Športové aktuality
10 min. čítania

Premiéra Európskych hier v Baku sa vydarila nad očakávanie, azerbajdžanská metropola potvrdila olympijské ambície, dejisko EH 2019 zatiaľ neznáme

Ľubomír Souček

BAKU 29. júna (Ľubomír Souček, SOV) – Prezident Európskych olympijských výborov (EOV) a hlavný iniciátor zavedenia Európskych hier Patrick Hickey bol na tlačovej besede v nedeľu pred záverečným ceremoniálom nadmieru spokojný s tým, ako azerbajdžanská metropola Baku zvládla organizáciu tohto megapodujatia. Na EH v Baku súťažilo v 31 odvetviach 20 športov viac než 6000 športovcov zo všetkých 50 európskych krajín.
 
Prezident EOV prezradil, že je naklonený azerbajdžanskej ponuke, aby sa v budúcnosti oheň Európskych hier vždy zapaľoval v chráme Atešgah neďaleko od Baku, kde pred niekoľkými mesiacmi zapálili oheň pre I. EH – natoľko bol nadšený úspechom premiéry.
 
„Každý aspekt premiérových Európskych hier bol skvelý. Počul som od účastníkov len veľmi málo sťažností. Európske hry v Baku bolo podujatie, ktoré možno smelo porovnať s olympijskými hrami. Pritom organizátori mali na prípravy len 2,5 roka, v prípade olympiád je to až sedem rokov. Európske hry budú potrebovať určité zmeny, ale Azerbajdžan nasadil organizačnú latku skutočne vysoko. Som presvedčený, že kompetentní ľudia v krajine onedlho oznámia záujem zorganizovať aj olympijské hry,“ uviedol Patrick Hickey.
 
Predseda koordinačnej komisie EOV pre EH v Baku Spyros Capralos hovoril obšírnejšie. „Organizačný výbor BEGOC odviedol skvelú prácu. V mene našej komisie vyslovujem veľkú vďaku jeho výkonnému šéfovi, ministrovi Rahimovovi a celému jeho tímu, ako aj skvelým dobrovoľníkom. BEGOC naplnil to, čo nám pred 30 mesiacmi pri pridelení EH 2015 Baku sľúbil,“ uviedol Capralos a pokračoval: „Videli sme skvelý otvárací ceremoniál. Osemnásť športovísk, na ktorých sa súťažilo, bolo prvotriednych, na úrovni olympijského štandardu. Špičkové bolo aj športovo-technické zabezpečenie súťaží. Úspešne sme si tu vyskúšali rôzne inovácie. V programe boli aj neolympijské športy, resp. nové disciplíny olympijských športov, ako aj džudo zrakovo postihnutých.“
 

Aquatics Center, v ktorom budú prebiehať súťaže v plávaní, skokoch do vody a synchronizovanom plávaní. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Aquatics Center, v ktorom budú prebiehať súťaže v plávaní, skokoch do vody a synchronizovanom plávaní.
Foto
MOJMÍR GAŠKO
Spyros Capralos pripomenul, že v mnohých súťažiach v Baku išlo aj o kvalifikáciu na olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro – niektorí víťazi si vybojovali priamo olympijské miestenky (medzi nimi aj slovenský pištoliar Pavol Kopp). „Mnohí účastníci EH v Baku sa nikdy nezúčastnia na olympijských hrách, ale nadobudli tu úžasné nové skúsenosti. Tieto hry dali šancu získať medaily aj športovcom z krajín, ktoré sa ešte neradovali zo zisku olympijskej medaily. Až 42 z 50 európskych krajín získalo v Baku cenný kov,“ uviedol.
 
Na margo špekulácií o azerbajdžanských ambíciách na usporiadanie olympijských hier, Capralos reagoval: „Je to vec štátu Azerbajdžan, či bude chcieť, aby sa Baku uchádzalo o olympijské hry. Som si však istý, že mesto je schopné hostiť olympijské hry. Už dnes má skvelú infraštruktúru. Baku nové športoviská potrebovalo a nepochybujem, že tie, ktoré boli postavené ako stále, budú veľmi dobre využívané. Krajinu čaká v najbližších rokoch organizovanie mnohých významných podujatí.“
 

Baku má dnes oveľa lepšiu pozíciu, ako pri snahe o OH 2016 a 2020

Baku sa v nedávnej minulosti uchádzalo o usporiadanie olympijských hier s výhľadom na roky 2016, resp. 2020. Ani v jednom prípade exekutíva MOV nevybrala mesto do užšej spoločnosti oficiálnych kandidátov, ale teraz je jeho pozícia oveľa silnejšia.
 
MOV stanovil termín na registráciu záujemcov o OH 2024 do 15. septembra 2015. Zatiaľ je známe, že chcú kandidovať Paríž, Rím, Boston a Hamburg, predpokladá sa aj záujem Budapešti.
 
Minister športu Azad Rahimov naznačil, že Azerbajdžan má v úmysle uchádzať sa aj o usporiadanie OH v roku 2024. "Už pred prvým stretnutím organizačného výboru sme povedali, že tieto hry chceme organizovať na úrovni olympiády. A s výsledkom som veľmi spokojný. Ale máme ešte dostatok času sa rozhodnúť. V prvom rade na to budeme potrebovať detailnú analýzu a zhodnotenie výsledkov," citovala ho agentúra DPA.
 
"Všetko je to o ekonomickej sile, o stupni rozvoja. Myslím si, že by sme boli schopní organizovať ešte väčšie športové podujatie," uviedol pre agentúru AP Ali Hasanov, ktorý je vrchný poradca prezidenta Ilhama Alijeva. Olympijské ambície Azerbajdžanu jasne naznačuje aj to, že Národnému štadiónu dali napriek nesúhlasu Medzinárodného olympijského výboru názov Olympijský štadión...
 
Ekonomická sila krajiny, ktorá svoj výrazný hospodársky rast opiera o bohaté náleziská strategických surovín, predovšetkým ropy, sa pri príprave a organizácii I. EH prejavila naplno. Azerbajdžan údajne do príprav podujatia, vrátane výstavby infraštruktúry, investoval až okolo 8 miliárd eur! Na všetky kľúčové pozície v organizačnom výbore angažoval zahraničných expertov, čo muselo stáť obrovské peniaze. Rovnako ako stovky nových autobusov, či stovky londýnskych taxíkov, ktoré zaplavili Baku. A rovnako ako pompézne ceremoniály na úvod aj záver podujatia.
 

Hickey o budúcnosť Európskych hier nemá strach

Premiérové Baku nastavilo latku úrovne organizácie Európskych hier poriadne vysoko. FOTO: TASR/MARTIN BAUMANN
Premiérové Baku nastavilo latku úrovne organizácie Európskych hier poriadne vysoko.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN
Ťažko si možno predstaviť, v ktorej krajine by boli schopní v budúcnosti organizovať Európske hry v takomto veľkolepom štýle. Podobný model je realizovateľný azda len v Rusku, Turecku a v Bielorusku, ale aj to je otázne. Z Ruska aj z Turecka prejavili záujem o usporiadanie II. EH v roku 2019. Tie boli síce pridelené Holandsku, ktoré uspelo s projektom podujatia v ôsmich mestách, napokon však projekt nezískal vládnu podporu a Holandsko sa práva usporiadať EH vzdalo.
 
Prezident EOV naznačuje, že po premiére podujatia najvýchodnejšie, ako sa len dalo (prakticky na rozhraní Európy a Ázie) prevažuje v Európskych olympijských výboroch snaha ísť s druhou edíciou Európskych hier na Západ.
 
„Prevažuje myšlienka geografickej rovnováhy – že dobré by bolo ísť z východu teraz na západ,“ priznal na záverečnej tlačovke Patrick Hickey a dodal: „Po odrieknutí Holandska sme obnovili debaty s piatimi pôvodnými kandidátmi o usporiadanie EH 2019. Dvaja z nich avizovali záujem o organizáciu podujatia až v roku 2023, ale objavili sa ďalší dvaja noví záujemcovia. Dnes teda síce ešte nepoznáme dejisko ďalších Európskych hier, ale situácia je priaznivá a som presvedčený, že budeme mať dobré Európske hry 2019. Som si istý, že nikto nebude môcť zopakovať to, čo sme videli v Baku, ale to nie je cieľ. Chceme taký model podujatia,ktorý by plne vyhovoval špecifike príslušného mesta ,“ uviedol.
 
Prezident EOV vyjadril vieru, že na EH 2019 sa na rozdiel od Baku aj atletika a plávanie predstaví v plnej sile. Práve fakt, že atletika mala pri premiére EH len status súťaže III. ligy ME miešaných družstiev a plavecké súťaže boli zároveň juniorskými majstrovstvami Európy, vyvolával najviac kritiky zahraničných médií.
 
O dejisku budúcich Európskych hier sa rozhodne v septembri na zasadnutí EOV v Tirane. Zatiaľ sa so záujemcami rokuje na úrovni národných olympijských výborov, vlád a parlamentov.
 

Prezident SOV Chmelár: Program EH by mal byť flexibilnejší ako olympijský

"Pred I. európskymi hrami som si myslel, že majú význam. Myslím si to stále. Som preto presvedčený, že budú aj II. európske hry. Nechceme však mať megapodujatie konkurenčné olympijským hrám. Tie nechajme ako vrchol snaženia všetkých športovcov. Toto má byť kontinentálne podujatie, ktoré má podporiť prípravy športovcov na olympijské hry. Európske hry majú miesto v štruktúre veľkých podujatí," povedal v debate so slovenskými novinármi na záver EH v Baku prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár, ktorý je aj člen exekutívy Európskych olympijských výborov.

Európske hry sú výbornou školou pre mnohých pretekárov. Mnohí vrátane väčšiny slovenských účastníkov mali jedinú možnosť zažiť atmosféru multišportového podujatia. Olympijské hry vzhľadom na náročnosť kvalifikačných kritérií budú pre mnohých nedosiahnuteľným cieľom. V Baku sa rozdeľovalo 253 medailových kompletov v dvadsiatich športoch. Boli medzi nimi aj niektoré neolympijské. V budúcnosti sa bude diskutovať o programe i počte jednotlivých športových disciplín.

"Program by mal byť flexibilnejší ako olympijský. Nemusí byť tak rozsiahly, limity si určuje organizátor. Môžu prísť aj nové športy, niektoré v budúcnosti nemusia byť súčasťou EH. Veľa záleží aj od postoja európskych federácií. Atletika bude mať na budúcich hrách klasickú podobu, s plaveckou federáciou sa vedie ešte diskusia," skonštatoval František Chmelár. Európske hry by podľa neho v budúcnosti mohli byť aj kontinentálnymi šampionátmi (čo bol už teraz prípad zápasenia i džuda), či kvalifikačnými súťažami na olympijské hry.


V Baku jasne dominovali Rusi, získali takmer tretinu zlatých kovov

Najúspešnejšou krajinou I. európskych hier v Baku sa stalo Rusko, ktoré získalo 79 zlatých, 40 strieborných a 45 bronzových medailí. Keďže v programe podujatia bolo 253 disciplín, Rusi si vybojovali takmer tretinu najcennejších kovov! Ruskí športovci ukoristili spolu 164 medailí – a to je zhodou okolností rovnaké číslo, ako bol počet súťažiacich slovenských športovcov v Baku... Na druhom mieste v medailovom rebríčku skončil domáci Azerbajdžan, tretia bola Veľká Británia. Slovensko za sedem cenných kovov (2-2-3) obsadilo v medailovej bilancii 23. miesto.

Medailová tabuľka EH 2015 (zlato - striebro - bronz):
  1. Rusko          79  40  45
  2. Azerbajdžan    21  15  20
  3. Veľká Británia 18  10  19
  4. Nemecko        16  17  33
  5. Francúzsko     12  13  18
  6. Taliansko      10  26  11
  7. Bielorusko     10  11  22
  8. Ukrajina       8   14  24
  9. Holandsko      8   12  9
10. Španielsko    8   11  11
      ...

23. SLOVENSKO     2   2   3
 

plavkyňa Openyševová so siedmimi zlatým

Rebríčku najúspešnejších jednotlivcov na I. európskych hrách kraľujú ruské plavkyne na čele s Arinou Openyšovovou, ktorá získala sedem zlatých a jednu striebornú medailu! Osem cenných kovov (5-1-2) si vybojovala aj jej „kolegyňa“ Maria Kamenevová. Najúspešnejší mužský účastník bol ruský plavec Danil Pachomov (4-1-0). Treba však pripomenúť, že v plaveckých športoch mali súťaže EH len status juniorskych majstrovstiev Európy, čiže reálnu športovú hodnotu plaveckých medailí možno len ťažko porovnávať s inými športmi, v ktorých súťažili v Baku najlepší muži aj ženy. Spomedzi ostatných športovcov bola najúspešnejšia ruská moderná gymnastka Jana Kudriavcevová (4-0-0), medzi mužmi ukrajinský gymnasta Oleg Verňajev (2-1-0).

Najúspešnejší športovci na EH v Baku podľa zisku medailí
7-1-0  Arina Openyševová (Rus., plávanie)
5-1-2  Maria Kamenevová (Rus., plávanie)
5-0-0  Polina Jegorovová (Rus., plávanie)
4-0-1  Danil Pachomov (Rus., plávanie)
4-0-0  Maria Astaškinová (Rus., plávanie)
4-0-0  Jana Kudriavcevová (Rus., moderná gymnastika)
3-3-0  Duncan Scott (V. Brit., plávanie)
3-1-0  Alija Mustafinová (Rus., športová gymnastika)
3-0-0  Anisija Neboraková (Rus., synchronizované plávanie)
3-0-0  Valerie Filenková (Rus., synchronizované plávanie)
3-0-0  Daria Kulaginová (Rus., synchronizované plávanie)
2-2-0  Luke Greenbank (V. Brit., plávanie)
2-1-1  Giulia Steingruberová (Švaj., športová gymnastika)
2-1-0  Oleg Verňajev (Ukr., športová gymnastika)
2-0-1  Danuta Kozáková (Maď., rýchlostná kamoistika)

Podujatia a športovci
Sportrevolution 2022

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola