Šport a olympizmus
2 min. čítania

STANOVISKO: SOŠV ponúkol listom Sergejovi Bubkovi pomoc športovým priateľom z Ukrajiny

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Stanovisko Slovenského olympijského a športového výboru k situácii na Ukrajine:

„Situácia na Ukrajine nenechala Slovenský olympijský a športový výbor ľahostajným. Máme vážne obavy o bezpečnosť našich športových priateľov žijúcich na Ukrajine. Je nám ľúto, že sa Rusko rozhodlo nedodržať Olympijské prímerie a nevyslyšalo apel prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha na záverečnom ceremoniáli nedávnych zimných olympijských hier v Pekingu, aby sa politickí lídri inšpirovali od športovcov príkladom solidarity a mieru.

Vojnový konflikt presahuje hranice športového sveta. Prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel, generálny sekretár Jozef Liba a členka Medzinárodného olympijského výboru a viceprezidentka SOŠV Danka Barteková už počas štvrtka poslali v mene slovenského olympijského a športového hnutia list prezidentovi Ukrajinského olympijského výboru a ich osobnému priateľovi Sergejovi Bubkovi. Vyjadrili v ňom podporu a zaželali veľa síl celému ukrajinskému ľudu. Zároveň ponúkli v prípade potreby pomoc pre športových priateľov z Ukrajiny.

Každý vojnový konflikt sa dotýka športu. Je to v ktoromkoľvek regióne veľká tragédia, ak sa situácia rieši zbraňami. Veríme, že situácia sa vyrieši a zbrane utíchnu.

V Rusku máme veľa športových priateľov, ktorí majú za sebou úžasné príbehy a výsledky. Nezatracujeme ich, keďže za vzniknutú situáciu nemôžu a nemusia s jej momentálnym riešením súhlasiť.

Členovia slovenskej výpravy na ZOH v Pekingu viackrát videli ruských a ukrajinských športovcov v družných debatách a to nás presviedča o tom, že bežní ľudia v oboch krajinách medzi sebou nemajú problém.

Ako predstavitelia a reprezentanti olympijského hnutia, ktoré je zo svojej podstaty mierové, by však ruskí športovci, tréneri a športoví funkcionári mali apelovať na politickú moc vo svojej krajine, aby problémy riešila diplomatickou a nie vojenskou cestou.“

OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV