Športové aktuality
Bratislava
4 min. čítania

Športovým subjektom príde dvojmiliónová prvá časť sanácie dôsledkov protipandémiových opatrení, politici chcú meniť zákony o športe aj o Fonde na podporu športu

TASR
Fotografia víťaznej radosti chodca Mateja Tótha z Dudinskej päťdesiatky 2018. To, či sa obhajca olympijského zlata z Ria de Janeiro 2021 bude môcť na tomto ročníku tradičného podujatia a zabojovať o splnenie limitu na OH v Tokiu, je v tejto chvíle neisté.
Foto
TASR/Branislav Račko

Predstavitelia vládnej koalície predložia prostredníctvom poslancov v Národnej rade Slovenskej republiky zmeny Zákona o športe a Zákona o Fonde na podporu športu. Umožnia tak zaslanie dvoch miliónov eur, ktoré by mali byť formou prvej pomoci pre športové kluby. Zároveň vláda pracuje na systémovej forme sanácie dopadov pandémie na šport.

"Mala by to byť rýchla pomoc pre kluby, ktoré veľmi trpia. Hľadáme spôsoby, ako sanovať straty športového hnutia. Pracujeme na tom intenzívne, kluby však majú rozdielne náklady, vznikli rôzne škody. Pokiaľ chcem nastaviť jednotný systém pomoci, musíme situáciu najprv zmapovať," zdôraznila v stredu na tlačovej konferencii poradkyňa ministra hospodárstva Jana Kiššová.

Na zákaze konania hromadných podujatí sa nič nemení. "Je nám jasné, že zatvorenie športovísk je rana. Chcel by som však vyzvať všetkých zástupcov športovej obce, aby držali spolu, boli príkladom a konala zodpovedne. Musíme byť trpezliví a urobiť všetko pre to, aby sa čo najskôr táto negatívna situácia vyriešila," vyhlásil poslanec NR SR a podpredseda výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Radovan Sloboda.

Od štvrtka sa budú môcť až do odvolania konať len najvyššie profesionálne súťaže v piatich odvetviach, celkovo osem. Šesť palubovkových a mužské vo futbale i v hokeji. "Ak by najbližší víkend súťažili všetci registrovaní športovci, tak by to bolo 10.000-12.000 ľudí. Teraz sme znížili ich počet na 1000-1200, bol to argument v rámci boja za zníženie mobility. Som stopercentne presvedčený, že nič viac sa vybaviť nedalo," konštatoval štátny tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Ivan Husár.

Na Slovensku sa od štvrtka 15. októbra nebudú môcť konať žiadne iné hromadné podujatia. Pri ligových výnimkách platí podmienka, že sa uskutočnia bez divákov a hráči/hráčky budú mať pravidelné testy. Ústredný krízový štáb SR reagoval na rastúce počty nakazených koronavírusom. Prijaté opatrenia budú platiť do momentu, kým sa kĺzavý sedemdňový medián nezníži pod hodnotu 500.

Od septembra boli športové zápasy a súťaže vyhlásené za rizikové podujatia s tzv. "superšíriteľmi" nového koronavírusu. Pôvodne boli od 1. septembra do 1. októbra zakázané vonkajšie hromadné športové akcie s účasťou 1000 a viac divákov. Nesmeli sa organizovať ani interiérové podujatia nad 500 ľudí. Zároveň platilo odporúčanie neorganizovať žiadne hromadné podujatia. Neskôr bola diskusia o redukcii účastníkov na 100, resp. 50, no napokon sa 14. septembra rozhodlo o ponechaní vtedajších obmedzení. Na základe nových opatrení sa preruší sezóna vo všetkých domácich športových súťažiach s výnimkou spomenutých piatich líg. Neuskutočnia sa turnaje a šampionáty, zrušené sú všetky ostatné profesionálne aj voľnočasové aktivity športovcov.

Športy, ktoré sa medzi vyvolenú päticu nedostali, sa teraz obávajú, že budú musieť úplne utlmiť svoju činnosť a nebudú môcť ani trénovať. Štátny tajomník Ivan Husár pripomenul, že to nemusí byť pravda: "Z našej strany je predčasné hovoriť o tom, čo je zakázané a čo je povolené. V nedeľnom programe Ústredného krízového štátu zatvorenie športovísk explicitne vyslovené nebolo. Spomínalí sa iba fitnescentrá, kúpaliská, wellness centrá, či sauny. Otázka tréningu individuálnych športov sa riešila, dohodli sme sa, že keď bude návrh opatrení hotový, budeme ho pripomienkovať. Už počas jari naša sekcia vypracovala kritériá pre jednotlivé športy, aby mohli pokračovať v tréningovom procese a povolili nám ich aplikovať. Treba si však uvedomiť, že teraz je krivka nakazených podstatne horšia ako na jar.“

Viaceré športové zväzy dúfajú, že sa aj napriek zákazu hromadných podujatí sa uskutočnia niektoré preteky. Obzvlášť atléti bijú na poplach, pretože 24. októbra je na programe Dudinská päťdesiatka v chôdzi, na ktorej plánuje obhajca olympijského zlata Matej Tóth bojovať o limit pre budúcoročné hry. "Uvedomujem si, že je tu jedna z posledných šanci pre Mateja Tótha splniť limit do Tokia. Obával som sa však, že keď kompetentných vydráždim, tak nielen, že sa mi nepodarí vybaviť výnimku pre Dudinskú päťdesiatku, ale nebude ani pre tých päť športov. Mám však nádej, že toto chodecké podujatie bude. Považujem jeho konanie za verejný záujem. Matej Tóth je jedným z najväčších vzorov pre naše deti. Bude to tragédia, keď nebude môcť zabojovať o účasť v Tokiu," skonštatoval štátny tajomník.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri