Športové aktuality
15 min. čítania

Slovenskú vlajku na otvorení EH v Baku ponesie triatlonista Richard Varga, vedúci našej výpravy Branislav Delej chce päť medailí, najviac verí strelcom a kajakárom

Ľubomír Souček, SITA, TASR

BRATISLAVA 4. júna (SOV, SITA, TASR) - Historicky najväčšiu slovenskú športovú výpravu vyšle Slovenský olympijský výbor (SOV) na I. európsky hry v azerbajdžanskom Baku, ktoré sa uskutočnia od 12. do 28. júna.

Ku Kaspickému moru pocestuje až 174 slovenských športovcov - 101 mužov a 73 žien. V ich sprievode bude spolu 92 osôb. Vlajkonosičom výpravy na slávnostnom otvorení 12. júna bude triatlonista Richard Varga. Rozhodnutie o tom padlo na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) v stredu. Médiá sa o tom dozvedeli zo štvrtok  na tlačovke pred odchodom našej výpravy do Baku.

 
Vedúci výpravy očakáva päť medailí, najviac verí strelcom a kajakárom

Pôvodne malo do Baku cestovať až 179 slovenských športovcov, piati však vypadli z rôznych dôvodov, predovšetkým zdravotných. Najväčšie zastúpenie v slovenskej výprave budú mať atléti (46), nasledujú vodní pólisti (26), rýchlostní kanoisti (15), volejbalisti (13), strelci (11), synchronizované plavkyne (10), zápasníci (9), plavci (6), triatlonisti (4), boxeri (4), cyklisti (4), basketbalistky 3 na 3 (4), stolní tenisti (4), džudisti (3), horskí cyklisti (3), šermiari (3), bedmintonisti (2), lukostrelci (2), športoví gymnasti (2), bikrosár (1), karatistka (1) a taekwondistka (1).
Vedúci výpravy Branislav Delej (vpravo) spolu s prezidentom SOV Františkom Chmelárom. FOTO: TASR/MARTIN BAUMANN
Vedúci výpravy Branislav Delej (vpravo) spolu s prezidentom SOV Františkom Chmelárom.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

Šéfom historicky najväčšej výpravy na vrcholnom podujatí bude člen výkonného výboru SOV Branislav Delej. Predpokladá, že Slováci by v Baku mohli získať päť medailí. "Samozrejme, každý očakáva nejaké medaily. V rýchlostnej kanoistike sa zíde absolútna špička Európy a aj my posielame špičku a veríme v medailu. Klasicky očakávame cenné kovy aj od našich strelcov - brokárov Bartekovej, Rehák Štefečekovej či Vargu. Aj atléti majú vysoké ambície, ale tam to bude súťaž miešaných tímov, čiže po zrátaní všetkých bodov sa udelí iba jedna medailová súprava. Ja verím aj Rišovi Vargovi a viacerým mladým vo výprave. Dokopy rátam takých päť medailí, z toho dve zlaté," povedal pre TASR.

Trojčlenný predvoj slovenskej výpravy odletí už tento piatok, prvá skupina športovcov v pondelok 8. júna a najpočetnejšia skupina o deň neskôr. Až do 22. júna sú odlety jednotlivých častí výpravy potom plánované na každý deň. Takmer všetci naši športovci poletia priamo do Baku. Výnimkou sú len rýchlostní kanoisti, ktorých súťaže sa uskutočnia v Mingačevire, viac než 300 km od Baku. Tí pristanú na menšom letisku v Gandži, asi 80 km od dejiska ich súťaží, kde organizátori pripravili aj samostatnú dedinu pre športovcov.

Vizuálna podoba mobilnej aplikácie SOV
Vizuálna podoba mobilnej aplikácie SOV

Športovci sa dlho vo svojej dedine v Baku nezdržia, krátko po skončení súťaží sa presúvajú za ďalšími povinnosťami. "V Baku nikdy nebude celá výprava pohromade. Logistika je náročná, jedni budú prichádzať, ďalší odchádzať," priznal Branislav Delej. Krátko pred začiatkom Európskych hier nastala zmena vo vedení výpravy. Zástupkyňou vedúceho bude namiesto Romana Bučeka Petra Gantnerová.

Slovenský olympijský výbor pripravil pre verejnosť k EH v Baku novú verziu svojej mobilnej aplikácie pre systémy Android aj iOS s názvom SOV, aj elektronické Who is Who na podstránke webu Slovenského olympijského výboru s názvom www.baku.olympic.sk.
 

Naši športovci sa do Baku tešia, ale majú aj ambície

Jedna z našich medailových adeptiek Danka Barteková bola tiež na tlačovke, spoločne s atlétom Marcelom Lomnickým a s lukostrelkyňou Alexandrou Longovou. Naša olympijská medailistka v skeete už má olympijskú miestenku do Ria de Janeiro, takže môže súťažiť bez prehnanej nervozity. "Slovenskí strelci by sa mali pobiť o medailové umiestenia. Ideme tam s veľmi vysokými ambíciami. Síce nám odbudnú súperi z Ameriky, či Číny, no gro svetovej špičky je sústredené v Európe, takže to bude veľmi náročné. Napriek tomu sme mali všetci veľmi dobrú prípravu a bola by som veľmi rada, keby sme získali nejaké miestenky na OH v Riu. Napríklad Zuzke Rehák Štefečekovej už dvakrát tesne ušla, takže bolo by dobré, keby jej to vyšlo práve v Baku,“ uvi
Danka Barteková na štvrtkovej tlačovke. FOTO: TASR/MARTIN BAUMANN
Danka Barteková na štvrtkovej tlačovke.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

edla Danka Barteková.

Na rozdiel od iných súťaží budú mať obe naše brokárky v Baku šancu zabojovať o medaily dvakrát – aj v súťažiach miešaných tímov v skeete (Barteková so Štefanom Zemkom), resp. v trape (Rehák Štefečeková s úradujúcim majstrom sveta Erikom Vargom). "Veľmi sa na to teším, pretože som v dobrom slova zmysle vždy závidela našim pištoliarom a puškárom, že mali viac disciplín. My sme mali vždy len jeden deň a jeden výkon a mohli sme cestovať domov. Teraz budeme mať aj túto miešanú súťaž," dodala Danka Barteková, ktorej sa páči, že aj Európa už má svoje kontinentálne hry. "Nie každý športovec má šancu kvalifikovať sa na olympijské hry a práve tieto kontinentálne dajú možnosť všetkým kvalitným športovcom, aby si vyskúšali takéto multišportové podujatie a zažili tú atmosféru," povedala.

Marcel Lomnický. FOTO: TASR/MARTIN BAUMANN
Marcel Lomnický.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

V Baku budú niektoré súťaže ochudobnené o špičku. Napríklad v atletike, kde má Slovensko medailové ambície, sa uskutoční súťaž tímov III. európskej ligy. Slovenskí atléti budú na EH bojovať o návrat do II. divízie, k čomu im budú pomáhať aj esá ako Martina Hrašnová, Marcel Lomnický, Dana Velďáková, Lucia Hrivnák Klocová, Jozef Repčík, či Iveta Putalová.

"Aj tak sa teším, je to niečo nové. Na takomto podujatí som ešte nemal šancu štartovať. Je to pre mňa výzva. V atletike je to tímová súťaž, takže chcem zabezpečiť Slovensku plný počet bodov v mužskom kladive a dúfam, že sa mi to podarí," povedal na tlačovke kladivár Marcel Lomnický.

Alexandra Longová. FOTO: TASR/MARTIN BAUMANN
Alexandra Longová.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

Siedmy z vlaňajších majstrovstiev Európy) ešte dodal: "Mám aj ďalší cieľ a to je limit na olympiádu do Ria. Cítim sa oveľa lepšie ako vlani v tomto čase a k limitu mi už doteraz chýbalo len 35 centimetrov. Takže pôjdem na sto percent, nechcem to odfláknuť. Ale tímový duch bude prvoradý a veríme, že sa budeme spolu tešiť z postupu do druhej ligy," dodal.

Aj naša najlepšia lukostrelkyňa Alexandra Longová, vlani piata na európskom šampionáte žien a bronzová na juniorských ME, sa do Baku teší. „Beriem Európske hry nielen ako kvalitnú súťaž, ale aj ako šancu zviditeľniť náš šport, ktorý na Slovensku nie je príliš známy ani populárny. Je to pritom škoda, pretože lukostreľba je veľmi pekný a elegantný šport, ktorému sa môžu venovať ľudia prakticky každého veku,“ povedala na tlačovke.
 

Premiéra na olympijskej úrovni

V Baku budú mať európske hry svoju premiéru. "Snaha o podobné podujatie, aké už dávno majú v Ázii, Ameriky či Afrike, trvala dlhšie. Skúsenosti z iných kontinentov ukazujú, že podobné hry sú veľmi potrebné a pomáhajú výkonnostnému rastu ďalšej generácii vrcholových športovcov. V Európe sa koná najviac medzinárodných súťaží a prakticky v každom športe existuje kontinentálny šampionát. Preto bolo náročné hľadať v kalendároch jednotlivých športov priestor na podobné podujatie. Okrem toho organizovať takéto multišportové podujatie je veľmi náročné a vyžaduje si to množstvo kvalitných športovísk. Azerbajdžan je bohatá krajina, v ktorej našli odvahu pustiť sa do tohto veľkého projektu," povedal prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár, ktorý je aj člen exekutívy Európskych olympijských výborov (EOV).
Celkový pohľad na účastníkov tlačovej besedy v štúdiu DIGISportu. FOTO: TASR/MARTIN BAUMANN
Celkový pohľad na účastníkov tlačovej besedy v štúdiu DIGISportu.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

Práve EOV zastrešujú Európske hry, preto na podujatie vysielajú výpravy jednotlivé národné olympijské výbory.
Prezident SOV upozornil, že nasledujúce Európske hry v roku 2019 budú mať výrazne odlišný koncept. „Zatiaľčo v Baku postavili viacero nových športovísk, o štyri roky neskôr bude toto podujatie nie v jednom meste, ale v ôsmich mestách Holandska. To z dôvodu, že organizátori chcú využiť už existujúce športoviská,“ vysvetlil František Chmelár.

"Hoci Baku malo na prípravy premiérových Európskych hier len 2,5 roka, zatiaľ čo olympijské prípravy trvajú sedem rokov, mesto je pripravené na úrovni olympijských hier,. Mám tým na mysli športovú infraštruktúru aj organizačné zabezpečenie. Organizátori využili služby mnohých expertov zo zahraničia, z ktorých väčšina sa podieľala na úspešnom priebehu olympijských hier 2012 v Londýne. Myslím si, že členovia výprav z celej Európy budú milo prekvapení úrovňou športovísk, aj celkovej organizácie," uviedol na tlačovke generálny sekretár SOV Jozef Liba. Ako člen koordinačnej komisie EOV pre EH v Baku navštívil dejisko podujatia už viackrát.
 

Vo väčšine športov špičková účasť, často pôjde aj o postup na OH

Aktuálny vzhľad novo budovaného Aquatického centra v Baku. FOTO: BEGOC
Aktuálny vzhľad novo budovaného Aquatického centra v Baku.
Foto
BEGOC

V Baku by sa malo predstaviť vyše 6000 športovcov zo všetkých 50 európskych krajín. Množstvo z celkového počtu 253 disciplín 20 športov a 31 športových odvetví bude mať na európskych hrách charakter kvalifikačných súťaží na olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro.

Víťazi v triatlone, stolnotenisových dvojhrách a v individuálnych streleckých disciplínach sa dokonca priamo kvalifikujú na OH. V zápasení a v džude budú EH zároveň európskymi šampionátmi. Okrem vyššie uvedených športov špičkovú úroveň budú mať aj súťaže vo všetkých odvetviach gymnastiky, v rýchlostnej kanoistike, lukostreľbe, boxe, bedmintone, šerme i v karate. Vcelku kvalitná bude aj účasť v basketbale 3 na 3, volejbale, plážovom volejbale či v cyklistike.

V atletike aj v plávaní možno v Baku plniť olympijské limity. V plaveckých športoch pôjde v Baku zároveň o medaily z ME juniorov (vo vodnom póle kadetov). V týchto dvoch kľúčových olympijských športoch bude účasť na EH okyptená. Súvisí to s tým, že v decembri 2012, keď Európske olympijské hry rozhodli o ustanovení I. európskych hier a za ich dejisko vybrali Baku, už európske federácie atletiky aj plávania mali uzavreté obchodné aj vysielacie kontrakty na svoje európske šampionáty – a toto podujatie znamená konkurenciu. „Z oboch federácií sú však prísľuby, že už na II. európskych hrách v Holandsku 2019 sa atletika aj plávanie predstavia v plnej sile,“ uviedol František Chmelár.
 

550 hodín priamych prenosov na DIGISporte

V nominácii slovenskej výpravy na Európske hry v Baku zatiaľ 174 športovcov, džudisti ešte čakajú na pridelenie kvóty

Štvrtková tlačová beseda sa konala „naživo“ v štúdiu televízie DIGI Sport

, ktorá z Baku odvysiela na svojich štyroch kanáloch na Slovensku a v Česku viac než 550 hodín živého vysielania zo všetkých športov, ktoré sú v programe Európskych hier v Baku, s výnimkou taekwonda a samba. Spolu s reprízami a so sumármi dňa DIGI Sport odvysiela z Baku celkove viac než 1100 hodín, čo je rekord v objeme športového vysielania z jedného podujatia v televíznej histórii nielen na Slovensku, ale aj v bývalom Československu. Divákom sa z obrazovky bude prihovárať 16 komentátorov.

„Je to unikátna príležitosť priniesť divákom aj obsah, ktorý inak nemajú šancu vidieť. DIGI Sport sa týmto snaží spestriť svoju programovú ponuku a ďalej sa transformovať z pôvodne monošportovej televízie, zameranej len na futbal, na polyšportovú. Od začiatku sme dôverovali projektu Európskych hier a prikladali sme mu veľký význam,“ uviedol na tlačovke riaditeľ spoločnosti Digi Slovakia Marcel Šatanek. Podľa neho je veľmi atraktívne, že Slovensko vysiela výpravu s takým veľkým množstvom športovcov (naša výpravu bude napríklad o dosť početnejšia ako česká) a že vo väčšine športov budú EH v Baku súčasťou kvalifikačného procesu na OH 2016 v Riu de Janeiro.

„Rozsah a záber nášho vysielania z Baku predstavuje až verejnoprávny ,vklad´ súkromnej televízie,“ podotkol Marcel Šatanek a dodal, že počet abonentov DIGI Sportu na Slovensku je v súčasnosti okolo pol milióna.

Záznam štvrtkovej tlačovej besedy si môžete pozrieť TU:
      


ZLOŽENIE SLOVENSKEJ VÝPRAVY NA EURÓPSKYCH HRÁCH V BAKU


VEDENIE VÝPRAVY

(Spolu 9) - vedúci výpravy: Branislav Delej, zástupcovia vedúceho výpravy: Petra Gantnerová, Roman Hanzel, manažér: Jozef Gӧnci, tlačoví atašé: Ľubomír Souček, Mojmír Gaško, vedúci lekár: Roman Fano, fyzioterapeut: Igor Adamus, masér: Roman Jánoška.
 


ATLETIKA

Športovci – 46 športovcov (25 mužov + 21 žien): Tomáš Benko, Andrej Bician, Jakub Bottlík, Matúš Bubeník, Denis Danáč, Alexander Jablokov, Martin Koch, Martin Kučera, Marcel Lomnický, Jakub Matúš, Matúš Olej, Dušan Páleník, Jozef Pelikán,  Lukáš Privalinec, Jozef Repčík, Marek Šefránek, Roman Turčáni, Jozef Urban, Tomáš Veszelka, Juraj Vitko, Ján Volko, Adam Závacký, Ján Zmoray, Pavol Ženčár, Patrik Žeňúch, Katarína Beľová, Katarína Berešová, Alexandra Bezeková, Paula Habovštiaková, Andrea Holleyová, Martina Hrašnová, Anna Mária Hrvolová, Zuzana Karaffová, Lucia Hrivnák Klocová, Lenka Kršáková, Veronika Ľašová, Ľubomíra Maníková, Lucia Mokrášová, Iveta Putalová, Lucia Slaničková, Patrícia Slošárová, Silvia Šalgovičová, Alexandra Štuková, Ivona Tomanová, Dana Velďáková, Jana Velďáková.

Sprievod (14): Peter Korčok, Kristián Cupák, Radoslav Dubovský, Pavol Hajmássy, Denis Freudenfeld, Jozef Hanušovský, Dana Horská, Martin Illéš, Marcel Lopuchovský, Rastislav Miško, Pavel Pankúch, Jozef Párička, Martin Pupiš, Boris Žbirka.
 


BASKETBAL - VERZIA 3 NA 3

Športovci - 4 (0 + 4): Alexandra Riecka, Alexandra Baburová, Alexandra Pribulová, Zuzana Mračnová

Sprievod (2): Ľubomír Ryšavý, Marek Adamčík.

BEDMINTON

Športovci - 2 (1 + 1): Jarolím Vicen, Jana Čižnárová.
 
Sprievod (2): Michal Matejka, Anton Siažik.
 
 

BIKROS

Športovec - (1 + 0): Michal Tomčo
 
Sprievod (1): Milan Krebs

BOX

Športovci - 4 (4 + 0): Viliam Tankó, Michal Zátorský, Matúš Strnisko, Erik Tlkanec.

Sprievod (2): Pavol Hlavačka, Tibor Hlavačka.
 


CESTNÁ CYKLISTIKA

Športovci - 4 (3 + 1): Erik Baška, Michael Kolář, Luboš Malovec, Tereza Medveďová.

Sprievod (2): Ján Valach, Rastislav Zoller.
 


DŽUDO

Športovci (3): Milan Randl, Matúš Milichovský, Matej Hajas.

Sprievod (1): Marek Matuszek.

HORSKÁ CYKLISTIKA

Športovci - 3 športovci (2 + 1): František Lami, Michal Lami, Janka Keseg Števková.

Sprievod (2): Jana Lamiová, Martin Belas.
 


KARATE

Športovci - 1 (0 + 1): Ingrida Suchánková.

Sprievod (1): Peter Macko.
 


LUKOSTREĽBA

Športovci - 2 (1 + 1): Boris Baláž, Alexandra Longová.

Sprievod (1): Daniel Kraváček.
 


PLÁVANIE

Športovci - 6 (3 + 3): Vladimír Štefánik, Peter Ďurišin, Alexander Světlík, Lucia Šimovičová, Lara Bábska, Zuzana Pavlikovská.

Sprievod (2): Rastislav Hlavatý, Miroslav Nowak.
 


RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA

Športovci - 15 (12 + 3): Ľubomír Beňo, Viktor Demin, Peter Gelle, Ľubomír Hagara, Gábor Jakubík, Martin Jankovec, Marek Krajčovič, Matej Michálek, Matej Rusnák, Juraj Tarr, Erik Vlček, Miroslav Zaťko, Ivana Kmeťová, Martina Kohlová, Lucia Mištinová.

Sprievod (8): Radovan Šimočko, Filip Petrla, Peter Likér, Félix Masár, Igor Viszlay, Michal Jánsky, Róbert Petriska, Ladislav Máriási

STOLNÝ TENIS

Športovci - 4 (2 + 2): Ľubomír Pištej, Wang Jang, Barbora Balážová, Eva Ódorová.

Sprievod (2): Valentina Popovová, Jarolím Miko.
 


SYNCHRONIZOVANÉ PLÁVANIE

Športovci - 10 (len ženy: 0 + 10): Júlia Bacharová, Simona Barutová, Naďa Daabousová, Petra Ďurišová, Miroslava Kratinová, Sophia Lobpreisová, Diana Miskechová, Natália Pivarčiová, Alexandra Ratajová, Rebecca Schererová.

Sprievod (4): Jana Labudová, Zuzana Lobpreisová, Gábor Zoltán Szauder, Nora Szauder.
 


ŠERM

Športovci - 3 (1 + 2): David Végh, Michala Cellerová, Dagmar Cipárová.

Sprievod (2): Miroslav Baránik, Jozef Nagy.
 


ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

Športovci - 2 (1 + 1): Slavomír Michňák, Barbora Mokošová.

Sprievod (2): Peter Krištof, Martin Zvalo.
 


ŠPORTOVÁ STREĽBA

Športovci - 11 (6 + 5): Erik Varga, Marian Kovačócy, Hubert Andrzej Olejnik, Juraj Tužinský, Pavol Kopp, Štefan Zemko, Danka Barteková, Zuzana Rehák Štefečeková, Daniela Demjen Pešková, Jana Hyblerová, Andrea Stranovská.

Sprievod (7): Juraj Sedlák, Branislav Slamka, Wilbert Recabarren, Dušan Barczi, František Fecko, Michal Slavkovský, Ivan Némethy.
 
 

TAEKWONDO

Športovkyňa - 1 (0 + 1): Terézia Pavková
 
Sprievod (1): Pavel Ižarik

TRIATLON Športovci - 4 (2 + 2): Lukas Šiška, Richard Varga, Romana Gajdošová, Ivana Kuriačková.

Sprievod (3): Jozef Jurášek, Michal Varga, Mária Kuriačková.
 


VODNÉ PÓLO

Športovci - 26 (13 + 13): Adam Furman, Andrej Kocák, Adam Mitruk, Matej Čaraj, Michal Rybnikár, Peter Barger, Roman Klampár, Samuel Baran, Tomáš Grivalský, Tomáš Orem, Jaroslav Úradník, Michal Úradník, Andrej Kováčik (družstvo chlapcov), Barbora Baranovičová, Terézia Bergerová, Emma Junasová, Karin Kačková, Beata Kováčiková, Patrícia Krivdová, Janka Kurucová, Ivana Majláthová, Simona Pažická, Nataša Rybanská, Mirka Stankovianska, Kristína Stehlíková, Petra Stručková (družstvo dievčat).

Sprievod (13): Juraj Kula, Ján Baranovič, Michal Gogola, Miroslav Gogola, Zoltán Sýkora, Andrej Piovarčí, Barbora Boboková, Milan Henkrich, Pavol Mihalkovič, Lucia Vazan Valocká, Ivana Mihalkovičová, Antonio Esteller Serrahima, Marián Balaj.
 


VOLEJBAL

Športovci - 13 (13 + 0): Juraj Zaťko, Michal Hruška, Peter Mlynarčík, Štefan Chrtiansky, Tomáš Kriško, Marcel Lux, Radoslav Prešinský, Peter Ondrovič, Martin Vydarený, Boris Kempa, Tomáš Halanda, Ľuboš Macko, Daniel Končál.

Sprievod (5): Miroslav Palgut, Ľuboslav Šalata, Slavomír Huba, Martin Szabo, Šimon Ilkyw.
 


ZÁPASENIE

Športovci - 9 (voľný štýl 5 + 1, gréckorímsky štýl 3 + 0, spolu: 8 + 1): Mykola Bolotňuk, Soslan Gaglojev, Michal Duba, Róbert Ollé, Jozef Jaloviar, Lenka Matejová (voľný štýl), Vojtech Jakus, István Lévai, Richard Rigó (gréckorímsky štýl).

Sprievod (6): František Lengyel, Karol Lengyel, Štefan Fernyák, Milan Revický, Agata Strzelczyk, Erika Pampiszliová.

Podujatia a športovci
OLOV
pg

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV