SOŠV
Rozhovor
Bratislava
10 min. čítania

Rok pred OH v Tokiu hovoríme s designovaným vedúcim slovenskej výpravy, športovým riaditeľom SOŠV Romanom Bučekom

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Športový riaditeľ SOŠV Roman Buček v Tokiu povedie našu olympijskú výpravu.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Ilustračná fotografia.
Foto
TOKYO 2020

Po nástupe Antona Siekela do funkcie prezidenta Slovenského olympijského výboru (od 7. decembra 2018 už Slovenského olympijského a športového výboru – SOŠV) schválil výkonný výbor zásadu, že slovenské výpravy na olympijských podujatiach na rozdiel od minulosti nebudú viesť volení funkcionári, ale profesionálni pracovníci športového oddelenia organizácie.

V prípade olympijských hier (OH), zimných olympijských hier (ZOH) aj Európskych hier (EH) štáb SOŠV pre príslušné hry, ako aj výpravu na nich, vedie športový riaditeľ SOŠV Roman Buček. Premiéru v tejto pozícii mal pred ZOH 2018 v Pjongčangu, reprízu na tohtoročných júnových Európskych hrách v Minsku a do tretice bude vedúcim slovenskej výpravy aj na OH 2020 v Tokiu.

Hry XXXII. olympiády v Tokiu slávnostne otvoria 24. júla 2020, takže teraz sme presne rok pred hrami. Pri tejto príležitosti sme sa s Romanom Bučekom pozhovárali o slovenských prípravách na ne.

• Čomu sa v súvislosti s olympijskými hrami v Tokiu venujete momentálne?

„Pripravujem sa na augustový seminár vedúcich výprav, ktorý sa uskutoční priamo v Tokiu. Organizátori nám tam poskytnú komplexné a detailné informácie o všetkom, čo sa viaže na prípravy OH. Už dlhší čas s nimi veľmi intenzívne komunikujeme. Zaujíma ich náš odhad veľkosti výpravy, kedy majú do Tokia prichádzať jej jednotlivé časti, atď. V auguste si budem môcť pozrieť aj niektoré hotové športoviská a stretnem sa so zástupcami všetkých oddelení, ktoré v rámci svojej agendy prichádzajú s nami do styku.“

• Prvú možnosť zoznámiť sa naživo s prípravami hier ste mali v marci tohto roku, keď ste sa tam zúčastnili na tzv. Dňoch otvorených dverí pre národné olympijské výbory. Aké dojmy ste tam vtedy nadobudli?

„Nemal som síce možnosť vidieť veľa športovísk, ale organizátori nás ubezpečili, že všetko ide podľa plánu. To potvrdzuje aj nedávne otvorenie vodnoslalomárskeho olympijského areálu. Keď som ho videl v marci, ešte tam prebiehali zemné práce pre budovanie tribún a bolo to naozaj stavenisko. Teraz je kanál už hotový, plný vody a už v ňom absolvovali aj testovacie jazdy. Na 90 percent sú všetky športoviská rok pred OH pripravené.“

Aktuálna podoba vodnoslalomárskeho olympijského areálu.
Aktuálna podoba vodnoslalomárskeho olympijského areálu.
Foto
TOKYO 2020

• Komunikácia s organizačným výborom prebieha hladko?

„Každé dejisko hier má svoje špecifiká, ale formát OH je rovnaký a s každým organizačným výborom riešime rovnaké úlohy. Musím povedať, že japonskí kolegovia sú veľmi ochotní a veľmi rýchlo reagujú na naše otázky. Na druhej strane sú veľmi striktní, pokiaľ ide o informácie, ktoré požadujú od nás. Naša doterajšia spolupráca však bola veľmi dobrá. Už sa začal aj proces výberu dobrovoľníkov, ktorí nám v Tokiu budú pomáhať.“

• Vnímate v súvislosti s OH v Tokiu niečo ako vážnejší problém?

Najväčšie obavy panujú z počasia, predovšetkým z kombinácie vysokých teplôt a veľkej vlhkosti vzduchu. Tokijské klimatické podmienky budú veľmi náročné predovšetkým pre vytrvalostných športovcov. Ja však verím, že všetky športové tímy si nastavujú svoju prípravu tak, aby ich miestne podmienky neprekvapili. Na druhej strane musím povedať, že možnosti, ako sa dá vyrovnať s extrémnymi klimatickými podmienkami, sú veľmi obmedzené. Organizátori však ubezpečujú, že všade bude dostatok hydratačných nápojov, na chodecké a maratónske súťaže použijú hydratačné spreje, okrem chystajú špeciálne nátery chodníkov. A vytrvalostné súťaže odštartujú veľmi skoro ráno, aby sa športovci vyhli času najväčšej horúčavy. Okrem toho sa budú hľadať špecifické možnosti, ako sa chladiť. Existujú napríklad nové technológie, používané na oblečení.“

Novo budovaný Olympijský štadión v Tokiu nedávno premiérovo ukázali novinárom. Práce na ňom však stále pokračujú.
Novo budovaný Olympijský štadión v Tokiu nedávno premiérovo ukázali novinárom. Práce na ňom však stále pokračujú.
Foto
TOKYO 2020

• Náš chodec Matej Tóth by mal obhajovať olympijské zlato na 50 km v súťaži, ktorú odštartujú už o pol šiestej ráno. Ako môže vyzerať režim prípravy na takýto včasný začiatok pretekov?

„Celkom si to neviem predstaviť, aj keď v príprave sa dá prispôsobiť režim dňa času začiatku súťaže. Podobnému problému budú vytrvalci čeliť aj na tohtoročných majstrovstvá sveta v atletike v katarskej Dauhe, kde budú extrémne vysoké teploty. Bude to alchýmia a zrejme nikto sa do toho nepustí bez odskúšania. Verím, že atléti sa s týmto problémom vyrovnajú.“

Detailný pohľad na tokijskú olympijskú pochodeň.
Detailný pohľad na tokijskú olympijskú pochodeň.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

• Slovenskí športovci majú zatiaľ len päť olympijských miesteniek, všetky získali v streleckých brokových disciplínach. Aký je momentálne váš reálny odhad veľkosti slovenskej výpravy v Tokiu?

„Pokiaľ ide o odhad počtu športovcov v našej výprave, pohybujeme sa medzi číslami 45 až 60. Ale to je naozaj len hrubý odhad. Veď sme iba zhruba v polovici kvalifikačného procesu. Jeho podstatná časť sa zrealizuje v najbližších týždňoch a mesiacoch. Okrem už kvalifikovaných strelcov máme momentálne na postupových miestach skejtbordistu Richarda Turyho, golfistu Roryho Sabbatiniho a džudistu Milana Randla. Verím, že si toto postavenie udržia do júna budúceho roka, keď sa kvalifikačný proces skončí. V športoch, ako sú bedminton alebo džudo, prebieha dlhodobá kvalifikácia a rozhodujúce bude konečné postavenie našich športovcov v olympijských svetových rebríčkoch. Podobné je to aj v ďalších športoch.  Špecifický je box, v ktorom sa vzhľadom na suspendáciu medzinárodnej federácie zo strany Medzinárodného olympijského výboru ešte len tvorí formát kvalifikačných súťaží. Samozrejme, veľké očakávania máme od vodákov, kde sa o prvých miestenkach bude rozhodovať na ich svetových šampionátoch. V rýchlostnej kanoistike budú MS koncom augusta v Szegede, vo vodnom slalome koncom septembra v Seu d´Urgell.“

• Zvyčajne najpočetnejšiu časť slovenskej výpravy tvorili v minulosti atléti. Im sa však kvalifikačné kritériá v porovnaní s minulosťou sprísnili. Dá sa teda predpokladať, že počet slovenských atlétov v Tokiu bude výrazne nižší, než na predchádzajúcich OH?

„Čo sa týka kvalifikačného systému v atletike, ten sa zmenil. Otestovať ho mali už pred tohtoročnými MS, ale nestalo sa to. Pred OH však už bude platiť nový systém. Prvou možnosťou postúpiť na OH je splnenie veľmi tvrdého štandardu,, ktorého hodnota zhruba zodpovedá úrovni postupu do olympijského finále. Ďalšou možnosťou je kvalifikácia na základe rebríčkového postavenia. Do rebríčka sa bude počítať priemer piatich najlepších výsledkov. Pôjde o zložitý výpočet. Ťažko sa odhaduje, koľko slovenských atlétov splní sprísnené kritériá. Ja verím, že ich bude osem až desať.“

• Časový posun medzi Slovenskom a Japonskom je výrazný a tamojšie klimatické podmienky sú extrémnejšie, než u nás. Športovci teda budú musieť priletieť s väčším časovým predstihom pred súťažou, aby si na zmeny zvykli...

„V princípe platí, že jeden deň pobytu sťahuje vnímanie časového posunu o hodinu. Takže byť v Tokiu 7 – 8 dní pred súťažou je postačujúce na aklimatizáciu. Už vlani sme začali hľadať priestory na prípravné kempy. Len zo strany troch zväzov však mám informácie, že plánujú dlhšie aklimatizačné pobyty na miestach, ktoré im zároveň umožnia kvalitnú záverečnú prípravu.“

• Už od jari je známe, že naši atléti budú svoj kemp priamo na predmestí Tokia, v mestečku Urajasu. Vy ste tamojšie priestory navštívili a veľmi ste ich chválili...

„Atléti absolvujú svoju záverečnú prípravu v tamojšom výborne vybavenom kampuse Univerzity Meikai. Tam sme nielen s univerzitou, ale aj s miestnou komunitou dohodli veľmi dobré podmienky. V kampuse, v ktorom je aj veľa športovísk, budeme mať vyhradený priestor len pre náš atletický tím. Je to iba pol hodiny cesty do Olympijskej dediny, takže je to ideálne.“

• Rýchlostní kanoisti budú mať záverečný tréningový kemp v japonskom Koči, kde sa pred OH 2008 v Pekingu pripravovali slovenskí atléti. Je to vhodné miesto?

„V Koči je lodenica a celkove veľmi dobré podmienky. Verím, že miestny športový klub našim rýchlostným kanoistom utvorí výborné zázemie. Koči je len asi hodinu letu od Tokia, takže aj presun do dejiska hier bude jednoduchý.“

• Ako majú naplánovanú záverečnú prípravu na olympijské súťaže vodní slalomári?

„Vodný slalom si vyžaduje prípravu na súťažnom kanáli. Ide o prvý umelý kanál v Japonsku, ktorý má svoje špecifiká, treba tam v ňom teda najazdiť čo najviac. Z tohto dôvodu slalomári pricestujú do Tokia hneď v prvý deň, keď bude otvorená Olympijská dedina – teda 14. júla. V októbri sa vodní slalomári zúčastnia na predolympijskej testovacej súťaži na olympijskej trati. V nasledujúcom období využijú všetky tréningové možnosti, ktoré im tam organizátori poskytnú. Tréningových dní by tam teda mali mať dosť.“

Ariake Tennis Park bude dejiskom tenisových turnajov OH 2020.
Ariake Tennis Park bude dejiskom tenisových turnajov OH 2020.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

• Vo výpočte našich tradične najsilnejších športov nám v súvislosti s kempmi chýba športová streľba...

„Strelci potrebujú tréning priamo na olympijskom športovisku, obzvlášť brokári kvôli špecifickému pozadiu každej strelnice. Ich areál bude hotový až v apríli, keď sa tam uskutoční predolympijská súťaž. Zatiaľ neevidujem žiadnu streleckú požiadavku na predolympijský kemp.“

• Ako sa plánujú presuny členov výpravy do Tokia?

„Máme snahu zabezpečiť čo najviac priamych letov, pretože v prípade Tokia ide o veľmi vzdialenú destináciu. Rezervačné systémy sa otvárajú zhruba rok pred podujatím, čiže čochvíľa. Momentálne zhromažďujeme požiadavky od športových zväzov, čo sa týka časového plánu ich príletov do dejiska OH. Keď to zakrátko zosumarizujeme, obrátime sa na cestovnú kanceláriu, ktorá nám bude zabezpečovať letenky.“

• Podieľate sa na príprave olympijskej kolekcie oblečenia našej výpravy. Aká bude?

„Stále prebiehajú diskusie o jej konečnom dizajne, ale hrubý náčrt už máme. Má to však byť prekvapenie, takže zatiaľ môžem prezradiť len to, že kolekcia bude v našich národných farbách a bude obsahovať aj určité typické prvky.“

• Do olympijských hier v Tokiu zostáva už len rok, ktorý uplynie veľmi rýchlo...

„V zostávajúcom čase sa musíme zamerať na dôležité detaily, ktoré nesmieme prehliadnuť. Teraz sledujeme vývoj kvalifikácie a v súvislosti s tým, ako sa nám budú kvalifikovať športovci, budeme pripravovať dopravu a všetko ostatné, čo súvisí s olympijskou účasťou.“

Takže o rok v Tokiu!

Ilustračná fotografia.
Podujatia a športovci
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV