija Radanovová.

Beh na lyžiach:

Predovšetkým Nórka Marit Björgenová (najúspešnejšia športovkyňa v histórii zimných olympijských hier), ďalej Ruska Julia Čepalovová, Čech Martin Koukal, Estónka Kristina Smigunová, či Slováci Martin Bajčičák (bronzový hneď z I. zimného EYOD v roku 1993, kde ešte štartovala spoločná výprava už neexistujúcej ČSFR), Ivan Bátory, Pavol Hurajt (neskôr presedlal na biatlon, v ktorom získal olympijský bronz), Martin Otčenáš, Andrej Segeč, František Šulek, Ľubomíra Kalinová, Katarína Garajová či Barbora Klementová.

Zjazdové lyžovanie:

Švédky Anja Pärsonová, Chorvátka Janica Kosteličová (najúspešnejšia zjazdárka v histórii ZOH), Taliani Denise Karbonová, Peter Fill,  Fínka Tanja Poutianinenová, Rakúšania Marco Schwarz, Kathrin Zettelová, Bernadette Schildová, Katarina Gallhuberová, Slovinka Ilka Štuhecová, Nór Henrik Kristoffersen, Češka Ester Ledecká (senzačná olympijská víťazka 2018 v zjazdovom lyžovaní aj v snoubordingu štartovala v Liberci 2011 takisto v oboch odvetviach), i Slováci Adam Žampa (piaty a šiesty na ZOH 2014 štartoval v Jake 2007), Petra Vlhová (druhá najväčšia ženská hviezda prebiehajúcej sezóny štartovala na EYOF 2011 v Liberci, ale medailu nezískala), Soňa Maculová, Jana Gantnerová, Barbora Lukáčová.

Severská kombinácia:

Francúz Jason Maly Chappuis, či Slováci Michal Pšenko a Matej Uram (toto odvetvie je v programe zimného EYOF len výnimočne).

Skoky na lyžiach:

Slovinec Peter Prevc (toto odvetvie je v programe zimného EYOF len výnimočne).

Biatlon:

olympijskí víťazi Rus Anton Šipulin (brat našej trojnásobnej olympijskej víťazky Anastasie Kuzminovej), Nemka Laura Dalhmeierová, Nóri Emil Hegle Svendsen a dominátor prebiehajúcej sezóny Johannes Thingnes Bö, či Slováci Dušan Šimočko, Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko, Ivona Fialková, Terézia Poliaková, Alžbeta Majdišová, Natália Prekopová.