Aktuality
Čas čítania: 5 min

Prímorská dedina čaká na príchod slovenských hokejistov, môžu sa po nej prevážať na bicykloch

SOV

SOČI 3. februára (SOV) – V prímorskej olympijskej dedine v sočskej mestskej časti Adler zatiaľ nie je žiadny slovenský športovec. Krasokorčuliarka Nicole Rajičová aj rýchlokorčuliarka Tatiana Bodóvá so svojimi otcami priletia len niekoľko dní pred svojimi súťažami a hokejisti z európskych klubov sa vydajú do Soči až v stredu 5. februára. Ich prílet je plánovaný na štvrtok skoro ráno. V deň slávnostného otvorenia XXII. zimných olympijských hier v Soči (7. februára) sa k nim pridá vlajkonosič našej výpravy a kapitán hokejového tímu Zdeno Chára, ktorý ako jediný hráč NHL dostal od klubu povolenie zúčastniť sa na otváracom ceremoniáli, hoci preto vynechá dva ligové zápasy.

Po návšteve všetkých troch dedín možno povedať, že našich hokejistov aj korčuliarky v porovnaní s ďalšími členmi slovenskej výpravy v horskej dedine (zatiaľ zjazdári, sánkari, akrobatické lyžiarky a prídu ešte bobisti), aj vo vytrvalostnej dedine (biatlonisti a bežci na lyžiach), čaká niečo odlišné.

Takto vyzerajú izby v pobrežnej dedine. FOTO: SOV
Takto vyzerajú izby v pobrežnej dedine.
Foto
SOV

V prímorskej dedine sú najväčšie izby

. Dvojposteľová má odhadom okolo 35 metrov štvorcových, veľkú kúpeľňu a balkón s nádherným výhľadom. Navyše tak blízko ako naši hokejisti ubytovaní v dome číslo 2 (v tesnom susedstve v domoch číslo 3 a 4 sú kanadskí) to na ZOH v Soči na svoje športovisko nebude mať žiadny iný športovec. Z izieb na jednej strane horných dvoch poschodí „našej“ budovy budú mať naši hráči ľadový palác Boľšoj rovno pred sebou vo vzdialenosti hádam dvesto metrov a druhú hokejovú halu Šajba len o niečo ďalej vpravo. Na tréningy sa budú presúvať „po vlastných“, na zápasy budú chodiť autobusom.

Na druhej strane má takáto lokalita blízka k hokejovým halám aj svoju nevýhodu. Do jedálne je to „od nás“ približne kilometer, takže na stravu sa naši olympionici budú presúvať autobusmi. Ale keby chceli, môžu využiť aj bicykle.

Slovenský výhľad z jednej strany.... FOTO: SOV
Slovenský výhľad z jednej strany....
Foto
SOV

... a z druhej strany. FOTO: DSOV
... a z druhej strany.
Foto
DSOV

Prímorská olympijská dedina v Soči je rozlohou najväčšia zo všetkých troch.

V jej strede je rozsiahly ornitologický park s chráneným vtáctvom a pravdu povediac, tento park vyzerá surovo prírodne – zrejme neprešiel nijakými terénnymi úpravami. Z každej strany je obkolesený domčekmi, v ktorých sa dočasne usídlili olympijské výpravy z celého sveta. A práve tento park poriadne zväčšil rozlohu celej dediny. Preto organizátori hier dali olympionikom možnosť využívať v jej rámci bicykle, čo je „vymoženosť“, ktorá mala olympijskú premiéru v Tokiu 1964. „Domáce“ bicykle na voľné použitie sú v modrej farbe. Viaceré výpravy – napríklad americká – si priniesli vlastné, niektorí dokonca aj trojkolky. Holanďania ako krajina bicyklov tu majú svoje samozrejme tiež, pričom sa nezapreli – tie ich majú, ako inak, oranžovú farbu.

Prímorská olympijská dedina tvorí súčasť Olympijského parku, ktorý má na zimných olympijských hrách premiéru. Ruskí organizátori v Soči spravili niečo na ZOH doteraz nevídané – do Olympijského parku koncentrovali všetky haly na súťaže aj tréningy v športoch na ľade (ľadový hokej, krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie, šort trek, curling), ako aj Olympijský štadión Fišt na otvárací a záverečný ceremoniál! Jednu stavbu vedľa druhej situovali do tvaru veľkého kruhu. Uprostred neho je takzvané Medal Plaza – teda námestie, na ktorom sa každý večer počnúc 8. februárom uskutoční slávnostný ceremoniál odovzdávania medailí. Na toto námestie prídu každý večer aj medailisti zo súťaží v horskom prostredí Červenej Poľany.

Olympijský štadión Fošt pre 40 000 divákov, ktorý na obdobie ZOH dočasne kompletne zastrešili. FOTO: SOV
Olympijský štadión Fošt pre 40 000 divákov, ktorý na obdobie ZOH dočasne kompletne zastrešili.
Foto
SOV


Kontrasty Soči - pri mori palmy, vzadu zasnežené vrchy. FOTO: SOV
Kontrasty Soči - pri mori palmy, vzadu zasnežené vrchy.
Foto
SOV

Po celom parku sa olympionici môžu prechádzať voľne, pri prechode z dediny k športoviskám ukazujú len akreditáciu. Z inej strany dediny, než sú športoviská, leží obrovská budova hlavného vysielacieho (IBC), aj tlačového strediska (MPC). Aj do nej sa členovia výprav s patričnou akreditáciou môžu dostať bez dodatočnej bezpečnostnej kontroly, len po predložení akreditačnej karty. Takáto blízkosť dediny a mediálneho centra je vymoženosť, ktorú ocenia aj médiá. Do rezidenčnej zóny olympijskej dediny sa síce mimo dvoch organizovaných mediálnych návštev (uskutočnia sa 4. a 6. februára popoludní) vôbec nedostanú, ale v medzinárodnej zóne dediny si môžu dohodnúť stretnutia s členmi výprav na rozhovory.

Keďže Soči je najznámejšie ruské letovisko a olympijská dedina leží rovno na pobreží Čierneho Mora, vyznačuje sa v porovnaní s dvoma dedinami v horách Červenej Poľany ešte jedným špecifikom. Kulisu tu okrem zasnežených končiarov v pozadí a okrem mora tvoria aj palmy. Je to zaujímavý kontrast – zimná olympiáda v suptropickom meste a olympijská dedina, v ktorej za palmami vidno zasnežený kopec...