Športové aktuality
4 min. čítania

Prezident SOV František Chmelár hodnotí slovenskú účasť na OH mládeže v Nankingu ako štandardnú, naši medailisti sú spokojní

TASR + SOV

Bratislava 2. septembra (TASR) – Slovenská výprava sa z II. olympijských hier mládeže v Nankingu vrátila s tromi medailami, čím sa jej síce nepodarilo vylepšiť ťaženie spred štyroch rokov (šesť medailí v Singapure, pozn. red.), no podľa prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Františka Chmelára nemožno hovoriť o sklamaní. "Naša účasť bola štandardná. Prvýkrát sme na OHM mali tímový šport, čo je pozitívne. Taktiež sme mali zastúpenie vo viacerých nových športoch. Osobne si myslím, že nemožno hovoriť, že sme boli neúspešní. Taktiež nemožno hovoriť, že sme boli veľmi úspešní, bol to slovenský štandard. Škoda, že sme nesiahli na zlatú medailu. Akoby naši športovci mali ťažkú cestu k víťazstvám," zhodnotil účinkovanie výpravy na utorňajšej tlačovej konferencii Chmelár a dodal: "Nikto však nesklamal. Niektorí športovci uspeli menej, iní viac. Oceňujem tých, ktorí dosiahli osobné rekordy. Sú to pozitívne signály, že sa mladí športovci nenechali negatívne ovplyvniť veľkou atmosférou."

Vedúci výpravy Jozef Gönci mal síce väčšie očakávania, ale na podujatie sa pozerá pozitívne. "Bez toho, aby som vopred niečo avizoval, veril som v zisk piatich či šiestich medailí. Podarili sa tri a ďalšie boli na dosah. Celkove sme dosiahli celkom dobré umiestenia," skonštatoval pre TASR legendárny strelec. "Boli to vydarené olympijské hry mládeže. Veľmi užitočné pre túto generáciu detí, pretože sú to takí mohykáni s vlajkou v rukách, ktorí sa raz objavia na veľkej olympiáde. Bolo potrebné, aby si teraz prešli tým, čo ich v budúcnosti čaká. Skutočne zažili niečo, čo doteraz videli len v TV a počuli z médií. Pokiaľ s touto skúsenosťou pozitívne naložia, myslím si, že nás čaká pekná budúcnosť."

Detail striebornej medaily v rukách Michaely Peškovej. Všetky medaily OHM mali slovenský dizajn, vytvoril ho víťaz celosvetovej výtvarnej súťaže Matej Čička.
Foto
TASR/MICHAL SVÍTOK

O prvý cenný kov - strieborného lesku - sa v Nankingu postarala Michaela Pešková v behu na 400 m cez prekážky. Časom 58,26 s vytvorila svoj osobný rekord a tento výkon je zároveň jej už v poradí 8. dorastenecký a 3. juniorský slovenský rekord na tejto trati. Talentovaná atlétka mala pritom na dosah aj celkový triumf, keď na poslednej prekážke ešte viedla. "Pozerala som si svoj beh, trošku mi to prišlo ľúto, ale vo všeobecnosti si myslím, že som to zvládla. Chcela som sa prebojovať do finále, ale nečakala som, že by som mohla získať medailu," zhodnotila s odstupom času Pešková, ktorá si z Číny priniesla množstvo pozitívnych dojmov. "Bol to nezabudnuteľný zážitok, určite by som to vrátila späť. Ešte aj dnes po nociach o tom stále rozmýšľam. Všetko bolo tip-top."

Rovnakú medailu – striebornú - pridal do slovenskej zbierky Jakub Grigar v súťaži singlkajakárov v slalome na hladkej vode. "Myslím si, že so svojím účinkovaním môžem byť spokojný. Je to veľký úspech. Aj keď škoda, že som nedosiahol na zlato. V záverečnej jazde som pokazil už úvod. Potom som sa to snažil dohnať, no tempo sa už nedalo vydržať a nemal som sily. Nevedel som presne čo ma čaká, keďže je to iná disciplína, na akú nie sme zvyknutí," opísal boj o najvyššie priečky vlaňajší juniorský majster sveta aj Európy v slalome na divokej vode.

Slovensko sa tešilo na II. OHM aj zásluhou Marka Mirgorodského, ktorý skončil medzi singlkanoistami v rovnakej disciplíne tretí a vybojoval si bronz. "Tretie miesto je pekné. Chcel som medailu, keďže tento rok sa mi nevydarili majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy. A verím, že na budúcoročných MS zabojujem tiež o najvyššie umiestenia."

Trio našich nankinských medailistov po tlačovke na pôde SOV - zľava strieborný vodný slalomár Jakub Grigar, strieborná atlétka Michaela Pešková a bronzový vodný slalomár Marko Mirgorodský.
Foto
TASR/MICHAL SVÍTOK

Slovensko v Nankingu reprezentovala pomerne početná výprava s 38 športovcami: 18 futbalistiek, 4 tenisti (2 chlapci a 2 dievčatá), po 3 atléti (1+2), vodní slalomári (2+1), plavci (1+2), 2 cyklistky, po 1 lukostrelcovi, boxerovi, gymnastovi, strelkyni a jachtárovi.

BRATISLAVA (SOV) - Slovenský olympijský výbor z grantu Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru významne finančne podporil prípravu našich mladých olympionikov. Celková výška tejto podpore dosahuje sumu 96 000 amerických dolárov, pričom 75 percent z tejto sumy už OS MOV na tento účel poukázala a zvyšok poukáže v krátkom čase na základe vyúčtovania nákladov.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri