Streda na EYOF v Banskej Bystrici: Slovensko má prvú medailu

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Slovensko má prvú medailu z Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF v Banskej Bystrici. Postaral sa o ňu plavec Samuel Košťál v pretekoch na 200 m motýlik.

Šestnásťročný Samuel Košťál doplával vo finále motýľkarskej dvojstovky na 3. mieste za 2:02,08 min a dosiahol prvú medailu z multišportového podujatia vo svojej kariére. Od začiatku sa pohyboval okolo tretieho a štvrtého miesta a v závere vo finiši si bronzovú priečku udržal. V porovnaní s rozplavbami v Banskej Bystrici sa zlepšil o 7 desatín sekundy, oproti semifinále o 62 stotín.

Bez medaily z EYOF nechcel odísť

Samuel Košťál
SOŠV/JÁN SÚKUP

„Keď už som postúpil do finále, povedal som si, že bez medaily z domáceho EYOF neodídem. Chcel som bojovať o zlato, ale tentoraz môj výkon na víťazstvo nestačil. Aj z bronzu mám však veľkú radosť, keďže je to môj prvý veľký cenný kov,“ povedal Samuel Košťál.

Člen J&T Sport Teamu Bratislava hovoril po semifinále, že prepálil úvod a v závere mu už dochádzali sily. Finále si vyplával tretím časom. V boji o cenné kovy si dával v prvej polovici pozor na tempo. V polovici trate točil štvrtý.

„Vnímal som to. Povedal som si, že musím pridať. Mal som taktiku, že prvú stovku začnem pomalšie a postupne budem zrýchľovať. Nechcel som to prepáliť ako v semifinále, strážil som si súperov. Vyšlo to do úspešného konca a ja sa teším z bronzu,“ povedal Košťál.

Medzi dekorujúcimi počas medailového ceremoniálu bol aj Juraj Minčík, bronzový olympijský medailista zo Sydney 2000. Košťál, ktorého otec bol bývalý úspešný hokejbalový reprezentant, krátko po finále vedel, komu venuje cenný kov: „Celému Slovensku. A veľké ďakujem patrí trénerovi, rodičom a všetkým okolo mňa, ktorí ma podporovali.“

Sabína Špániková opäť zlepšila svoje maximum

Slovenských plaveckých fanúšikov potešila aj Sabína Špániková. Vo finále na 200 m prsia dohmatla pätnásťročná plavkyňa za 2:35,99 min na 6. mieste a opäť vylepšila svoj osobný rekord.

Po doplávaní ju premohli veľké emócie. Šieste miesto je nad jej všetky očakávania. „Do finále som išla s cieľom si ho predovšetkým užiť. Vôbec som nečakala, že na takomto podujatí sa doň môžem prebojovať. Skresala som svoj osobný rekord, čo je úžasné. Chvíľu mi to trvalo, kým som si uvedomila, čo som zaplávala,“ tešila sa mladá plavkyňa.

Konečné 10. miesto obsadil v semifinále na 200 m znak Daniel van Wyk. Šestnásťročný plavec dosiahol v semifinále výkon 2:07,69 min.

Šprintérka Tereza Beňová piata na 100 m

Atlétka Tereza Beňová obsadila vo finále na 100 m časom 12,07 s 5. miesto. Vlajkonosička výpravy Slovenska na otváracom ceremoniáli EYOF bola po šprinte spokojná. „Chcela som sa rozbehnúť čo najlepšie a v závere pozíciu udržať. Mala som slabší začiatok, aj keď ktovie. Ku koncu som už dobre ťahala. Piate miesto je super,“ hovorila Beňová.

Na Štadióne SNP absolvovala v stredu dva štarty. Do štvrtkového predpoludňajšieho semifinále na 200 m sa prešprintovala  priamo z druhého miesta prvého rozbehu za 24,98 s, čo bol ôsmy najlepší čas.

„Program bol nabitý, bol tam veľký prestoj. V podvedomí som mala program, ale dalo sa s tým vyrovnať. S 5. miestom na stovke som spokojná, mám veľkú motiváciu na dvojnásobnej trati,“ povedala Beňová.

Prekážkar Peter Dávid vyhral svoj rozbeh na 110 m prek. a časom rovných 14 sekúnd postúpil do štvrtkového finále.

V behu na 1500 m si zabehla osobné maximum 5:02,27 min Viktória Čudaiová, čo stačilo v rozbehu na 8. priečku a celkovo 16. pozíciu. Do finále trojskoku sa z kvalifikácie nedostala Natália Bieliková, ktorej výkon 10,80 metra stačil na 16. priečku.

Výborná športová gymnastka Lucia Dobrocká

Výborný výkon podala športová gymnastka Lucia Dobrocká. Skvele zacvičila najmä na bradlách, kde predviedla deviatu najlepšiu zostavu (12,600 bodu) a rovnako 9. pozícia jej patrila so ziskom 43,200 bodu aj vo viacboji. Na bradlách je pred finále prvá náhradníčka.

„Športová gymnastika bola v skvelej atmosfére, v hľadisku som mala neuveriteľnú podporu. Veľmi sa teším, že som absolvovala celé bradlí a na preskoku som skočila aj vruta, s ktorým som mala problém,“ povedala Lucia Dobrocká.

Ďalšie slovenské vystúpenia

Tenistka Renáta Jamrichová si v druhom kole dvojhry poradila so Švajčiarkou Kristynou Paulovou. Nasadená jednotka v zápase nestratila ani set a súperku vyprevadila z dvorca po výsledku 6:0, 6:0. Na turnaji vo dvoch stretnutiach stratila len dva gemy a už je vo štvrťfinále.

V 2. kole mixu zdolala Jamrichová spolu s Danielom Balaščákom izraelský pár Ilan Londonová-Menacheová, Maayan Laron 7:6, 6:1.

Z džudistov vyhrala na tatami svoj zápas len Tereza Vaneková vo váhe 57 kg, po víťazstve nad Portugalčankou Raquel Brasovou však nestačila na Azerbajdžanku Fidan Alizadovú a potom v opravách ani na Francúzku Emmu Melisovú. Samuel Heger do 66 kg, Andrej Meša do 73 kg i Natália Gažiová do 52 kg na svojich súperov v úvodných súbojoch nestačili a tí ich nepotiahli ani do opráv.

Prehry kolektívov

Oba hádzanárske kolektívy prehrali aj svoje posledné zápasy v základných skupinách. Chlapci nestačili vo Zvolene na Slovincov (20:29), dievčatá v Detve na Dánky (18:31).

„Dnes sme z troch doterajších duelov podali najlepší výkon. Je to pre nás prvý oficiálny turnaj, ktorý nám dá určite veľa skúseností, keďže hráme so svetovou špičkou. Zápas sa zo začiatku nevyvíjal úplne podľa našich predstáv, ale bojovali sme a dali sme do toho emóciu. Keď sme pridali srdiečko, tak to išlo aj s pomocou fanúšikov. Budeme sa snažiť o čo najlepšie umiestnenie na tomto turnaji bez ohľadu na to, kto budú naši súperi,“ povedala pre web SZH slovenská spojka Juraj Mocko.

Tréner dievčenskej reprezentácie Ľuboš Hepner pre rovnaký zdroj pridal svoj komentár k vystúpeniu svojich zvereniek v Detve: „Stretli sme sa fyzicky veľmi dobre disponovaným súperom, čo nám robilo najmä v útočnej fáze veľký problém. Od začiatku zápasu sme sa nevedeli dostávať do čistých streleckých pozícií. Keď sme si šancu vytvorili, tak sme ju, žiaľ, nepremenili ako v predchádzajúcom zápase. Dievčatám už dochádzali sily i koncentrácia, keďže prevládla frustrácia z neúspešnej streľby, čo sa podpísalo pod konečný výsledok. Musíme ďalej pracovať. Tieto zápasy nám ukázali, v čom sa musíme zlepšiť, aby sme boli konkurencieschopní v dueloch so súpermi tohto rangu.“

Všetky slovenské tímy skončili v základných skupinách bez víťazstva na 4. mieste. Aj stredajšie tretie zápasy prehrali volejbalisti, volejbalistky, basketbalisti i basketbalistky.

TENIS

Dvojhra dievčat – 2. kolo: Renáta Jamrichová (SR) – Kristyna Paulová (Švaj.) 6:0, 6:0.

Mix – 2. kolo: Jamrichová, Balaščák (SR) – Londonová-Menacheová, Laron 7:6, 6:1.

PLÁVANIE

Finále:

Chlapci – 200 m mot.: 3. Samuel Košťál 2:02,84.

Dievčatá – 200 m prsia: 6. Sabína Špániková 2:35,99.

Semifinále:

Chlapci – 200 m znak: 10. Daniel van Wyk 2:07,69.

Rozplavby:

Chlapci - 200 m znak: 18. Daniel van Wyk 2:09,39 – postup do semifinále, 32. Milan Vojtko 2:13,17

4x100 m v. sp.: 9. Slovensko (Matej Martinovič, Samuel Hodál, Oliver Tomáš, Martin Kubica) 3:35,39

Dievčatá - 4x100 m v. sp.: 13. Slovensko (Daniela Brežná, Terézia Horváthová, Nadine Horňáková, Karolína Vetráková) 4:02,90.

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

Dievčatá – viacboj: 9. Lucia Dobrocká 49,550, 56. Sofia Alex Baňovičová 43,600, 67. Ema Bažiková 43,200.

Preskok: 21. Lucia Dobrocká 12,900, 31. Ema Bažiková 12,500, 65. Sofia Alex Baňovičová 11,700.

Bradlá: 9. Lucia Dobrocká 12,600, 62. Sofia Alex Baňovičová 9,500, 65. Ema Bažiková 9,200.

Kladina: 11. Lucia Dobrocká 12,350, 16. Ema Bažiková 12,100, 45. Sofia Alex Baňovičová 11,100,

Prostné: 34. Lucia Dobrocká 11,700, 49. Sofia Alex Baňovičová 11,300, 79. Ema Bažiková 9,400.