Športové aktuality
5 min. čítania

Športovať v zime sa oplatí: Pre koho je vhodné bežecké lyžovanie a skialpinizmus?

Profile picture for user Krsko
Stanislav
Krško
Športoviská a štadióny sú síce zatvorené, no za športom sa môžeme vybrať do prírody. V zimnom období je populárne bežecké lyžovanie či skialpinizmus.
Foto
Envato

Športovať a byť aktívnym v tejto náročnej situácii nie je jednoduché. No rozhodne nie nemožné. Športoviská a štadióny sú síce zatvorené, no za športom sa môžeme vybrať do prírody. V zimnom období je populárne bežecké lyžovanie či skialpinizmus.

  • Aké svaly pri týchto aktivitách namáhame?
  • Pre koho sú tieto športy určené?
  • Aké majú zdravotné benefity?

„Pohyb na čerstvom vzduchu má v každom ročnom období veľký význam. Pre deti, dospelých, ale aj pre tie najstaršie vekové kategórie. Má veľký význam pre tých, ktorí trpia chronickými ochoreniami. Trénuje sa dýchanie, pohybový systém, kardiovaskulárny systém, no aj pozornosť. Pohyb má význam aj pre kostrové svalstvo a samotnú kostru. Rôznymi druhmi pohybov sa navyše zapájajú všetky svalové skupiny človeka.“

- MUDr. Roman Fano, ortopéd a predseda Lekárskej a antidopingovej komisie SOŠV

Bežecké lyžovanie vás donúti zapojiť svaly, o ktorých ste doteraz možno ani nevedeli

„Bežecké lyžovanie je momentálnej situácii jeden z veľmi mála zimných športov, ktoré sa dajú vykonávať s úsmevom na tvári a bez veľkého ohrozenia zdravia”, hovorí tréner a bývalý reprezentant Štefan Oravec, ktorý spolu s manželkou založil Školu bežeckého lyžovania. „Bežecké lyžovanie je v spojení s pohybom, zapojením svalov celého tela a pobytu v prírode nádherný šport. Zapojením množstva svalových partii sa dá porovnávať asi len s veslovaním.“

Oravec hovorí, že pri „bežkovaní“ zapájame všetky časti tela. Pri každom pohybe nohami dopredu je aktívna dolná polovica tela, stred tela zapájame pri stabilizácii rovnováhy a v prípade, že aktívne využívame palice (nepoužívame ich len na podopieranie), tak aj vrchnú časť tela. Rovnako pritom posilňujete kardiovaskulárny systém a pracujete tak na zlepšení vašich kondičných schopností, zlepšení a posilnení svaloviny srdca, či zvýšení množstva mitochondrií. Spolu s tým rozvíjate aj silové schopnosti celého tela. Ak aktívne zapojíte stred tela na udržanie stability, ste nútení zapojiť aj svaly, o ktorých ste doteraz možno ani nevedeli, ako napríklad vnútorné svaly stehna,“ dodáva.

Keďže pri tomto športe dochádza ku kĺzavému pohybu, nenastáva veľký tlak na kĺby a nie je prítomný žiadny dopad a náraz. Beh na lyžiach preto často odporúčajú aj fyzioterapeuti pri rôznych preťaženiach kolien a šliach dolných končatín.

Bežecké lyžovanie je podľa Oravca vhodné ako doplnkový šport pre tých, ktorí majú práve v zimnom období mimosezónne obdobie. „Bežecké lyžovanie pohybovo vychádza z behu, a preto ide o vynikajúci športový doplnok pre bežcov. Hlavne klasická technika. V zimnom období si môžu spestriť prípravu a dodržať tak objem a intenzitu tréningu.“

"Bežecké lyžovanie je momentálnej situácii jeden z veľmi mála zimných športov, ktoré sa dajú vykonávať s úsmevom na tvári a bez veľkého ohrozenia zdravia”, hovorí tréner a bývalý reprezentant Štefan Oravec
"Bežecké lyžovanie je momentálnej situácii jeden z veľmi mála zimných športov, ktoré sa dajú vykonávať s úsmevom na tvári a bez veľkého ohrozenia zdravia”, hovorí tréner a bývalý reprezentant Štefan Oravec
Foto
TASR - Jaroslav Novák

Skialpinizmus pomôže mentálne aj fyzicky

V posledných rokoch naberá skialpinizmus na atraktivite a venuje sa mu čoraz viac a viac ľudí. Aj v dobe zavretých vlekov sa na niektorých svahoch objavujú vytrvalí športovci. Skialpinizmus nielenže zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, zlepšuje i imunitu, rozvíja silu a vytrvalosť a oddýchnete si pri ňom aj mentálne. Skialpinizmus je najkrajší zimný šport na lyžiach práve pre jeho variabilitu, zdravotné benefity a pocity, ktoré zažívate po uvedomení si vlastného výkonu,“ hovorí Igor Žiak, prezident Slovenskej skialpinistickej asociácie.

Skialpinizmus je pohybová aktivita vykonávaná v zimnom horskom prostredí a v zásade v nej ide o presun prírodným prostredím vlastnými silami pomocou technických prostriedkov na to určených. Skialpinistické lyže sú ľahšie ako klasické zjazdové lyže, viazanie umožňuje stúpanie s voľnou pätou a zjazd s pätou fixovanou. Skialpinistické lyžiarky umožňujú pohodlnú chôdzu a oporu pri zjazde. Dôležitou súčasťou lyží sú však najmä stúpacie pásy, ktoré sa lepia na sklznicu pri výšľape a dávajú opäť dolu pri zjazde.

„Skialpinizmus sa prirodzene vykonáva vo vyšších nadmorských výškach za prítomnosti chladu, čo zvyšuje adaptačný potenciál imunitného systému človeka. Nezanedbateľný je faktor mentálneho oddychu, keďže skialpinizmus sa vo svojej podstate odohráva mimo prostredia s výraznou činnosťou človeka,“ vysvetľuje.

Okrem ničím nerušeného pokoja prináša aj množstvo zdravotných výhod. „Z hľadiska fyziológie, záťaže a následných benefitov ide o aktivitu, ktorá rozvíja silovo-vytrvalostné parametre a zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, navyše dýchate čerstvý vzduch. Pravidelným pohybom "na pásoch" buduje človek silu nôh, sedacej časti a chrbta,“ dodáva Žiak.

Skialpinizmus je vhodný aj pre staršie deti od 12 rokov, horné vekové ohraničenie nemá. „Z hľadiska začiatočníkov je vhodný pre všetkých, čo milujú lyže, hľadajú alternatívu k zjazdovému alebo bežeckému lyžovaniu a milujú hory, zimu a dobrodružstvo v nich. Tiež pre tých, ktorí hľadajú doplnkový šport pre svoje letné aktivity.“

Na záver prezident Slovenskej skialpinistickej asociácie pridáva tipy pre začiatočníkov. „Rady nehľadajte na sociálnych sieťach, nechajte si poradiť živými ľuďmi, či už začínate ako kondiční skialpinisti, alebo sa rovno chcete vrhnúť do voľného terénu. V prvom rade si nechajte poradiť pri výbere výstroja, spočiatku sa sústreďte na techniku pohybu, chôdze, zjazdu a rozvíjajte schopnosť čítať terén.“

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV