Šport a olympizmus
6 min. čítania

Športové podujatia, súťaže i tréningy s ďalšími obmedzeniami – PREHĽAD OPATRENÍ

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Foto
TASR/RADOVAN STOKLASA

Nové opatrenia na zabránenie šírenia pandémie COVID-19 sa dotknú aj organizácie športových súťaží i prítomnosti fanúšikov na tribúnach. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vydal vo štvrtok dve nové vyhlášky pre potreby zosúladenia s novou verziou COVID automatu, ktorú v rovnaký deň schválila vláda SR.

Vyhlášky, ktoré ÚVZ zverejnil vo Vestníku vlády SR, budú účinné od pondelka 22. novembra. Týkajú sa činnosti prevádzok i organizácie hromadných podujatí. Vláda zaviedla tzv. lockdown pre nezaočkovaných, pre ktorých sa sprísnili opatrenia v červených, bordových a čiernych okresoch podľa COVID automatu. V týchto farbách je momentálne celé Slovensko.

Hromadné podujatia v režíme OP

Z vyhlášok vyplýva, že režim kompletne zaočkovaní sa mení na režim OP (očkovaní, prekonaní). Znamená to, že osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, budú mať rovnaké možnosti ako kompletne zaočkované osoby. Po novom sú teda stanovené režimy OP, OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) a základ (všetci bez ohľadu na imunitný status).

Celé znenie vyhlášky ÚVZ o hromadných podujatiach

V najbližšom čase sa budú môcť všetky športové hromadné podujatia i súťaže na Slovensku organizovať len v režime očkovaní, prekonaní (OP). V červenej až čiernej farbe COVID automatu totiž nariadenia zaviedli jednotný limit pre hromadné podujatia do počtu šiestich osôb v režime OTP. V režime sa základ sa už nemôžu organizovať.

V okresoch zaradených do červenej farby COVID automatu môže byť na hromadných podujatiach v režime OP 200 osôb, v bordových už len polovica a v čiernych 50 ľudí. Na základe týchto opatrení sa spoločné tréningy v kolektívnych športoch s výnimkou profesionálnych líg môžu konať len v režime OP. Rovnaké obmedzenie bude od pondelka 22. novembra platiť aj pre organizované športové podujatia.

Opatrenia sa významne dotknú aj mládežníckeho športu. Po novom sa majú negatívnym testom (nie starším ako 72 hodín v prípade PCR či LAMP, nie starším ako 48 hodín v prípade antigénových) preukazovať na hromadných podujatiach aj deti vo veku do 12 rokov. Pre staršie už platí režim OP. Toto opatrenie môže znamenať aj prerušenie tréningových procesov v mládežníckych kluboch i prerušenie mládežníckych súťaží.

Rovnako ako v predchádzajúcich vlnách pandémie výnimku dostali profesionálne športové súťaže. Hokejová TIPOS extraliga i rakúska Ice Hockey League, aj keď tá sa na Slovensku po odstúpení tímu Bratislava Capitals nebude hrať, dve futbalové najvyššie súťaže, hádzanárska  extraliga i MOL Liga, volejbalové extraligy mužov a žien, basketbalové najvyššie ligy mužov a žien i medzinárodné súťaže organizované medzinárodnou športovou federáciou na základe účasti klubov v domácich najvyšších ligách sa budú môcť hrať podľa iných podmienok. Pre hráčov a členov realizačných tímov platí podmienka testovania RT-PCR či antigénovým testom súťažným kolom, najviac však v rozsahu raz za 7 dní. Pre divákov však na zápasoch ligových súťaží budú platiť rovnaké opatrenia a obmedzenia ako pre iných návštevníkov hromadných podujatí.

STRUČNÝ PREHĽAD OPATRENÍ PRE HROMADNÉ PODUJATIA OD 22. NOVEMBRA

Zelené okresy:

Režim základ: maximálne 50 % kapacity priestoru na státie, alebo 75 % kapacity priestoru na sedenie, maximálne však do 500 osôb v interiéri alebo 1000 osôb v exteriéri.

Režim OTP: maximálne 50 % kapacity priestoru na státie, alebo 75 % kapacity priestoru na sedenie, pokiaľ nie je určiteľná kapacita do 2500 osôb v interiéri alebo 5000 osôb pre exteriér.

Režim OP: bez obmedzení.

Oranžové okresy:

Režim základ: maximálne 25 % kapacity priestoru na sedenie v interiéri, alebo 50 % kapacity priestoru na sedenie v exteriéri, maximálne však do počtu 100 osôb v interiéri alebo 200 osôb v exteriéri, prípadne maximálne 100 stojacich osôb v exteriéri alebo 50 stojacich osôb v interiéri.

Režim OTP: maximálne 25% kapacity priestorov hromadného podujatia v interiéri alebo 50% v exteriéri, pokiaľ nie je určiteľná kapacita do 500 osôb v interiéri alebo 1000 osôb v exteriéri.

Režim OP: bez obmedzení.

Červené okresy:

Režim základ: zakázané

Režim OTP: maximálne 6 osôb.

Režim OP: do 200 osôb (podmienka ohlásenia na RÚVZ najneskôr 48 hodín pred začiatkom).

Bordové okresy:

Režim základ: zakázané

Režim OTP: maximálne 6 osôb.

Režim OP: do 100 osôb (podmienka ohlásenia na RÚVZ najneskôr 48 hodín pred začiatkom).

Čierne okresy:

Režim základ: zakázané

Režim OTP: maximálne 6 osôb.

Režim OP: do 50 osôb (podmienka ohlásenia na RÚVZ najneskôr 48 hodín pred začiatkom).

Opatrenia pre kúpaliská, fitnescentrá, wellness zariadenia či lyžiarske strediská

Úrad verejného zdravotníctva zároveň vydal vyhlášku o obmedzení činnosti prevádzok. Opatrenie definuje, ako budú v nasledujúcich týždňoch môcť byť otvorené kúpaliská, fitnescentrá, wellness zariadenia či lyžiarske strediská. V červených až čiernych opatreniach budú bazény, fitnescentrá i zariadenia s wellness uzatvorené pre všetkých, ktorí nie sú očkovaní či neprekonali COVID-19 v predošlých 180 dňoch. Vyhláška stanovila aj počty ľudí, ktorí môžu byť v týchto prevádzkach. Tréningy v bazénoch sú povolené pre športové kluby v plávaní, synchronizovanom plávaní či vodnom póle, všetci športovci sa môžu na príprave zúčastniť len v rámci režimu OP.

Lyžovať v lyžiarskych strediskách sa bude dať aj v režime OTP, ale iba pri využívaní vlekov, v oranžových okresoch aj v kabínkových lanovkách. V červených až čiernych okresoch budú kabínkové lanovky len pre očkovaných a prekonaných.

Fitnescentrá v čiernych okresoch budú zatvorené, v červených a bordových ich budú môcť využívať len osoby v režime OP.

Celé znenie vyhlášky ÚVZ o obmedzeniach v prevádzkach

Buďte pripravení zažiariť
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri