SOŠV
Rozhovor
Baku/Bratislava
6 min. čítania

Riaditeľ OV letného EYOF 2021 v Banskej Bystrici Peter Korčok po návrate z pozorovateľského programu na EYOF v Baku: Vrátil som sa pozitívne naladený

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Delegácia organizátorov letného EYOF 2021 v Banskej Bystrici na spoločnej fotografii v Baku s predsedom koordinačnej komisie EOV pre letný EYOF 2021 Josephom Cassarom.
Foto
Andrej Dobrík

Na prebiehajúcom XV. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v azerbajdžanskom Baku, ktorý sa skončí v sobotu 27. júla, bola od nedele 21. do stredy 24. júla na pozorovateľskom programe delegácia organizačného výboru XVI. letného EYOF, ktorý sa uskutoční 25. 7. – 1. 8. 2021 v Banskej Bystrici. Sedemnásťčlennú delegáciu viedol riaditeľ organizačného výboru (OV) podujatia, zároveň viceprezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Peter Korčok.

Fotografia zo študijnej návštevy banskobystrickej delegácie v Baku, Peter Korčok vpravo.
Fotografia zo študijnej návštevy banskobystrickej delegácie v Baku, Peter Korčok vpravo.
Foto
Andrej Dobrík

Zástupcovia OV letného EYOF 2021 v nedeľu po prílete do Baku absolvovali návštevu akreditačného centra aj hotela pre členov „olympijskej rodiny“ Európskych olympijských výborov (EOV) a večer otvárací ceremoniál podujatia. V pondelok navštívili dedinu športovcov, kde sa aj stretli s jej starostom. V dedine mali možnosť vidieť jedáleň, servisné centrum národných olympijských výborov, hlavné operačné centrum podujatia, hlavné transportné mólo, aj zdravotné stredisko. V utorok navštívili jednotlivé športoviská, na ktorých sa zástupcovia jednotlivých športových zväzov osobitne sústredili na „operačné“ záležitosti jednotlivých športov. A napokon v stredu zástupcovia OV absolvovali ranné stretnutie šéfov jednotlivých výprav a potom osobitne stretnutie so zástupcami organizačného výboru.

S riaditeľom organizačného výboru XVI. letného EYOF v Banskej Bystrici Petrom Korčokom sme sa po jeho návrate porozprávali o poznatkoch z takpovediac študijnej návštevy Baku.

• Na čo ste sa v Baku predovšetkým sústredili?

„Chceli sme vidieť to, čo sa skrýva za celým chodom takého veľkého podujatia. Pre nás všetkých bolo dôležité hovoriť o konkrétnych veciach, s ktorými organizátori pracujú. Mali sme veľmi nabitý program a snažili sme sa zistiť čo najviac o všetkých operáciách a praktických veciach, ktoré sa viažu na organizáciu letného EYOF, o zabezpečení jednotlivých oblastí, o časovej postupnosti jednotlivých krokov, ale aj o športovo-technických záležitostiach jednotlivých súťaží. Na tento účel boli v našej delegácii zástupcovia zväzov tých športov, ktoré budú v programe EYOF v Banskej Bystrici. Na športoviskách sme preto nesledovali samotné súťaže, ale oveľa viac celé ich zázemie a všetko, čo sa skrýva v ich zákulisí.“

Ďalšia ilustračná fotografia z Baku.
Ďalšia ilustračná fotografia z Baku.
Foto
Andrej Dobrík

• Prekvapilo vás niečo?

„To, že v Baku majú výborné športoviská, som vedel. Veď v roku 2015 som tam bol na Európskych hrách, ku ktorým vybudovali viacero nových športovísk. Vtedy za všetky kľúčové oblasti príprav zodpovedali zahraniční experti, ale vďaka skúsenosti, ktoré tamojší organizátori nadobudli nielen počas Európskych hier, ale aj následných Islamských hier, sa veľa naučili a teraz bol takmer organizačný výbor ,domáci´. Najviac ma prekvapilo, koľko ľudí sa zapojilo do príprav tohto podujatia. Organizačný výbor zamestnáva šesťsto ľudí a pri chode podujatia pomáha 3500 dobrovoľníkov. To sú čísla, ku ktorým sa my v Banskej Bystrici ani zďaleka nepriblížime.“

• Pre vás osobne to bola tretia vlastná skúsenosť s letným EYOF. V Tbilisi 2015 ste viedli slovenskú výpravu, v Győri 2017 ste boli ako hosť, ktorý sa predovšetkým zameriaval na organizáciu atletických súťaží. V tom čase ešte ako dejisko letného 2021 figurovali Košice, nie Banská Bystrica, takže vás to zaujímalo nie ako riaditeľa organizačného výboru podujatia, ale ako šéfa Slovenského atletického zväzu. V Baku ste boli v úplne inej pozícii. Aké boli vaše hlavné poznatky?

„Už z toho, čo som povedal predtým, vyplýva, že naša realita je výrazne odlišná od azerbajdžanskej. Treba si uvedomiť aj to, že Baku má viac než dva milióny obyvateľov, ale Banská Bystrica len niečo vyše 80-tisíc. Z toho vyplývajú aj značné rozdiely v množstve i vo veľkosti športovísk, z ktorých niektoré sú v Baku impozantné. Pritom napríklad Olympijský štadión pre 70-tisíc divákov, ktorý využívali počas Európskych hier, sa na EYOF nepoužíva. Ceremoniály aj atletické súťaže sú na podstatne menšom štadióne, ale aj ten má kapacitu 29-tisíc divákov... Veľký rozdiel je aj v ubytovacích možnostiach. Z veľmi priestrannej dediny športovcov, ktorá bola postavená k Európskym hrám, sa počas EYOF využíva ani nie polovica izieb. Napriek týmto všetkým prednostiam chod EYOF v Baku nebol bezproblémový. Viem napríklad o problémoch s dopravou, so stravovaním, či s nízkou návštevnosťou súťaží. Ani ideálne podmienky teda nemusia znamenať ideálny priebeh podujatia. Veľa závisí od ľudského faktora. Myslím si, že hoci naše pomery na organizáciu EYOF sú výrazne skromnejšie, ako pomery Baku, môžeme zorganizovať výborné podujatie.“

Zástupcovia Banskej Bystrice sa v Baku zúčastnili aj na rannom seminári šéfov výprav.
Zástupcovia Banskej Bystrice sa v Baku zúčastnili aj na rannom seminári šéfov výprav.
Foto
Andrej Dobrík

• V čom vidíte po skúsenosti z Baku naše hlavné prednosti?

„Vrátil som sa pozitívne naladený. Máme veľkú výhodu v koncentrovanom koncepte podujatia. Väčšina športovísk EYOF v Banskej Bystrici leží na Štiavničkách, dedina športovcov bude tiež blízko. Ak sa nám tento koncept podarí naplniť, bude to unikátne. Máme oveľa kratšie vzdialenosti, než sú v Baku. Samozrejme, čerstvé poznatky musím v duchu trochu ,spracovať´, ale všímal som si v Baku viacero drobností, ktoré by sme u nás vedeli zvládnuť precíznejšie. Máme zostavený dobrý základný organizačný tím, ktorý budeme postupne rozširovať. Jednoznačne však musíme vylepšiť našu športovú aj ubytovaciu infraštruktúru. Pritom by nám veľmi pomohlo, ak by prešiel náš návrh na zámenu volejbalu za plážový volejbal a ak by sa zredukoval počet účastníkov tenisového turnaja, o čom sa v EOV diskutuje. V takom prípade by nám postačil súčasný počet kurtov.“

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV