Športové
2 min. čítania

Slovan Bratislava krstil publikáciu o legendárnom futbalistovi Karolovi Joklovi, na jej príprave sa podieľalo aj Slovenské olympijské a športové múzeum

TASR

Bratislava 6. decembra (TASR) - Pred nedeľňajším šlágrom 19. kola futbalovej Fortuna ligy medzi Slovanom Bratislava a MŠK Žilina (2:1) sa uskutočnil krst knižnej publikácie o Karolovi Joklovi. Je to druhá z radu 23 biografií najvýznamnejších, no už nežijúcich hráčov či trénerov Slovana Bratislava, ktorí sa navždy zapísali do dejín slovenského futbalu. V prvej edícii celého titulu Belasé legendy sa klub nedávno venoval Michalovi Vičanovi, ako druhý nasledoval Jokl. Celý projekt Belasé legendy sa realizuje v spolupráci Slovana so SOV - Slovenským olympijským a športovým múzeom.

Kniha, ktorej autorom je historik Tomáš Černák, mapuje Joklov životný príbeh a je tiež pripomienkou jeho nedožitých 70. narodenín. Jeden z veľkých talentov československého futbalu Karol Jokl spojil so Slovanom dvanásť rokov aktívnej hráčskej kariéry, pričom s ním vybojoval Pohár víťazov pohárov i tri majstrovské tituly (1970, 1974, 1975). V období rokov 1963 -1975 obliekol belasý dres v 241 ligových dueloch, v ktorých nastrieľal 69 gólov. Za reprezentáciu odohral 27 stretnutí s bilanciou 11 presných zásahov. Hral aj na svetovom šampionáte v Mexiku 1970. Ako tréner pôsobil v Brezovej pod Bradlom, v Senci, v rakúskom St. Pöltene a od roku 1994 v Slovane ako asistent Dušana Galisa. Zomrel na zlyhanie srdca 28. októbra 1996 v Bratislave.

Na slávnostnom krste publikácie boli prítomní blízki Karola Jokla, bývalí futbalisti a tréneri Slovana Bratislava i ďalšie osobnosti slovenského futbalu. "Hral som proti výborným futbalistom, či to bol Keegan, Blochin alebo Cryuff. Ale nechcel by som hrať proti Karolovi. On bol fantastický futbalista. Čo on ovládal s loptou, ten jeho rozum... Ja si myslím, že taký futbalista sa narodí raz za sto rokov," povedal Joklov bývalý spoluhráč Jozef Čapkovič. Jeho brat Ján Čapkovič dodal, že aj Jokl bol jeho dvojička. "Veď aj diváci vtedy hovorili, že hráme naslepo. Karol mal skvelú prihrávku, vedel, kam sa pohnem, kde pobežím. Bol to jeden z najlepších futbalistov, čo som poznal," poznamenal Ján Čapkovič.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri