Športové aktuality
17 min. čítania

Športovcom roka 2017 na Slovensku po tretí raz Sagan, medzi kolektívmi miešaný zjazdársky tím SR

Profile picture for user Soucek
Ľubomír
Souček
Za Športovca roka 2017 cyklistu Petra Sagana prevzal z rúk ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej trofej Petrov otec Ľubomír Sagan,
Foto
JÁN SÚKUP

BRATISLAVA 22. decembra (sou, TASR) – Víťazom tohtoročnej novinárskej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu (KŠR SSN) Športovec roka sa už po tretí raz (predtým v rokoch 2013 a 2015) stal cyklista Peter Sagan, ktorý v roku 2017 ako prvý v histórii cestnej cyklistiky získal v pretekoch s hromadným štartom tretí svetový titul v sérii. V súťaži kolektívov si premiérový triumf v ankete pripísalo miešané družstvo Slovenska v zjazdovom lyžovaní, ktoré na majstrovstvách sveta 2017 v zložení Veronika Velez Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat a Andreas Žampa senzačne získalo striebornú medailu. Mimoriadnou cenou ocenia organizátori biatlonistku Anastasiu Kuzminovú, ktorá dosiahla mimoriadne výsledky v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára až po uzávierke ankety Športovec roka 2017 (tá bola 5. decembra).

Titul Športová legenda získal olympijský víťaz 1988 v chôdzi na 20 km Jozef Pribilinec, trofej mu odovzdal vlaňajší olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth.
Foto
JÁN SÚKUP

Titul najúspešnejšej paralympioničky roka získala zrakovo znevýhodnená zjazdárka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou. Titul najúspešnejšieho paralympijského kolektívu roka získalo družstvo zdravotne znevýhodnených stolných tenistov v zložení Ján Riapoš, Martin Ludrovský. Za najúspešnejšieho špeciálneho olympionika roka vyhlásili bežca na lyžiach Jakuba Kriššáka.

Za Športovú legendu na slávnosti v činohernej sále nového Slovenského národného divadla vyhlásili olympijského víťaza v chôdzi na 20 km zo Soule 1988 Jozefa Pribilinca.

Prezident SOV Anton Siekel a ocenená juniorka Mia Tarcalová.
Foto
JÁN SÚKUP

Z rúk prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Antona Siekela si osobitné ocenenie prevzala mladá bedmintonistka Mia Tarcalová, ktorá spomedzi členov Juniorského olympijského tímu dostala najviac hlasov od verejnosti a vďaka tomu pocestuje ako hosť SOV na ZOH 2018 v Pjongčangu.

V jubilejnom 25. ročníku samostatnej slovenskej novinárskej ankety (v ére bývalého Česko-Slovenska však písala svoju tradíciu už od roku 1959) Sagan triumfoval s historicky rekordným ziskom 1324 bodov suverénne pred dvojicou našich pretekárok absolútnej svetovej slalomárskej špičky Petrou Vlhovou a Veronikou Velez Zuzulovou.

Atlét Ján Volko skončil v novinárskej ankete štvrtý.
Foto
JÁN SÚKUP

Saganovo meno sa ako jediné objavilo na všetkých 133 hlasovacích lístkoch, z toho 129-krát na prvom mieste. Štvrté miesto obsadil atletický objav roka šprintér Ján Volko, piate tenistka Magdaléna Rybáriková, šieste futbalista Marek Hamšík, siedme vodný slalomár Alexander Slafkovský, ôsme horolezec Peter Hámor (za 25 rokov slovenskej ankety vôbec prvý zástupca tohto športu v top 10), deviate dvojica kajakárov na hladkej vode Peter Gelle, Adam Botek a desiate deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci.

Z tohtoročných laureátov sa Velez Zuzulová objavila v top 10 už ôsmy raz (tretím miestom vyrovnala svoje maximum z roku 2013), Sagan po siedmy raz v sérii (počet celkových umiestení v najlepšej trojke má 3-2-1), Hamšík po šiesty raz (najvyššie skončil v roku 2015 – piaty), Vlhová, Slafkovský (obaja v osobnom maxime) a vlani štvrtí Škantárovci po prvý raz. Nováčikmi v prvej desiatke sú Volko, Rybáriková, Hámor a dvojica Gelle-Botek (Gelle však vo dvojici s Vlčekom obsadil v roku 2011 štvrté miesto).

Šesťnásobná víťazka ankety Športovec roka Martina Moravcová dekorovala piatu v poradí, tenistku Magdalénu Rybárikovú.
Foto
JÁN SÚKUP

Sagan sa tretím víťazstvom v ankete zaradil za šesťnásobnú najúspešnejšiu športovkyňu Slovenska, plavkyňu Martinu Moravcovú (1993, 1995, 1998, 2000, 2001 a 2003) a za štvornásobného víťaza, vodného slalomára Michala Martikána (1996, 1997, 2007 a 2008). Odpútal sa od dvojnásobných víťazov ankety, vodných slalomárov Petra a Pavla Hochschornerovcov (2009 a 2011) a biatlonistky Anastasie Kuzminovej (2010 a 2014). Po jednom triumfe v novinárskej ankete získali cestný cyklista Milan Dvorščík (1994), športový strelec Jozef Gӧnci (1999), hokejista Peter Bondra (2002), vodná slalomárka Elena Kaliská (2004), tenista Dominik Hrbatý (2005), snoubordista Radoslav Židek (2006) a atlét Matej Tóth (2016).

Vodný slalomár Alexander Slafkovský (vpravo) skončil medzi jednotlivcami siedmy a v hliadke 3xC1 sa spoločne s Matejom Beňušom a Michalom Martikánom tešil z tretieho miesta.
Foto
JÁN SÚKUP

V kategórii kolektívov bol súboj o víťazstvo oveľa tesnejší ako medzi jednotlivcami. Miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní len o 13 bodov predstihlo družstvo futbalistov SR do 21 rokov, tretia skončila vodnoslalomárska hliadka 3xC1 v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš. Miešaný zjazdársky tím je medzi najúspešnejšími kolektívmi nováčikom, futbalová „dvadsaťjednotka“, pravda v odlišnom zložení než v minulosti, po štvrtý raz (vyrovnala druhé miesto z roku 1999) a hliadka singlkanoistov na divokej vode, ktorá v rovnakom zložení získala už siedmy titul majstrov sveta v sérii, po piaty raz (v rokoch 1997 a 2014 skončila druhá).

Peter Hámor, ktorý skončil v ankete ôsmy, je za 25 rokov prvým horolezcom v najlepšej desiatke,
Foto
JÁN SÚKUP

Atlét Jozef Pribilinec bol za Športovú legendu vyhlásený ako ôsmy v poradí. Pred ním športoví novinári udelili tento titul boxerovi Jánovi Zacharovi (2010), hokejistovi Jozefovi Golonkovi (2011), futbalistovi Jozefovi Adamcovi (2012), hádzanárovi Antonovi Frolovi (2013), atlétke Eve Šuranovej (2014), krasokorčuliarovi Karolovi Divínovi (2015) a športovej gymnastke Marianne Krajčírovej-Némethovej (2016). "Nie som zberateľ titulov, ocenení, čestných uznaní. Mám toho doma plnú povalu. Je to ale druh pocty, na ktorý sú hrdí moji blízki a to mi robí radosť. Je to určitá stopa, ktorá po mne ostane," povedal Pribilinec, ktorému trofej odovzdal jeho chodecký nasledovník, takisto olympijský víťaz Matej Tóth.

V ankete Športovec roka  2017 hlasovalo spolu 133 respondentov, ktorí dali svoje hlasy dovedna 51 jednotlivcom a 12 športovým kolektívom. Organizátori ankety dali premiérovo šancu okrem športových novinárov hlasovať aj niekoľkým bývalým špičkovým športovcom, ktorí už ukončili súťažnú kariéru – našim olympijským medailistom z éry samostatnosti Slovenskej republiky a individuálnym víťazom ankety Športovec roka.

Deviate miesto obsadil dvojkajak Peter Gelle, Adam Botek.
Foto
JÁN SÚKUP

Z dovedna trinástich športovcov, ktorí dostali možnosť, využili príležitosť hlasovať jedenásti, dvaja však neposlali platné hlasy (uviedli len meno prvého jednotlivca a kolektívu, podľa kritérií ankety však platný hlasovací lístok musel obsahovať poradie 10 jednotlivcov a 13 kolektívov). Platne hlasovali plavkyňa Martina Moravcová, strelec Jozef Gӧnci, biatlonista Pavol Hurajt, kajakári Juraj Bača, Michal a Richard Riszdorferovci, cyklista Milan Dvorščík, tenista Dominik Hrbatý a hokejista Peter Bondra.

Víťazný Peter Sagan sa na slávnostnom ceremoniáli nezúčastnil, zastúpil ho jeho otec Ľubomír Sagan. Trofej mu odovzdala ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová.

Na desiatom mieste skončili deblkanoisti Ladislav (v strede) a Peter Škantárovci. Trofej im odovzdal bývalý víťaz ankety, tenista Dominik Hrbatý.
Foto
JÁN SÚKUP

Cyklista sa však fanúšikom prihovoril na svojom facebookovom profile: "Športovec roka a Zlatý pedál bez pochyby na Slovensku patria medzi najvýznamnejšie udalosti v športovom svete, pretože sú poctou pre najlepších športovcov, ktorí reprezentujú vo svete našu krajinu. Vždy som sa na týchto galavečeroch rád zúčastnil a stretol s kolegami z iných oblastí športu. Ako však určite všetci viete, tento rok bol pre mňa a Katku po súkromnej stránke naozaj špeciálny, pretože sme dostali od života ten najkrajší darček, nášho syna Marlona. Veľmi sa z neho tešíme a užívame si každú chvíľku, keď môžeme byť všetci traja spolu. Život profesionálneho cyklistu je v mnohých ohľadoch špecifický, a to najmä kvôli neustálemu cestovaniu. Počas sviatkov by som chcel stráviť s Marlonom a s Katkou čo najviac času, pretože tieto momenty sú pre mňa naozaj vzácne. Verím, že moji fanúšikovia vedia, ako veľmi si ich vážim a som naozaj vďačný za ich priazeň a podporu," napísal.

VIZITKY LAUREÁTOV ANKETY ŠPORTOVEC ROKA 2017

JEDNOTLIVCI

1. PETER SAGAN (cestná cyklistika)

Na MS v nórskom Bergene v pretekoch s hromadným štartom ako vôbec prvý cyklista v histórii triumfoval tretí raz za sebou. Vo svetovom rebríčku UCI 2017 skončil tretí a v rebríčku UCI World Tour štvrtý. S 12 triumfami (viac dosiahol len Nemec Kittel) prekročil hranicu 100 profesionálnych víťazstiev. Vyhral jednu etapu na Tour de France, dve na Tirreno-Adriatico, jednu na Okolo Kalifornie, dve na Okolo Švajčiarska, jednu na Okolo Poľska, dve na Binck Bank Tour, bol prvý na preteloch Kuurne – Brusel – Kuurne aj na GP Quebeku, druhý na klasikách Miláno – San Remo a Omloop Het Nieuwsblad, tretí na Gent-Wewelgem. Bodovacie súťaže vyhral na Okolo Kalifornie, Tirreno-Adriatico, Binck Bank Tour, Okolo Švajčiarska aj na Okolo Poľska. • Narodený 26. januára 1990 v Žiline. • Člen tímu BORA-Hansgrohe. • Tréner Patxi Villa. •  Stálica ankety, v prvej desiatke je siedmy raz za sebou. V rokoch 2013 a 2015 zvíťazil, v roku 2012 aj vlani bol druhý, 2011 tretí a v roku 2014 piaty.

2. PETRA VLHOVÁ (zjazdové lyžovanie)

Na MS vo švajčiarskom St. Moritzi sa štyrmi víťaznými jazdami významne pričinila o senzačné striebro slovenského miešaného tímu a aj individuálne dosiahla najlepšie výsledky Slovákov v histórii MS - 4. miesto v slalome a 8. v obrovskom slalome. V seriáli Svetového pohára celkove obsadila 10. miesto (najlepší slovenský výsledok v histórii), v klasifikácii slalomu skončila piata a v obrovskom slalome jedenásta. Vyhrala finálový slalom SP v americkom Aspene, bola druhá v Záhrebe a tretia v Levi. Vynikajúco vstúpila do sezóny 2017/18, keď vyhrala úvodný slalom SP v Levi, v ďalšom v Killingtone skončila druhá. • Narodená 13. júna 1995 v Liptovskom Mikuláši. • Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a Ski teamu Vlha Liptovský Mikuláš. • Tréner Livio Magoni. • V prvej desiatke ankety je druhý raz, vlani skončila desiata.

3. VERONIKA VELEZ ZUZULOVÁ (zjazdové lyžovanie)

V slalomoch Svetového pohára 2016/17 sa dovedna päťkrát prebojovala na stupeň víťaziek – v chorvátskom Záhrebe triumfovala, predtým v Killingtone, Sestriere i v Semmeringu skončila druhá, takisto aj potom v paralelnom slalome v Štokholme. V celkovej klasifikácii slalomu v SP skončila druhá za fenomenálnou Američankou Shiffrinovou, v konečnom poradí celého SP jedenásta. Na svetovom šampionáte v St. Moritzi v súťaži miešaných družstiev vyhrala všetky štyri svoje jazdy a mala veľký podiel na senzačnom zisku striebra. V individuálnej súťaži slalomárok na MS bola po prvom kole tretia, ale v druhom vypadla. • Narodená 15. júla 1984 v Bratislave. • Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a SkiZu Bratislava. • Tréneri Romain Velez a Timotej Zuzula. • V top 10 ankety je už ôsmy raz – v roku 2013 bola tretia, v rokoch 2007, 2008, 2015 aj 2016 šiesta, v rokoch 2011 aj 2012 deviata.

4. JÁN VOLKO (atletika)

Na halovom európskom šampionáte v srbskom Belehrade sa blysol striebrom v behu na 60 m. Na ME do 23 rokov v poľskej Bydgoszczi získal zlato na 200 m a striebro na 100 m. Ďalšiu medailu – bronzovú – si vybojoval na Svetovej univerziáde v Tchajpeji na 200 m, na zlato mu chýbalo len 6 stotín sekundy. Absolvoval aj premiéru na svetovom šampionáte - v Londýne postúpil na 200 m do semifinále, na polovičnej treti mu to tesne ušlo. Počas roka viackrát zlepšil slovenské rekordy - v hale na 60 m aj na 200 m, vonku na 100 aj na 200 m a získal titul Atlét roka. Slovensko doteraz nemalo šprintéra s takouto vysokou medzinárodnou výkonnosťou. • Narodený 2. novembra 1996 v Bratislave. • Člen BK HNTN Bratislava. • Tréneri Naďa Bendová a Róbert Kresťanko. • V top 10 ankety je nováčik.

5. MAGDALÉNA RYBÁRIKOVÁ (tenis)

Po triumfoch na štyroch turnajoch ITF - v Gifu, Fukuoke, Surbitone a v Ilkley sa po dlhšom čase prebojovala späť do top 100 svetového rebríčka. Senzáciu potom spôsobila ako nenasadená postupom do semifinále grandslamového Wimbledonu, kde zdolala aj vtedajšiu svetovú hráčku číslo 3 Češku Karolínu Plíškovú. Na turnaji WTA v Linzi sa prebojovala do finále. Ešte v marci bola až 453. hráčka svetového rebríčka, v rebríčku k 6. novembru však figurovala už na 20. mieste a vybojovala si postup na tzv. malé majstrovstvá sveta WTA Tour. • Narodená 4. októbra 1988 v Piešťanoch. • Členka TK Kúpele Piešťany. • Tréner Peter Huber.  • V prvej desiatke ankety je nováčik.

6. MAREK HAMŠÍK (futbal)

V kvalifikácii na MS 2018 v Rusku pokračoval vo výborných výkonoch z predošlého roka, ale postup na MS tímu napokon nevyšiel. Ako druhý Slovák v histórii po Miroslavovi Harhanovi prekročil hranicu 100 medzištátnych zápasov. Vynikajúco hral počas väčšiny roka aj vo farbách SSC Neapol, V sezóne 2016/17 tím obsadil v talianskej Serii A tretie miesto, na jeseň 2017 v súťaži spočiatku dominoval. Neapolčania sa s výdatnou pomocou Hamšíka presadzovali aj v Lige majstrov UEFA, v sezóne 2016/17 postúpili do najlepšej šestnástky. • Narodený 27. júla 1987 v Banskej Bystrici. • Hráč tímu talianskej serie A SSC Neapol. • V top 10 ankety je už po šiesty raz. V roku 2015 skončil piaty, 2009 šiesty, vlani siedmy, v rokoch 2013 aj 2014 deviaty. V rokoch 2009, 2010, 2014 a 2015 bol členom víťazného tímu futbalistov SR v kategórii kolektívov.

7. ALEXANDER SLAFKOVSKÝ (vodný slalom)

Na konci roka bol rebríčková svetová jednotka v kategórii C1. Na ME v slovinskom Tacene získal titul majstra Európy – prvý individuálny po predchádzajúcich siedmich v hliadkach. Na najcennejší kov siahal aj na majstrovstvách sveta vo francúzskom Pau, kde ho zdolal len Slovinec Savšek. S hliadkou 3xC1 (spolu s Martikánom a Beňušom) si vybojoval už ôsmy titul majstra sveta, z toho siedmy v sérii. V seriáli Svetového pohára skončil po druhých miestach v Ivrei a vo finále v Seu d´Urgell celkove tretí. Dosiahol aj diplomatický úspech, zvolili ho do komisie športovcov Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). • Narodený 11. marca 1983 v Liptovskom Mikuláši. • Člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a KTK Dukla Liptovský Mikuláš. • Tréner Stanislav Gejdoš. • V top 10 ankety je druhý raz, v roku 2013 skončil desiaty.

8. PETER HÁMOR (horolezectvo)

Najstarší spomedzi laureátov tohtoročnej ankety si v roku 2017 zdolaním Dhaulágirí (8167 m) pripísal výstup už na 14. osemtisícovku, vrchol dosiahol spolu s Michalom Sabovčíkom. Ako prvý Slovák tým skompletizoval tzv. Korunu Himalájí, čiže zdolanie všetkých 14 osemtisícoviek. Predtým už v roku 2003 ako prvý Slovák získal tzv. Korunu Zeme, keď postupne zdolal najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. • V top 10 ankety je nováčik. Stal sa vôbec prvým horolezcom v najlepšej desiatke.

9. PETER GELLE, ADAM BOTEK (rýchlostná kanoistika)

Novozložený dvojkajak Peter Gelle, Adam Botek sa v roku 2017 postaral o senzáciu. Na MS v Račiciach si táto nová dvojica úplne nečakane vybojovala striebro v K2 na olympijskej kilometrovej trati, keď ich predstihli len Srbi Zorič a Tomičevič. Gelle okrem toho sólovo skončil ôsmy v K1 na 500 m. • Gelle je narodený 23. augusta 1984 v Nových Zámkoch, Botek 5. marca 1997 v Komárne. • Gelle je člen Vojenského športového centra Dukla na jeho pracovisku v Trenčíne, Botek je člen Športového centra polície Bratislava. • Tréneri Radovan Šimočko a Peter Likér. • V top 10 ankety sú spoločne nováčikovia, ale Gelle vo dvojici s Erikom Vlčekom obsadil v roku 2011 štvrté miesto.

10. LADISLAV a PETER ŠKANTÁROVCI (vodný slalom)

Rok 2017 zakončili ako svetové jednotky rebríčka ICF v kategórii C2. Na európskom šampionáte v slovinskom Tacene obsadili deviate miesto, ale na majstrovstvách sveta vo francúzskom Pau si dopádlovali po striebro, len 7 stotín sekundy za domácou dvojicou Klauss, Péché. Boli aj členovia tretej hliadky 3xC2 spoločne s bratmi Hochschornerovcami a s dvojicou Kučera – Bátik. Vo Svetovom pohári vyhrali preteky v Ivrei. • Narodení  11. febuára 1983 (Ladislav), resp. 20. júla 1982 (Peter) v Kežmarku. • Členovia Športového centra polície Bratislava. • Tréner Pavol Ostrovský. • V prvej desiatke ankety sú druhý raz, vlani skončili štvrtí.

KOLEKTÍVY

1. MIEŠANÉ DRUŽSTVO ZJAZDÁROV SR

Na MS 2017 v St. Moritzi sa Slováci pod koučingom Timoteja Zuzulu postarali o prvotriednu senzáciu, keď sa cez papierovo silnejších súperov prebili až do finále. Štvorica v zložení Veronika Velez Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat a Andreas Žampa (s náhradníkmi Adamom Žampom a Terezou Jančovou, ktorí tiež dostali medaily) na úvod zdolala Nemecko 3:1, potom Taliansko 3:1 a v semifinále po remíze 2:2 vďaka lepšiemu súčtu dvoch najlepších časov aj domáce Švajčiarsko. Slováci remizovali aj vo finále s Francúzskom, v súčte dvoch najlepších časov prehrali len o 8 stotín sekundy. Velez Zuzulová a Vlhová vyhrali všetky štyri svoje jazdy, dve víťazstvá v paralelných dueloch pridal Falat. ● Miešané družstvo zjazdárov je medzi najlepšími kolektívmi premiérovo.

2. DRUŽSTVO FUTBALISTOV SLOVENSKA DO 21 ROKOV

Tím vedený trénerom Pavlom Hapalom na záverečnom turnaji ME do 21 rokov v úvodnom zápase v Lubline zdolal domáce Poľsko 2:1, v Kielcach podľaholAnglicku 1:2 a v Lubline senzačne zdolal obhajcov titulu zo Švédska 3:0. V základnej A-skupine obsadil druhé miesto. O postup do semifinále pri porovnávaní tímov na druhých miestach v troch skupinách Slováci prišli len vinou horšieho skóre a obsadili konečné 5. miesto. V tíme boli brankári Chovan, Jakubech, Rodák, obrancovia Skovajsa, Huk, Šatka, Vavro, Mazáň, Niňaj, Valjent, Škriniar, stredopoliari Špalek, Hromada, Chrien, Mihalík, Haraslín, Lobotka, Bero, Rusnák, Bénes a útočníci Šafranko, Zreľák a Vestenický. ● Tím futbalistov SR do 21 rokov bol doteraz v top 3 trikrát – v roku 1999 skončil druhý, o rok neskôr tretí a v roku 2016 tretí.

3. HLIADKA VODNÝCH SLALOMÁROV 3xC1

Európsky šampionát v Tacene síce nášmu triu vyšiel oveľa lepšie individuálne (1. Slafkovský, 3. Martikán, 5. Beňuš), než tímovo, ale na svetovom šampionáte vo francúzskom Pau predviedla naša hliadka singlkanoistov pod koučingom Stanislava Gejdoša husársky kúsok, keď svetové zlato získala už siedmy raz v sérii! Slovenská hliadka 3xC1 má dohromady osem titulov majstra sveta (prvý už v roku 2003), o všetky sa zaslúžili Martikán a Slafkovský, o sedem Beňuš. ● Hliadka mužov 3xC1 je medzi tromi najúspešnejšími kolektívmi v rôznom zložení už piaty raz – v rokoch 1997 a 2014 skončila druhá. v rokoch 2003 a 2007 tretia.

Výsledky 25. ročníka ankety KŠR SSN Športovec roka 2017

JEDNOTLIVCI
      1. Peter Sagan, cestná cyklistika 1324 b (129-2-2) 133x
      2. Petra Vlhová, zjazdové lyžovanie 975 (2-52-26) 128x
      3. Veronika Velez Zuzulová, zjazdové lyžovanie 819 (0-21-29) 120x
      4. Ján Volko, atletika 745 (0-24-18) 122x
      5. Magdaléna Rybáriková, tenis 735 (0-11-22) 121x
      6. Marek Hamšík, futbal 526 (0-9-8) 99x
      7. Alexander Slafkovský, vodný slalom 491 (1-9-9) 99x
      8. Peter Hámor, horolezectvo 269 (1-2-5) 69x
      9. Peter Gelle, Adam Botek, rýchlostná kanoistika 204 (0-1-4) 52x
      10. Ladislav a Peter Škantárovci, vodný slalom 165 (0-0-1) 45x
      11. Jana Dukátová, vodný slalom 127 () 35x
      12. Milan Škriniar, futbal 123 (0-0-2) 27x
      13. Zuzana Rehák Štefečeková, športová streľba 118 (0-0-3) 37x
      14. Matej Beňuš, vodný slalom 115 (0-1-1) 29x
      15. Michal Martikán, vodný slalom 103 (0-0-2) 34x
      16. Jozef Metelka, para-cyklistika 83 () 22x
      17. Henrieta Farkašová, zjazdové lyžovanie zrakovo znevýhod. 70 (0-0-1) 22x
      18. Richard Varga, triatlon/aquatlon 44 () 16x
      19. Boris Makojev, zápasenie voľným štýlom 40 () 14x
      20. Paulína Fialková, biatlon 37 () 13x
Hlasy dostalo spolu 51 jednotlvcov.

KOLEKTÍVY
      1. Miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní 228 (44-39-18) 101x
      2. Mužstvo futbalistov SR do 21 rokov 215 (44-29-25) 98x
      3. Hliadka mužov 3xC1 vo vodnom slalome 107 (15-22-18) 55x
      4. Mužstvo hokejbalistov Slovenska 96 (11-16-31) 58x
      5. Mužstvo futbalistov Slovenska A-tím 80 (16-8-16) 40x
      6. Štvorkajak Slovenska na 500 m a 1000 m 41 (3-11-10) 24x
Hlasy dostalo spolu 12 kolektívov.

Poznámka: Čísla vpravo uvádzajú najprv celkový počet bodov, potom počet umiestení na prvom, druhom a treťom mieste na jednotlivých lístkoch a napokon údaj, na koľkých lístkoch sa objavilo meno jednotlivca/dvojice alebo kolektívu. Platné lístky odovzdalo 133 hlasujúcich. Svoje hlasy dali 51 jednotlivcom/dvojiciam a 12 kolektívom.

Projekt
Športovec roka
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri