Športové aktuality
Baku
5 min. čítania

Prvý súťažný deň v Baku: Zápasník Csörgö na 15. mieste, tenisti si vybojovali postup do ďalšieho kola

Profile picture for user Galicova
Danka
Galicová
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Prvý súťažný deň sa v hlavnom meste Azerbajdžanu niesol v znamení tenisu a zápasenia. Záver dňa zas patril veľkolepému otváraciemu ceremoniálu. 

Súťaže sa dnes odohrávali v "Heydar Aliyev Arena" a v "Baku Tennis Academy". Na prvom športovisku si svoje sily so súperom zmeral zápasník Csörgö, v tenisovej akadémii sa predstavili hneď traja z našich mladých tenistov – Salma Drugdová, Irina Balus a Peter Naď. 

Zápasník Tomáš Csörgö nestačil na súpera z Nemecka 

Voľnoštýliar v hmotnostnej kategórii Tomáš Csörgö ťahal v dnešnom zápase za kratší koniec. Nemecký reprezentant Julien Zinser porazil nášho zápasníka 0:10. "Tomáš v prvom polčase prehral na technickú prevahu. Nedokázal udržať Nemca a v prvom polčase Nemec urobil štvorbodovú akciu, pričom Tomáš nedokázal ubrániť a koncentrovať sa na obranu. Nemec využil situáciu a urobil ďalšie technické body,” zhodnotil tréner zápasníkov Attila Gaál. Chvíľu bola nádejou repasáž, do tej ho však Nemec neposunul, pretože vo štvrťfinálovom zápase nestačil na Rusa Eltemirova. Mladý zápasník tak skončil na celkovom 15. mieste z 18. 

Zlatú medailu napokon vybojoval Talian Simone Vincenzo Pirodu, na 2. mieste skončil Abulfaz Nasirov z Azerbajdžanu, o bronz sa podelil Benedek Kiss z Maďarska a Magomed-Emi Eltemirov z Ruska.

Tenistov dnes nezastavil ani silný vietor a všetci traja sa prebojovali do ďalšieho kola

Ako prvá vzala raketu do ruky Salma Drugdová, ktorej súperkou bola domáca tenistka Polina Drobysheva. Salma sa nedala rozhodiť ani povestným silným azerbajdžanským vetrom a svoju súperku porazila hladko v dvoch setoch 6:1 a 6:0. “Salma bola v tomto zápase jasnou favoritkou. Celý zápas odohrala spoľahlivo aj napriek veterným podmienkam, ktoré sú náročné pre všetky mladé hráčky. S hrou v takýchto podmienkach nemajú veľa skúseností, no Salma ju zvládla veľmi dobre. Vietor bude však problémom v ďalších vyrovnanejších zápasoch, kedy už na hráčoch bude cítiť nervozitu,” skonštatoval tréner tenistov Rastislav Nakládal. Pri hre sa dobre cítila aj  samotná Salma, ktorá si zápas naplno užívala. “Dnes som hrala dobre. Je pravda, že moja súperka bola slabšia, ale cítila som sa dobre,” zhodnotila svoju hru. V druhom kole dvojhry sa Salma postaví proti Izraelčanke Mayi Bezalel.

Peter Naď
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Po Salme sa predstavila Irina Balus, ktorej súperkou bola Patricija Paukstyte z Litvy. Irina nadviazala na predošlé víťazstvo svojej krajanky a mladú Litovku zdolala v dvoch setoch 6:3 a 6:1. Jej súperkou v 2. kole bude Češka Klimovičová. Z víťazstva v 1. kole sa tešil i Peter Naď, ktorý nad Bielorusom Alexim Khamrotau zvíťazil v dvoch setoch 6:4 a 6:2. V 2. kole ho bude čakať Talian Minighini. Druhé kolá dvojhier i štvorhier, kam automaticky postúpili, ich budú čakať 23. júla. Vtedy sa predstaví i Peter Benjamín Privara, ktorý bol nasadený priamo do 2. kola. Jeho súper ešte nie je známy. Na svoj prvý zápas i meno si tak musí ešte chvíľu počkať.

Veľkolepý otvárací ceremoniál

Súčasťou každého multišportového podujatia pod taktovkou olympijského hnutia je slávnostný otvárací i záverečný ceremoniál. Organizátor už XV. letného EYOF nesklamal a pre divákov i športovcov zo 48 krajín sveta pripravil nezabudnuteľný program. Ceremoniál sa odohrával v architektonicky zaujímavej Baku Crystal Hall, v ktorej sa v minulosti konal napríklad World Chess Olympiad či 2012 Eurovision Song Contest. Úvod ceremoniálu patril pochodu výprav, slovenským vlajkonosičom bol džudista Benjamín Maťašeje. 

Pochod slovenskej výpravy na EYOF 2019 v Baku.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Úvodné slová ceremoniálu patrili prvému podpredsedovi vlády Azerbajžanu a vedúcemu organizačného výboru EYOF 2019 v Baku Yaqubovi Eyyubovi a prezidentovi Azerbajdžanu a Národného olympijského výboru Ilhamovi Alijevovi. Prezident Európskych olympijských výborov Janez Kocijančič následne mladým športovcom poprial veľa športových úspechov.

Program 2. súťažného dňa (22. júl) 

Atletika 

Miesto:  Tofik Bachramov Stadium

09:00 - 11:30
9:50 800 m (rozbehy D) Emma Paulínyová
  10:32 100 m (rozbeh D) Viktória Forster
  10:50 100 m (rozbehy CH) Jakub Nemec
     
18:00 - 21:00 18:10 110 m cez prekážky (rozbehy CH) Ladislav Lubelec
  18:55 400 m (rozbehy D) Andrea Švecová
  19:20 skok do diaľky (kvalifikácia CH) Adam Hriň
  20:05 10 km chôdza (CH) Patrik Nemčok

Zápasenie

Miesto:  Heydar Aliyev Arena

10:30-13:30

kvalifikácia voľný štýl: -46 kg (D) -   Anna Polláková (súper Georgiana-Lavinia Antuca z Rumunska)

kvalifikácia gréckorímsky štýl: -60 kg (CH) -  Szeiler Matyáš (súper Nikai Broladze z Gruzínska)

16:00-19:00

finále voľný štýl: -46 kg (D) -  Anna Polláková ?

finále gréckorímsky štýl: -60 kg (CH) -  Szeiler Matyáš ?

Plávanie

Miesto:  Baku Aquatics Centre

09:00 - 11:30 9:00 100 m voľný spôsob (D) Lilian Slušná
  9:39 200 m motýlik (D) Timea Kovácsová
  9:55 100 m znak (CH) Patrik Folťan
  10:05 400 m pol. pret. (D) Timea Kovácsová
    Jana Mižúrová
  10:26 200 m prsia (CH) Bence Dikácz
  10:39 200 m znak (D) Olívia Ana Šprláková-Zmorová
     
17:00 - 20:00 17:00 400 m pol. pret. (D) finále Timea Kovácsová ?
    Jana Mižúrová ?
  17:15 100 m voľný spôsob (D) semifinále Lilian Slušná ?
  17:22 200 m prsia (CH) semifinále Bence Dikácz
  17:30 200 m motýlik (D) semifinále Timea Kovácsová ?
  17:56 100 m znak (CH) semifinále Patrik Folťan ?
  18:03 200 m znak (D) semifinále Olívia Ana Šprláková-Zmorová ?

Časy sú uvedené v miestnom čase. Na Slovensku je o dve hodiny menej.

Podujatia a športovci
Tagy
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri