Športové aktuality
4 min. čítania

Prípravy na EYOF 2022 v Banskej Bystrici pokračujú podľa plánov, oceňujú ich aj EOV

(pp)
Foto
EYOF/ANDREJ DOBRÍK

Ak by sa nepresunuli olympijské hry v Tokiu na rok 2021, Európske olympijské výbory by podľa ich športového riaditeľa Petra Brülla nemenili termín XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže. Mesto bolo totiž podľa jeho slov pripravené usporiadať podujatie už v júli 2021. Po novom sa mladí športovci stretnú v Banskej Bystrici koncom júla 2022.

Športový riaditeľ Európskych olympijských výborov (EOV) Peter Brüll navštívil augustové rokovanie organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022. V súčasnosti je 20-členný, prezidentom organizačného výboru je primátor mesta Ján Nosko, výkonným riaditeľom Peter Korčok. Prípravy bežia v súčasnosti podľa aktualizovaného plánu. Výrazne napreduje výstavba Národného atletického štadióna na Štiavničkách, pripravujú sa úpravy ďalších športovísk, chystá sa rekonštrukcia zimného štadióna, modernizujú sa vysokoškolské internáty. „Banská Bystrica bude dobré dejisko. Bola pripravená už na usporiadanie EYOF v roku 2021. Podujatie by sme nemuseli presúvať, keby sa neposunuli olympijské hry v Tokiu. V národných olympijských výboroch rovnakí ľudia sa podieľajú na prípravách výprav pre olympijské hry i EYOF. Bystričania získali rok navyše a EYOF môže byť ešte lepší,“ povedal po návšteve Banskej Bystrice Peter Brüll.

Podľa športového riaditeľa Európskych olympijských výborov rok navyše pri prípravách podobného multišportového podujatia vždy pomôže. Organizátori dostanú priestor na lepšiu prípravu športovísk i ubytovacích kapacít. „Presun výrazne činnosť organizačného výboru neovplyvnil. Je dobré, že sa naďalej stretáva a pracuje. Zmena termínu je z mnohých pohľadov viac pozitívna ako negatívna. Najdôležitejšie je urobiť dobrý rozpočet, keďže sa prípravné obdobie predĺžilo,“ uviedol Brüll, ktorý pod Urpín zavíta najbližšie pravdepodobne koncom októbra spolu s členmi koordinačnej komisie Európskych olympijských výborov. Priamo na mieste si pozrú, ako organizátori pokročili v prípravách. Pôvodne sa mala návšteva uskutočniť v apríli, ale pre šíriacu sa pandémiu koronavírusu je Európske olympijské výbory presunuli. Koordinačná komisia do dejiska EYOF zavíta vždy minimálne raz pred multišportovým stretnutím mladých ľudí.

Peter Brüll (prvý zľava) počas augustového rokovania organizačného výboru EYOF.
Foto
EYOF/ANDREJ DOBRÍK

Predošlí organizátori EYOF z podujatia najmä profitovali. Mestá sa dostali do širšieho povedomia športovej komunity v Európe, rozvinula sa v nich športová infraštruktúra i ubytovacie kapacity. „EYOF mal zároveň pozitívny vplyv na športovanie a pohybové aktivity detí v organizujúcich mestách. Zvýšil sa ich záujem a mohli využívať modernizované športoviská. Rovnaký zámer je aj v Banskej Bystrici. Aj my v Európskych olympijských výboroch chceme, aby mesto z podujatia profitovalo, po EYOF niečo v Banskej Bystrici zostalo a hlavne sa v ňom posilnil význam športu a pohybových aktivít,“ dodal športový riaditeľ Európskych olympijských výborov.

O usporiadanie EYOF je v Európe pomerne veľký záujem, od vzniku podujatia v roku 1991 sa už uskutočnil vo dvoch tretinách európskych štátov. Na usporiadanie EYOF sú vhodné mesta veľkostne podobné Banskej Bystrici. Potrebná je predovšetkým športová a ubytovacia infraštruktúra. „Banská Bystrica nie je ani príliš malé, ale ani príliš veľké mesto na usporiadanie EYOF. Vo veľkých mestách sa podobné podujatia stratia, v malých majú veľké problémy. Výhodou Banskej je, že má dostatok vysokoškolských internátov a je v nich v lete možnosť ubytovania mladých účastníkov. Mnoho záujemcov muselo kandidatúru na usporiadanie EYOF zrušiť, keďže ubytovať počas letnej sezóny viac ako 5000 ľudí iba v hoteloch je všade problém,“ doplnil Peter Brüll.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri