Aktuality

Slovenský dom v Kangnungu oficiálne otvoril prezident SR Andrej Kiska, asistovali mu viaceré významné osobnosti

TASR, SOV

Pjongčang 9. februára (TASR, SOV) - Slovenský dom v Kangnungu, čo je druhéí hlavné dejisko zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu, oficiálne otvoril svoje fungovanie slávnostným prestrihnutím pásky prezidentom SR Andrejom Kiskom. Stalo sa to krátko pred pravým poludním kórejského času (pred štvrtou hodinou rannou SEČ).

Slovenskej hlave štátu robili pri tradičnom akte spoločnosť lotyšský prezident Raimonds Vejonis, šéf Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel, slovenský veľvyslanec v Kórejskej republike Milan Lajčiak, ambasádor slovenskej výpravy Pavol Hurajt a významní kórejskí hostia - starostu Kangnungu, aj významní predstavitelia juhokórejského priemyslu a obchodu. Na otvorení bol prítomný aj predseda Poslaneckej snemovne ČR Milan Štěch, ktorý len o niečo neskôr privítal prezidenta SR na otvorení Českého domu v Kangnungu. Pozvanie SOV na otvorenie Slovenského prijali čelní predstavitelia viacerých národných olympijských výborov, aj členovia Medzinárodného olympijského výboru.

Zo zahraničia bolo medzi hosťami až šesť olympijských víťazov, všetko dvoj a viacnásobní - športová gymnastka Ľudmila Turiščevová (športová gymnastika), atléti Irena Szewińska (Poľsko), Valerij Borzov (Ukrajina), rýchlostní kanoisti Nicolae Juravschi (Moldavsko) a Martin Doktor (ČR) a šermiar Pál Schmitt (Maďarsko).

Zhruba hodinu po oficiálnom otvorení zavítal do Slovenského domu aj predseda Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov a slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitosti Miroslav Lajčák, ktorý ráno v deň otvorenia XXIII. zimných olympijských hier bežal v štafete s olympijským ohňom v priestoru horského rezortu Alpensia. Najvyššie medzinárodne postavený Slovák bol medzi prominentnými účastníkmi štafety, pochodeň si prevzal od prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha.

Momentka zo slávnostného otvorenia Slovenského domu. FOTO: JÁN SÚKUP
Momentka zo slávnostného otvorenia Slovenského domu.
Foto
JÁN SÚKUP

V Slovenskom dome pred oficiálnym aktom vystúpili viacerí rečníci a konal sa aj pôsobivý kultúrny program v podaní vystúpenia "žiackych" predstaviteľov kórejského taekwonda. V podaní telesa slovenskej ľudovej hudby zazneli slovenská i juhokórejská hymna.

Prezident Kiska vo svojom príhovore v anglickom jazyku pripomenul: "Olympijské hry sú veľký sviatok športu, počas ktorého majú ľudia k sebe bližšie. Som veľmi rád, že aj v dejisku týchto hier je ten kúsok Slovenska zastúpený Slovenským domom, ktorý sem prináša kus fantastickej kultúry, hudby a vôbec atmosféry. A tiež aj gastronómie a samozrejme borovičku." Najvyšší slovenský ústavný činiteľ mal potom krátky neformálny rozhovor so svojím lotyšským kolegom. Debatovali predovšetkým o oblečení na večerný otvárací ceremoniál hier, pretože pred ním mali na programe slávnostnú recepciu.

Po rokovaní sa Andrej Kiska pristavil pri médiách a zdôraznil: "Vždy je krásny moment vidieť časť Slovenska takto ďaleko od domova. Som veľmi rád a pyšný, že máme národný dom, nemajú ho niektoré väčšie krajiny. Môžeme reprezentovať nielen dobré jedlo, halušky, dobré víno či borovičku, ale najmä skutočné slovenské teplo a pohostinnosť. Všetci, ktorých som stretol, ocenili, že tu máme kúsok Slovenska."

Prezident SR bude v dejisku hier až do stredy 14. februára: "Bol by som veľmi rád, keby som pred odchodom domov videl niekoho na pódiu, ideálne na najvyššom stupienku. Pôjdeme na biatlon, na slalom. Budeme mať slovenské vlajky a povzbudzovať, dúfam, že zažijeme moment slovenskej radosti. Zakričím si, veľmi rád povzbudzujem, moje dcéra roky rokúce súťažne lyžovala, teším sa, že teraz budem práve s ňou povzbudzovať naše lyžiarky. Uvidím prvý zápas našich hokejistov. Vo štvrtok som ich bol povzbudiť v šatni, trocha som sa s nimi porozprával. Sú plní odhodlania zabojovať, takže si držme prsty."