Športové aktuality
5 min. čítania

Slovenskí olympijskí debutanti Mintálová, Podmaníková a Klein nesmútia za klasickou olympiádou, pre nich je zážitok aj tokijská s obmedzeniami

Z Tokia Gabriel Bogdányi pre www.atletika.sk a www.olympic.sk
Plavkyňa Andrea Podmaníková na štvrtkovom tréningu v Tokiu.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Na tokijskej olympiáde je spomedzi 41 slovenských športovcov viac ako polovica  debutantov – až 23. Pod piatimi kruhmi však zažijú nezvyčajnú premiéru plnú všakovakých reštrikčných a protipandemických opatrení. Na úžasnú atmosféru klasického formátu hier môžu, žiaľ, zabudnúť.

Slalomárka na divokej vode Eliška Mintálová, plavkyňa Andrea Podmaníková i tenista Lukáš Klein však nesmútia. Svorne tvrdia, že pre nich je zážitok aj „covidová“ olympiáda. Pandémia-nepandémia, najväčší športový sviatok si chcú vychutnať tak či tak.

Eliška Mintálová
Eliška Mintálová a jej zlomený ľavý palec.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

„Teším sa, že sa tokijské hry v súčasnej pandemickej situácii, a hoci aj v zložitých podmienkach, vôbec uskutočnia. Už za to som veľmi vďačná a neriešim, čo by bolo, keby to alebo ono,“ vraví realisticky 22-ročná kajakárka Mintálová. Vôbec jej nie je ľúto, že v Tokiu nezažije olympiádu v pôvodnej podobe. „Dúfam, že sa mi v kariére naskytne ešte dosť možností, aby som sa zúčastnila aj na takej, aké bývali doposiaľ.“

Na stretnutie s novinármi prišla mikulášska vodná slalomárka s obviazaným ľavým palcom. V druhý deň pobytu v Tokiu mala totiž na tréningu kolíziu – loďou narazila do panelu pri trati a odniesol si to palec. Zranenie ju však pri jazde v kanáli neobmedzuje, komplikuje jej však presuny v olympijskej dediny. Eliška sa však vynašla a maximálne využíva kolobežku. „Chodí sa mi ťažko, ale kolobežka je super, veľmi mi pomáha,“ smeje sa.

Práve kolobežkové výlety v olympijskej dedine sú asi jediná zábavka, na ktorú Mintálovej ostáva čas: „Voľna mám minimum. Ráno odídeme na kanál, odkiaľ sa vraciame až popoludní. Potom sa idem najesť, nasleduje masáž alebo strečing. A keď mi ostane trochu priestoru, ešte sa preveziem na kolobežke.“

Podobne ako Eliške, ani tenistovi Lukášovi Kleinovi nie je ľúto, že zažije iba „covidovú“ olympiádu. „Ja osobne môžem byť rád, že som sa do Tokia dostal a my všetci môžeme byť radi, že sa olympijské hry vôbec uskutočnia,“ prízvukuje popradský tenista, ktorý mal pôvodne hrať len štvorhru po boku deblového špecialistu Filipa Poláška, no napokon sa predstaví aj v singli.

Mrzí ho len jedna vec – okrem tenisu neuvidí iné športy. Tešil sa na basketbal – v olympijskej dedine stretol slovinskú hviezdu NBA Luku Dončiča – a takisto na jeden z nových športov v programe skejtbording. „Nedá sa nič robiť, ale mne to až tak neprekáža,“ vraví s nadhľadom 246. hráč svetového rebríčka. Voľný čas v dedine si kráti najmä oddychom, ale vo štvrtok si vzal futbalovú loptu a bol si trochu zakopať.

Klein Lukáš
Tenista Lukáš Klein v Tokiu na stretnutí s novinármi v mixzóne v olympijskej dedine.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

Na obmedzenia či nudu sa nesťažuje ani plavkyňa Andrea Podmaníková. Na svoju premiérovú olympiádu sa slovenská prsiarska rekordérka dostala v poslednej chvíli vďaka pozvánke od Medzinárodnej federácie (FINA).

„Tušila som, že mám nejakú nádej, ale nevedela som, na čo som. O to krajšie bolo, keď mi potvrdili účasť. Pozvánka ma naozaj milo prekvapila,“ vraví s úsmevom plavkyňa Severokarolínskej univerzity v Raleighu. „Teším sa, že môžem byť súčasť slovenskej výpravy. Hoci je to tu všetko trochu zvláštne a netypické, neprišla som sa do Tokia sťažovať. Snažím sa hľadať v mojej účasti predovšetkým pozitíva. Napríklad viem, že vďaka štartu na tejto olympiáde som našla motiváciu, aby som sa pokúsila kvalifikovať sa aj na ďalšiu o tri roky v Paríži. Ešte pred Tokiom som váhala, či budem ďalšie tri roky plávať alebo nie. Keď však vidím toto všetko okolo seba, som ohromená a odhodlaná  pokračovať. Neviem si vôbec predstaviť, aké to bude v Paríži, keď už – dúfajme – nebudú žiadne obmedzenia.“

Andrea by sa v Tokiu rada priblížila k osobným – čiže aj slovenským – prsiarskym rekordom 1:09,06 na stovke a a 2:27,77 na dvojstovke, prípadne by ju potešilo, keby zaplávala dodatočne A-limit. „Aby som dokázala, že som na olympiáde právom,“ prízvukuje. „Na čo by to mohlo stačiť, to si netrúfam povedať. Priznám sa, ešte som si nestihla poriadne preštudovať štartovky.“

SLOVENSKÍ OLYMPIJSKÍ DEBUTANTI V TOKIU

ATLETIKA (5): Gabriela Gajanová, Emma Zapletalová, Ján Volko, Miroslav Úradník, Michal Morvay

BEDMINTON (1): Martina Repiská

BOX (1): Andrej Csmez

CYKLISTIKA (2): Juraj Sagan, Lukáš Kubiš

GOLF (1): Rory Sabbatini

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (2): Samuel Baláž, Adam Botek

VODNÝ SLALOM (2): Eliška Mintálová, Monika Škáchová

LUKOSTREĽBA (1): Denisa Baránková

PLÁVANIE (1): Andrea Podmaníková

STOLNÝ TENIS (1): Ľubomír Pištej

STREĽBA (2): Patrik Jány, Jana Špotáková

TENIS (3): Norbert Gombos, Filip Polášek, Lukáš Klein

ZÁPASENIE (1): Boris Makojev

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV