Športové aktuality
4 min. čítania

Rekordér na otváracie ceremoniály pre prípravu nechodí, Slovákov prekvapilo privítanie v Katori

Profile picture for user Pasuth
Z Tokia Peter
Pašuth

Aj keď rýchlostného kanoistu Erika Vlčeka čakajú už šieste olympijské hry, doteraz bol iba na jednom otváracom ceremoniáli. Ani piatkový si pravdepodobne nepozrie vlajkonosič slovenskej výpravy na záverečnom ceremoniáli v Riu de Janeiro 2016 naživo, aj keď je už v týchto dňoch v Japonsku.

Erik Vlček sa momentálne pripravuje s ďalšími slovenskými kajakármi v Katori, ktoré sa nachádza približne 80 km severovýchodne od Tokia. Tamojší obyvatelia si veľmi vážia, že sa v ich meste pripravujú na svoje boje účastníci olympijských hier. Pre slovenských kajakárov pripravili viaceré prekvapenia.

Japonci vyrobili z bambusu aj stojan na sušenie vecí

„Privítali nás veľmi priateľsky, zorganizovali nám aj pekné privítanie, stretli sme sa so starostom mesta. Domáci nám urobili aj nástenky s vlajkou, želaniami v japončine a dokonca aj v slovenčine. Dostali sme aj spomienkové darčeky, v ktorých bolo aj ovocie, ktoré pestujú.  Sú veľmi milí,“ zvestoval z Katori Erik Vlček.

Foto
ARCHÍV SOŠV

Atmosféra v Katori príjemne celú výpravu potešila. Japonci sa snažia splniť Slovákom všetko, čo im vidia na očiach. Správajú sa k nim veľmi priateľsky.

„Snažia sa urobiť všetko, čo potrebujeme. Keď videli, ako si sušíme veci cez zábradlie, hneď nabehli a z bambusov nám urobili stojan na sušenie vecí. Bez prosenia. Videli, že niečo potrebujeme a spravili to. Našli sme v Katori výborné podmienky, nič nám nechýba.“

Členovia štvorkajaku a Peter Gelle majú k dispozícii na tréningy vyčlenenú označenú dráhu v tamojšom kajakárskom areáli. Pozorne ich počas prípravy sledujú predovšetkým členovia miestneho kajakárskeho klubu, ktorí trénujú vedľa nich.

Okrem ubytovne a kanálu sa však Slováci nikde nedostanú. Ani na prípadný nákup do obchodu. V kempe im varí Michal Buček. Pripravuje im najmä domáce jedlá.

„Musíme dodržiavať všetky stanovené opatrenia. Mimo areálu lodenice a hotela sa nedostaneme. Keď niečo potrebujeme nakúpiť, dáme vedieť miestnym a na druhý deň nám to prinesú. Každý deň sme testovaní, vzorky odovzdávame ráno o siedmej,“ pridal ďalšie informácie 39-ročný rodák z Komárna.

Príjemná spomienka na Sydney

Vlček už má za sebou viacero záverečných ceremoniálov, v Riu de Janeiro niesol počas slávnosti aj slovenskú vlajku. Na otvárací sa však dostal iba raz, bolo to ešte v roku 2000 v Sydney.

„Naše súťaže sa konajú až pred koncom olympijských hier. Počas ceremoniálov sme boli ešte na sústredeniach a ladili sme formu, do dejísk sme prichádzali až počas hier. V roku 2000 sme boli v Austrálii oveľa skôr a trénovali sme priamo v Sydney,“ vysvetlil Vlček, ktorý si zo slávnostného ceremoniálu v Sydney vybavuje viaceré udalosti. „Dlho sme čakali na nástup. Zhromaždili sme sa všetci v gymnastickej hale, z ktorej sme chodili na štadión. Bolo príjemné stretnúť množstvo športovcov, podebatovať s nimi.“

V piatok sa na otvárací ceremoniál tokijských hier pravdepodobne nedostane. Vzhľadom na obmedzenia by muselo prísť po Slovákov špeciálne auto. Definitívne sa však rýchlostní kanoisti ešte o otázke ceremoniálu nerozhodli. „Ešte sme o otvorení s nikým nekomunikovali. Ktovie, či by to bolo teraz možné. Pravdupovediac, aj by som išiel, ale oveľa dôležitejšie je dodržať všetky opatrenia a pripraviť sa na našu súťaž,“ dodal člen elitného štvorkajaka.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri