Športové aktuality
Bratislava
3 min. čítania

Športoví funkcionári hľadajú cesty, ako uľahčiť našim športovcom prístup k RT-PCR testom

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Po skončení rokovania na pôde SOŠV na spoločnej fotografii prezident SOŠV Anton Siekel, biochemik Pavol Čekan a podpredseda Fondu na podporu športu Jaroslav Rybanský.
Foto
Jozef Liba, SOŠV

Na pôde Slovenského olympijského a športového výboru sa v piatok uskutočnilo stretnutie  športových funkcionárov s biochemikom Pavlom Čekanom, zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Multiplex DX International, ktorá vyvinula slovenské RT-PCR testy na zisťovanie nakazenia novým koronavírusom s označením SARS-CoV-2, ako aj tzv. kloktacie testy. Športovú obec na rokovaní zastupovali prezident SOŠV Anton Siekel, generálny sekretár SOŠV Jozef Liba, športový riaditeľ SOŠV Roman Buček, podpredseda Fondu na podporu športu Jaroslav Rybanský a športový manažér Richard Galovič.

Motívom stretnutia bola snaha nájsť cestu, ako slovenským športovcom uľahčiť prístup k RT-PCR testom, ktoré sú podstatne spoľahlivejšie ako antigénové testy. Ministerstvo zdravotníctva odporúča RT-PCR testovanie pri objavení príznakov ochorenia, pri návrate z rizikovej krajiny, alebo v prípade úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou minimálne po 5 dňoch od tohto stretnutia.

V prípade športovcov predloženie negatívneho výsledku RT-PCR testu znamená uľahčenie ich normálneho „fungovania“ napríklad pri návrate z tréningového pobytu či súťaže v zahraničí, ale aj v prípade, že sa v ich okolí vyskytne infekcia novým koronavírusom a oni na pokračovanie v príprave potrebujú mať istotu, že nie sú nakazení a že teda ani nemôžu infekciu ďalej šíriť. V praxi však nie jednoduché sa na takéto testovanie v réžii štátu objednať a trvá to viac dní. Navyše výsledok testu podľa informácií na webovej stránke ministerstva zdravotníctva môžu formou SMS testovanému oznámiť až do 96 hodín. Pre športovcov takáto zdĺhavá procedúra znamená výrazné narušenie ich ďalšej prípravy. Môžu síce využiť aj komerčné testovanie, ale nejde o najlacnejšiu záležitosť, najmä keď sa musí realizovať viackrát.

„Považovali sme za kľúčové stretnúť sa priamo so šéfom slovenskej firmy, ktorá RT-PCR testy vyrába a dodáva aj štátu. V diskusii s Pavlom Čekanom sme sa zaujímali o možnosti testovania športovcov týmito testmi v širšom rozsahu a v zrýchlenom režime. Pán Čekan nám najprv objasnil fungovanie systému testovania a potom sme diskutovali o tom, aké sú možnosti na naplnenie našich predstáv. Hľadali sme prienik, ako by sme spoločnými silami mohli uľahčiť športovcom ich celkový život v období pandémie,“ informoval po rokovaní Jozef Liba.

Generálny sekretár SOŠV ďalej uviedol, že realizácia tohto zámeru sa dá rozdeliť na dve fázy. „Prvú fázu predstavuje nakúpenie samotných testovacích batérií, čo nie je až také ťažké. Zložitejšie je však vykonanie a vyhodnotenie výsledkov testov, ktoré sa musí realizovať kvalifikovanými pracovníkmi na certifikovanom pracovisku s príslušným prístrojovým vybavením. Teraz nás čaká hľadanie takéhoto pracoviska a potom rokovanie o možnosti využiť jeho disponibilné kapacity na realizovanie zrýchleného testovania slovenských športovcov v širšom rozsahu,“ dodal Jozef Liba.

od nitra
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV