Športové aktuality
3 min. čítania

Sklamaný Ján Volko po vyradení v rozbehoch na 100 m: Takto som si to nepredstavoval, chcel som aspoň sezónne maximum

Z Tokia Gabriel Bogdányi pre www.atletika.sk a www.olympic.sk
Z tváre Jána Volka sa zračí sklamanie.
Foto
SOŠV/JÁN SÚKUP

Slovenský rekordér Ján Volko obsadil v VII. rozbehu na 100 m na olympijských hrách v Tokiu 7. miesto časom 10,40. Po 49 rokoch bol ďalší slovenský šprintér, ktorý sa v tejto disciplíne predstavil pod piatimi kruhmi. Pred ním bol posledný v roku 1972 na hrách v Mníchove Juraj Demeč, ktorý vtedy tiež vypadol v rozbehu.

Volko napokon skončil v Tokiu celkovo na 46. mieste zo 78 šprintérov, pričom získal zopár skalpov šprintérov s osobnými maximami pod 10 sekúnd – Hymana z Kajmanských ostrovov, Makushu zo Zimbabwe, Burka z Barbadosu. Pre zverenca trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko to však bola slabá náplasť na sklamanie z vlastného výkonu.

„Takto som si olympijskú premiéru nepredstavoval, chcel som si aspoň zlepšiť sezónne maximum 10,31. Som sklamaný! Neviem, prečo som to pokazil, lebo v rozcvičke som sa cítil dobre,“ vravel smutný Volko.

Siedmy rozbeh vyhral v osobnom rekorde 10,01 senzačne Austrálčan Rohan Browning pred exmajstrom sveta 2011 Yohanom Blakeom z Jamajky (10,06) a Britom Chijindu Ujahom (10,08). „Keď som uvidel štartovú listinu môjho rozbehu, bolo mi jasné, že pomýšľať v tejto konkurencii na priamy postup by bolo odvážne, ale rozhodne som túžil bežať rýchlejšie,“ zdupľoval 24-ročný halový exmajster Európy na 60 m.

Z každého zo siedmich rozbehov postupovali do 24-členného semifinále priamo prví traja šprintéri a doplnili ich ešte ďalší traja s najlepšími časmi – prekvapujúco aj líder svetových tabuliek Američan Trayvon Bromell (10,05), ktorý v II. rozbehu finišoval až štvrtý. Okrem neho postúpil s časom aj mladý Filippo Tortu z Talianska (10,10) a ako posledný (tretí) Brit Reece Prescod, ktorého výkon 10,12 je o stotinku lepší ako Volkov slovenský rekord…

Najrýchlejší Slovák iba v piatej stovke v sezóne, keďže pre zranenie od mítingu P-T-S v Šamoríne s výnimkou dvojstovky na slovenskom šampionáte nesúťažil, dosiahol svoj najslabší čas v roku.

„Naozaj neviem, čo sa stalo. Už štart nebol najlepší a ani prvé metre po výbehu z blokov,“ krútil Volko nespokojne hlavou. „Vedel som, že na stovke asi nemám veľkú šancu, ale takto som si to rozhodne nepredstavoval. Ide sa však ďalej a dúfam, že na dvojstovke to azda bude lepšie. Hoci po takomto výkone – no neviem. Určite však mám motiváciu, aby som nejakým dobrým časom napravil zlý dojem zo stovky.“

Najrýchlejší v rozbehoch bol Andre de Grasse z Kanady (9,91), pod 10-sekundovú métu sa dostali aj Marcell Jacobs (9,94 – taliansky rekord), Američan Fred Kerley (9,97) a Enoch Adegoke z Nigérie (9,98).

Rozbehy na 200 m s Jánom Volkom budú v utorok 3. augusta od 11.05 h tokijského času (4.06 h SELČ).

ŠPRINTÉRI PÔVODOM ZO SLOVENSKA NA OH V BEHU NA 100 METROV (1896 – 2021)

1896 Atény: Alojz Sokol – 3. vo finále

1912 Štokholm: Štefan Jankovich – vyradený v semifinále

1912 Štokholm: František Szobota – vyradený v semifinále

1932 Los Angeles: Andrej Engel – vyradený v medzibehu

1972 Mníchov: Juraj Demeč – vyradený v rozbehu

2021 Tokio: Ján Volko – vyradený v rozbehu

Podujatia a športovci
Šport
OLOV
pg

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV