Športové
27 min. čítania

Stručný prehľad aktivít Slovenského olympijského výboru v roku 2015

Ľubomír Souček

Slovenský olympijský výbor, resp. ním riadené či zastrešované subjekty, v priebehu roku 2015 realizoval množstvo rozmanitých aktivít. Prinášame ich stručný prehľad podľa jednotlivých tematických oblastí.


ŠPORTOVÁ OBLASŤ

 
   I. EURÓPSKE HRY V BAKU. Na premiérové Európske hry, ktoré sa uskutočnili 12. – 28. júna 2015, vyslal SOV najväčšiu športovú výpravu v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Bolo v nej až 257 ľudí, z toho 167 športovcov (z nich 164 súťažilo). Výprava, ktorú viedol Branislav Delej, bola nečakane úspešná. Naše miešané družstvo atlétov síce najtesnejším možným rozdielom dodatočne prišlo o pôvodné zlato zo súťaže III. ligy ME družstiev (po korekcii výsledkov v dôsledku až neskôr zverejneného dopingu azerbajdžanského kladivára zvíťazilo Rakúsko o 0,5 b pred Slovenskom), ale celková bilancia 7 medailí (1-3-3), 4 štvrtých, 5 piatych, 2 šiestych, 2 siedmych a 3 ôsmych miest bola nad očakávanie. V medailovom rebríčku obsadilo Slovensko v Baku 28. miesto. Viac než 6000 športovcov zo všetkých 50 európskych krajín v Baku súťažilo z 253 disciplínach 31 športových odvetví.

Najlepšie výsledky Slovákov na EH v Baku - zlato: Erik Varga, Zuzana Rehák Štefečeková (športová streľba, mix trap), striebro: miešané družstvo atlétov (súťaž III. ligy ME družstiev), Pavol Kopp (športová streľba, ľubovoľná pištoľ 60), Erik Varga (športová streľba, trap), bronz: István Lévai (grécko-rímske zápasenie, do 66 kg – turnaj bol zároveň ME), Juraj Tužinský (športová streľba, vzduchová pištoľ 60), Viliam Tankó (box, do 52 kg), 4. miesto: Erik Vlček, Juraj Tarr (rýchlostná kanoistika, K2 1000 m), Eva Ódorová (stolný tenis, dvojhra), Danka Barteková (športová streľba, skeet), Danka Barteková, Štefan Zemko (športová streľba, mix skeet), 5. miesto: Richard Varga (triatlon), Ingrida Suchánková (karate, kumite do 61 kg), Jozef Jaloviar (zápasenie voľným štýlom, do 97 kg), Soslan Gaglojev (zápasenie voľným štýlom, do 120 kg), družstvo volejbalistov, 6. miesto: Hubert Andrzej Olejnik (športová streľba, dvojitý trap), Slavomír Michňák (športová gymnastika, kôň s držadlami), 7. miesto: Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin (rýchlostná kanoistika, K4 1000 m), Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (rýchlostná kanoistika, K2 500 m), 8. miesto: Juraj Tužinský (športová streľba, ľubovoľná pištoľ 60), Zuzana Rehák Štefečeková (športová streľba, trap), družstvo vodných pólistiek (turnaj bol zároveň ME kadetiek).

Finančné odmeny najúspejším slovenským športovcom z Baku odovzdal v septembri na prijatí v Bratislave predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. Ocenení boli športovci s umiesteniami v prvej osmičke, s výnimkou vodnopólového družstva kadetiek kadetov a miešaného družstva atlétov.

   XII. ZIMNÝ EYOF VO VORARLBERSKU/LICHTENŠTAJNSKU. V poradí XII. zimný Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) sa v januári konal premiérovo na území dvoch štátov – v Lichtenštajnsku a v rakúskej spolkovej krajine Vorarlbersko. Hoci SOV vyslal na podujatie až 47 športovcov, o bodované umiestenie sa postaralo iba družstvo hokejistov, ktoré však napriek kvalitným výkonom skončilo v 6-člennom turnaji až piate. V individuálnych športoch sa iba tri zjazdárky sa umiestili v prvej tretine štartového poľa. Výpravu viedol viceprezident SOV Vladimír Miller.

XIII. LETNÝ EYOF V TBILISI. Na III. letný EYOF v Tbilisi SOV vyslal 30 športovcov. Výprava cestovala so skromnými ambíciami, ale vrátila sa s peknou bilanciou dvoch strieborných medailí (džudista Miroslav Kopiš do 81 kg a cyklista Matúš Štoček v pretekoch s hromadným štartom), dvoch bronzových medailí (džudistka Dominika Kincelová do 44 kg a atletická štafeta chlapcov na 4x100 m), i 4. a 5. miesta plavkyne Barbory Tomanovej na 100 m v. sp., resp. na 50 m v. sp. V neoficiálnom hodnotení podľa získaných medailí obsadilo Slovensko 33. miesto. Výpravu viedol člen VV SOV Peter Korčok.

   SEMINÁRE PRE ŠPORTOVCOV V SIELNICI. Na základe dobrých ohlasov po prvom seminári pre letných športovcov na jeseň 2014 v Sielnici SOV na rovnakom mieste zorganizoval počas roka 2015 dve seminári – v máji jednodňový pre zimných športovcov, zameraný predovšetkým na blížiace sa II. ZOH mládeže vo februári 2016 v Lillehammeri a v novembri dvojdňový pre letných športovcov. Jeho dominantné zameranie sa viazalo k prípravám na OH 2016 v Riu de Janeiro. Na seminári pre letných športovcov sa zúčastnilo viac než dvadsať slovenských reprezentantov, medzi nimi aj viacerí s už splnenými kritériami na štart na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro 2016.

ROZVOJ OLYMPIZMU

 
   OLYMPIJSKÉ FESTIVALY SLOVENSKA 2014.  Slávnostné vyhlásenie výsledkov tradične najväčšieho celoročného projektu SOV – Olympijských festivalov Slovenska (OFS) - sa uskutočnilo 9. februára v Spišskej Novej Vsi. Najvyššie ocenenie – Pohár prezidenta SOV – získal už štvrtý raz za sebou Košický samosprávny kraj. Na rozdiel od predošlých ročníkov však tentoraz triumfoval v hodnotení kalendárneho, nie školského roka. Košický kraj získal najlepšie hodnotenie v kategórii materských aj základných škôl. Druhý celkove skončil Banskobystrický SK, tretí Nitriansky SK. Boli ocenené aj najlepšie materské, základné, stredné aj špeciálne školy a najaktívnejší organizátori festivalov z jednotlivých krajov.

   OLYMPIJSKÉ FESTIVALY SLOVENSKA 2015. V priebehu tohto roka sa uskutočnilo aj slávnostné vyhlásenie výsledkov OFS za rok 2015 - 2. decembra v Trnave. Projekt festivalov sa znovu realizoval v rámci kalendárneho roka. V 8. ročníku existencie prešli festivaly viacerými zmenami. Patronát nad nimi prevzal predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. Prihlasovanie škôl sa premiérovo uskutočňovalo elektronickou formou, prostredníctvom webovej stránky SOV – www.milujemsport.olympic.sk. Tým došlo k objektivizácii realizácie OFS v jednotlivých krajoch, resp. regiónoch. V dôsledku toho sa výrazne znížil celkový počet zúčastnených škôl v porovnaní s minulosťou. Predtým totiž do festivalov zaraďovali aj rôznorodé aktivity, ktoré  s nimi nemali priamy súvis. Do OFS 2015 sa spolu zapojilo 518 škôl, z toho 198 materských, 193 základných a 127 stredných. Viac než 60 percent všetkých zapojených škôl bolo v Banskobystrickom a v Nitrianskom kraji. Hlavnú trofej – putovný Pohár predsedu Národnej rady SR  získal Banskobystrický samosprávny kraj, druhý skončil Nitriansky SK a tretí Bratislavský SK. Poradie krajov vzišlo zo súčtu ich umiestení v jednotlivých kategóriách. BBSK dosiahol najvyššiu zapojenosť škôl v kategóriách materských aj základných škôl (23, resp. 18,95 %). Medzi stredoškolákmi dominoval Nitriansky SK, v ktorom sa do OFS zapojilo až 52,58 % škôl.

OLYMPIJSKÝ DEŇ 2015.  Spoluorganizátormi Olympijského dňa 2015 bolo 21 regionálnych olympijských klubov (OK). V priebehu 10 dní (od 19. do 28. júna) olympijské kluby zorganizovali v rôznych kútoch Slovenska desiatky rôznorodných akcií, vrátane tradičného Behu Olympijského dňa (BOD), ktorý býva hlavnou aktivitou v rámci každoročných osláv. Na podujatiach klubov v rámci Olympijského dňa sa zúčastnilo 22 523 ľudí – najviac v regiónoch Prievidze (3772), Liptova (3395), Kysúc (2639), Banskej Bystrice (2205), Nových Zámkov (2052), Vysokých Tatier (1879), Lučenca (1791) a Šiah (1021). Okrem regionálnych OK aktivity v rámci Olympijského dňa 2015 organizovali na niektorých miestach aj iné subjekty, ktoré na svojich akciách vykázali spolu 2882 účastníkov. Celkový počet účastníkov OD 2015 je vo všetkých vekových kategóriách spolu 25 405.

CENY KLUBU FAIR PLAY ZA ROK 2014. V Spišskej Novej Vsi sa 9. februára uskutočnilo slávnostné odovzdávanie cien Klubu fair play SOV za rok 2014. Najvyššie ocenenie za fair play – Cenu Jána Popluhára, ktorá je zároveň jedným z výročných ocenení SOV – si za celoživotné pôsobenie prevzal predseda Združenia olympijských klubov SR Ivan Čierny, bývalý popredný atlét, zaslúžilý tréner v atletike, dlhoročný funkcionár v armádnom športe, olympijskom hnutí, atletike i vo vodnom slalome. Za príkladný čin v duchu fair play bol ocenený známy stolnotenisový reprezentant Slovenska Ľubomír Pištej. Za celoživotné pôsobenie v duchu fair play rovnaké ocenenie získali bývalý popredný plavec a čs. reprezentant Vladimír Hopka a významná postava slovenského bežeckého lyžovania Štefan Kučera.

MEDZINÁRODNÝ OLYMPIJSKÝ TÁBOR MLÁDEŽE VO VYSOKÝCH TATRÁCH. V júli sa vo Vysokých Tatrách uskutočnil 5. ročník Medzinárodného olympijského tábora mládeže, ktorý usporiadal SOV. Zúčastnili sa na ňom deti z krajín Visegrádskej štvorky (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko) doplnené o žiakov z Ukrajiny. Zahraničných mládežníkov doplnili mladí Slováci z Košíc, Šiah, Bojníc a Vrábľov. Slovenské deti si účasť v tábore mohli vybojovať vďaka účasti vo vedomostnej online súťažio olympizme, ktorú organizoval SOV. Každý deň sa niesol v určenom tematickom duchu. Športové aktivity boli prepojené so vzdelávacími aj s tvorivými. Na tábore sa zúčastnili viacerí olympionici (napr. Michal Martikán, Elena Kaliská, Adam Žampa), ktorí absolvovali s deťmi nielen besedu, ale aj časť ich športovo-turistického programu.

EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU 2015. V roku 2015 sa od 7. do 13. septembra premiérovo realizovala nová iniciatíva Európskej komisie na podporu športu a pohybovej aktivity - Európsky týždeň športu (EWOS). Na základe rozhodnutia ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu bol národným koordinátorom tohto projektu SOV, ktorý v rámci projektu realizoval množstvo aktivít. Dve z nich sú už tradičné a konali sa tretí rok v rade - úspešné výchovno-vzdelávacie predstavenie pre žiakov základných škôl Dotkni sa hviezd a dni otvorených dverí športovísk s názvom Objav svoj šport. Novinka bola, že na rozdiel od predošlých dvoch rokov sa tieto aktivity neobmedzili už len na metropolu, ale konali sa až v troch mestách – okrem Bratislavy aj v Banskej Bystrici a v Košiciach. Na predstavenia Dotkni sa hviezd, ktoré aktívnou účasťou obohatili viacerí olympionici, prišlo v Košiciach vyše 570, v Banskej Bystrici viac než 600 a v Bratislave 411 detí. Národnými ambasádormi projektu EWOS 2015 boli olympionici Danka BartekováRichard Varga, členka MOV Barteková bola aj v desiatke veľkých športových osobností – celoeurópskych ambasádorov Európskeho týždňa športu.

   NOVÉ VYDANIE PUBLIKÁCIE OLYMPIJSKÁ ABECEDA. Už v rokoch 2001 a 2008 vydal Slovenský olympijský výbor dominantne pre školy publikáciu Olympijská abeceda od autora Jána Grexu. Obidve vydania mali veľmi dobrý ohlas u pedagógov, ale aj u žiakov. Preto sa SOV rozhodol vydať túto takpovediac základnú olympijskú príručku, určenú predovšetkým pre deti a mládež - ale cennú a zaujímavú aj pre dospelých - vydať znovu. Na rozdiel od predošlých dvoch vydaní tentoraz vyšla nielen s inovovaným a rozšíreným obsahom, ale predovšetkým v novom šate – v tvrdej väzbe a s množstvom farebných aj čiernobielych ilustrácií na 88 knižných stranách. Defiluje na nich aj množstvo slovenských olympijských hrdinov. Základné informácie dopĺňajú vedomostné otázky; riešenia a odpovede na ne sú uvedené v prílohách, ktoré sú aj obrazové. Olympijskú abaecedu vydal SOV v náklade 5000 výtlačkov.

   VEDOMOSTNÉ SÚŤAŽE O OLYMPIZME PREMIÉROVO ONLINE. Vedomostnú súťaž o olympizme pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií tohto roku SOV v spolupráci so Slovenskou olympijskou akadémiou premiérovo organizoval online cez internetovú stránku www.olympic.sk. Témy boli dve – olympijské hry v období samostatnosti SR, resp. olympijské symboly. Do online vedomostnej súťaže sa zapojilo na začiatku viac než 164 tímov s 820 žiakmi, čo je rekord v počte zapojených detí. Finále súťaže prebehlo v rámci júlového Medzinárodného olympijského tábora mládeže vo Vysokých Tatrách. Triumfovalo v ňom družstvo ZŠ s MŠ Bojnice pred ZŠ Tomášikova Košice a ZŠ s MŠ Vráble.

Novinkou bola aj medzinárodná vedomostná súťaž stredoškolákov s názvom „Olympic Quiz“ takisto v online podobe, v ktorej na jeseň súťažili stredoškolské družstvá zo Slovenska a Maďarska. Boli stanovené tri tematické okruhy súťaže: 1. Olympijské symboly, medaily, plagáty, maskoti, 2. Hry XXVI. olympiády Atlanta 1996 (všeobecné informácie, umiestenia na 1. – 3. mieste so zameraním na výsledky slovenských a maďarských športovcov), 3. Rýchlostná kanoistika a vodný slalom (olympijské hry od Atlanty 1996 po Londýn 2012, maďarskí a slovenskí olympijskí medailisti v určenom období. Celá prvá štvorkolová časť súťaže prebiehala v angličtine. Počas štyroch týždňov v súťaži zabodovalo spolu 30 stredných škôl – 6 maďarských a až 24 slovenských. Najlepšie uspela škola Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium z Maďarska s 206 bodmi, ale ďalších desať miest obsadili výlučne slovenské školy. Štyri najlepšie z nich - Gymnázium Pavla Horova Masarykova 1 Michalovce, Obchodná akadémia Watsonova 61Košice, Gymnázium na ul. 1. mája 8 Malacky a Spojená škola Chemikov Nováky - sa prebojovali do finále súťaže, ktoré sa uskutoční 13. februára 2016 v Budapešti. V ňom si štyri najlepšie slovenské družstvá zmerajú sily so štyrmi najlepšími maďarskými.

ĎALŠIE AKTIVITY. O projekt Vykročte za zdravím, zameraný na cvičenie najmä v seniorskom veku (spočiatku sa týkal žien, ale oslovuje čoraz viac mužov), ktorý sa pilotne začal realizovať v roku 2013 v rámci Olympijského klubu Bratislava, je na Slovensku čoraz väčší záujem a v tomto roku sa realizoval už v 8 olympijských kluboch. V roku 2016 by počet regionálnych klubov, organizujúcich pravidelné cvičenia seniorov, mal narásť už na trinásť. Aktívna bola aj environmentálna komisia SOV, ktorá vydala pre olympijské kluby v roku 2015 výzvy na zapojenie sa do celosvetových projektov Deň Zeme a Svetový deň vody.
 


MEDZINÁRODNÉ AKTIVITY

 
   8. EURÓPSKE FÓRUM ŠPORTOVCOV V BRATISLAVE. SOV hostil 16. a 17. októbra v bratislavskom hoteli Radisson Blu Carlton 8. európske fórum športovcov a zasadnutie komisie športovcov Európskych olympijských výborov (EOV). Na fóre sa zúčastnilo viac než 70 delegátov z 36 európskych krajín, medzi nimi 15 olympijských medailistov, vrátane dvoch členov MOV a jeho komisie športovcov – bývalého francúzskeho vodného slalomára Tonyho Estangueta a slovenskej strelkyne Danky Bartekovej. Delegáciu komisie športovcov SOV viedol jej predseda, bývalý strelec Jozef Gӧnci. Na úvod fóra prezident SOV František Chmelár slávnostne podpísal slovenskú prihlášku na OH 2016 v Riu de Janeiro. Generálny sekretár EOV Raffaele Pagnozzi na záver označil bratislavské fórum za jedno z najlepších.

Predseda komisie športovcov EOV Jean-Michel Saive apeloval, aby pri každom národnom olympijskom výbore bola ustanovená komisia športovcov. Okrem neho a dvoch členov MOV v Bratislave vystúpili aj člen exekutívy EOV Spyros Capralos, ktorý viedol koordinačnú komisiu EOV pre I. európske hry v Baku, predseda lekárskej a antidopingovej komisie EOV Klaus Steinbach, riaditeľ európskeho regionálneho úradu Medzinárodnej antidopingovej agentúry (WADA) Frédéric Donzé, vedúci jednotky športovcov v rámci Olympijskej solidarity (OS) MOV Olivier Niamkey, riaditeľ úradu EOV pri Európskej únii v Bruseli Folker Hellmund, aj členovia komisie športovcov EOV Mikka Ronkainen, Lujza Zlotkowska, Taťjana Lebedevová, Alessandra Sensiniová Natalia Dobrynska.

VALNÉ ZHROMAŽDENIE ANOV VO WASHINGTONE. V októbri sa v americkom Washingtone konalo 20. valné zhromaždenie Asociácie národných olympijských výborov (VZ ANOV). Zúčastnili sa na ňom zástupcovia rekordného počtu všetkých 206 národných olympijských výborov sveta. SOV zastupovali prezident František Chmelár a generálny sekretár Jozef Liba, plus medzi piatimi ženami, reprezentujúcimi Európske olympijské výbory, bola aj plavkyňa Martina Moravcová. VZ ANOV schválilo ustanovenie nového multišportového podujatia – Svetových plážových hier. Za dejisko ich premiéry v roku 2017 vybralo americké San Diego.

KOŠICE SÚ JEDINÝ KANDIDÁT NA LETNÝ EYOF 2021. Aprílové 48. valné zhromaždenie SOV schválilo kandidatúru mesta Košice na usporiadanie letného EYOF v roku 2021. Pôvodne sa o toto podujatia uchádzala aj španielska Victoria, tá však svoju prihlášku stiahla. Na novembrovom valnom zhromaždení EOV v Prahe boli Košice oficiálne predstavené ako jediný kandidát na letný EYOF 2021. Mesto na budúci rok navštívi inšpekčná komisia EOV a keď sa presvedčí o jeho pripravenosti na usporiadanie podujatia, východoslovenskú metropolu zvolí za dejisko letného EYOF 2021 budúcoročné 45. VZ EOV.

   KONGRES TELOVÝCHOVNÉHO LEKÁRSTVA V BRATISLAVE. V apríli sa v Bratislave uskutočnil národný kongres telovýchovného lekárstva na tému aktuálnych problémov tohto odboru. Jeho spoluorganizátorom bola komisia športovej medicíny a športových vied SOV. Na kongrese sa zúčastnilo takmer 80 záujemcov o túto problematiku a odborníkov zo Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska.

   DANKA BARTEKOVÁ NA ČELE KOORDINAČNEJ KOMISIE MOV PRE ZOH MLÁDEŽE 2020 V LAUSANNE. Najmladšia členka MOV, úspešná slovenská strelkyňa Danka Barteková, dostala v MOV ďalšiu významnú funkciu. Prezident MOV Thomas Bach ju menoval za predsedníčku koordinačnej komisie MOV (tzv. CoCom) pre III. zimné olympijské hry mládeže v Lausanne 2020. Nikdy predtým neviedol koordinačnú komisiu MOV pre vrcholné olympijské podujatie niekto mladší, než je dnes 31-ročná Barteková a nikdy predtým na čele niektorej komisie MOV nebol nikto zo Slovenska. Okrem toho v máji menoval prezident MOV Danku Bartekovú do jednej z dvoch rád riaditeľov akciovej spoločnosti Olympic Channel Services - tzv. španielskej.
 


MEDIÁLNA A EDIČNÁ OBLASŤ

 
   ROZSIAHLA PUBLICITA Z I. EURÓPSKYCH HIER V BAKU, SOV VYDAL AJ KNIŽNÚ PAMÄTNICU. Webová stránka SOV najmä vďaka tlačovým atašé výpravy Ľ. Součkovi a M. Gaškovi, i vďaka akreditovaným novinárom za SOV (Z. Kríž a fotograf J. Súkup) prinášala komplexné informácie o účinkovaní Slovákov na júnových I. európskych hrách v Baku (prostredníctvom textov, fotografií aj videí), ktoré médiá mali možnosť rozsiahlo využívať. V Baku sa akreditovalo deväť zástupcov slovenských médií, SOV im maximálne pomáhal v ich práci. Niekoľko týždňov po skončení podujatí SOV vydal knižnú pamätnicu BAKU 2015, ktorú zostavil a autorsky pripravil Ľubomír Souček a fotograficky naplnil Ján Súkup. Nepredajná publikácia vyšla v náklade 650 výtlačkov na 112 plnofarebných stranách formátu A4.

   PREMIÉROVÉ VYDANIE ČASOPISU OLYMPIA. Začiatkom augusta vyšlo prvé číslo nového časopiseckého magazínu SOV s názvom OLYMPIA. Na jeho vydaní SOV úzko spolupracoval s vydavateľstvom Mediage. Časopis má aj s obálkou rovných 100 strán a  s  podtitulom Slovenská olympijská revue nadväzuje na vydávanie magazínu SOV s názvom Olympijská revue, ktorý v rokoch 2006 - 2012 vychádzal ako príloha denníka Šport a v rokoch 2013 a 2014 ako príloha denníka Pravda. Na rozdiel od predošlého magazínu, ktorý bol samostatne nepredajnou súčasťou denníkov, je však OLYMPIA dostupná samostatne v novinových stánkoch i v kníhkupectvách. Tematicky je obsah prvého čísla časopisu rozdelený v podstate do troch blokov. Prvý je venovaný júnovým I. európskym hrám v Baku, druhý budúcoročným olympijským hrám v Riu de Janeiro a tretí je polytematický. Ďalšie číslo časopisu OLYMPIA – JAR 2016 vyjde v máji budúceho roka.

ĎALŠIE AKTIVITY A UDALOSTI SOV

 
   48. VALNÉ ZHROMAŽDENIE SOV. V sobotu 18. apríla sa v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton v Bratislave uskutočnilo 48. valné zhromaždenie SOV. Na uvoľnené miesto vo výkonnom výbore SOV po bývalej prezidentke Slovenskej lyžiarskej asociácie Janke Gantnerovej zvolilo prezidenta Slovenskej triatlonovej únie Jozef Jurášeka, ktorý v 2. kole volieb zdolal prezidenta Slovenskej basketbalovej asociácie Pavla Bagina 50:34. VZ SOV ďalej schválilo správu o hospodárení organizácie za rok 2014. SOV vlani hospodáril vyrovnane, s príjmami aj výdavkami v celkovej výške 1 783 031 eur. V príjmovej časti rozpočtu bolo spolu 936 172 eur z dotácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, 581 299 eur z Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru a Európskych olympijských výborov a 265 560 eur z marketingových a ďalších vlastných príjmov SOV. Percentuálny pomer štátnych dotácií a vlastných príjmov SOV je 53:47, čo je takmer pre každý slovenský športový zväz nedosiahnuteľné. Takmer polovica výdavkov sa použila v rámci aktivít zastrešovaných športovým oddelením SOV, pričom absolútne najvyššie boli náklady na účasť na zimných olympijských hrách v Soči (spolu 339 698 eur). Rozpočet SOV na rok 2015 bol znovu koncipovaný ako vyrovnaný, s príjmami aj výdavkami vo výške 1 993 430 EUR. Predpokladalo sa, že činnosť SOV v tomto roku bude až na 54 percent financovaná z jeho vlastných prostriedkov.

VÝROČNÉ OCENENIA SOV ZA ROK 2014. Na 48. VZ SOV boli udelené aj výročné ocenenia SOV za rok 2014. Najvyššie ocenenie - Trofej SOV za prínos v propagácii olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport, kultúru, výchovu a spoločnosť udelil SOV Medzinárodnému maratónu mieru Košice. Držitelia ďalších výročných ocenení SOV - Trofej SOV (za prínos v propagácii olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport, kultúru, výchovu a spoločnosť): Medzinárodný maratón mieru Košice, Cena Vladimíra Černušáka (za výchovnú, vzdelávaciu a propagačnú činnosť v oblasti olympijskej výchovy): Igor Machajdík, Cena Matyldy Pálfyovej (pre ženu za športové výsledky, aktivitu v športe a v olympijskom hnutí): Anastasia Kuzminová, Cena Pavla Schmidta (za najhodnotnejší individuálny výkon roka): Erik Vlček, Juraj Tarr, Cena Ondreja Nepelu (pre mladého športovca do 23 rokov, u ktorého sa výrazne prejavila športová perspektíva): Michaela Pešková, Cena Jána Zacharu (pre trénera, ktorý dlhodobo i aktuálne dosahuje prenikavé výsledky v práci s mládežou): Ernest Bokroš, Cena Mira Procházku (za celoživotnú propagáciu športu a olympizmu prostriedkami literatúry a publicistiky): Stanislav Dutka, Cena Ladislava Chudíka (za architektonické dielo propagujúce šport a olympizmus): Mojmír Vychodil, Cena Jána Mráza (za významné aktivity v oblasti ochrany a zveľaďovania životného prostredia): Benjamín Leitner, Cena Vincenta Lafka – Olympijský klub roka (pre OK, ktorý v roku 2014 vyvíjal najvýraznejšie aktivity pri plnení úloh SOV a v propagácii olympizmu): Olympijský klub Spišská Nová Ves, Cena Pavla Demitru (za mimoriadny pozitívny prínos k reprezentácii SR v spojení s vynikajúcimi výkonmi): Zuzana Žirková, Cena Bohumila Goliana (ocenenie tímu za najhodnotnejší kolektívny výkon roka): družstvo hokejistov SR do 20 rokov, Cena Jána Popluhára (za celoživotné pôsobenie v duchu fair play): Ivan Čierny.

VYZNAMENANIA SOV. Na 48. VZ SOV boli udelené aj viaceré vyznamenania SOV. Uvádzame zoznam ich držiteľov - Zlatý odznak SOV (za výnimočný prínos pre olympijské hnutie a šport): Viera Bebčáková, Juraj Benčík, Tibor Soós, Strieborný odznak SOV (za výrazný prínos pre olympijské hnutie a šport): Milan Kručay, Boris Lukášik, Miroslav Rehák, Ladislav Petrovič, Vladimír Revický, Štefan Šlachta, Bronzový odznak SOV (za dlhodobú prácu a prínos pre rozvoj olympijského hnutia a športu): Jozef Barmoš, Peter Burgár, Nadežda Česalová, Ján Gregor st., Štefan Korpa, Alexander Lilge, Rastislav Mezovský, Henrich Pelikán, Peter Schlank, Plaketa SOV (pre osobnosti, ktoré svojou činnosťou významne prispievajú k rozvoju olympizmu a športu): Vladimír Cibák, Oľga Hajmássyová, Ľubomír Kalečík, Miroslav Holienka, Zuzana Jakabová, Juraj Szunyog, Tatiana Švecová, Jozef Tománek st., Miroslav Mlynek.

OLYMPIONICI NA ŠKOLSKÝCH ZOŠITOCH A ŠKOLSKÝCH POMÔCKACH OD ŠEVT, a.s. V spolupráci SOV a Slovenskej olympijskej marketingovej (SOM), a.s., s výrobnou a obchodnou spoločnosť ŠEVT, a.s., ktorá pôsobí na slovenskom trhu v oblasti školských a kancelárskych potrieb, sa od augusta realizuje nový projekt olympijských zošitov a školských pomôcok. Vďaka tomuto projektu sa slovenskí olympionici a ďalší naši poprední športovci - strelkyne Danka Barteková a Zuzana Rehák Štefečeková, rýchlostní kanouisti Erik Vlček, Juraj Tarr a Martina Kohlová, vodní slalomári Ladislav a Peter Škantárovci i Jana Dukátová, atléti Matej Tóth, Marcel Lomnický, Martina Hrašnová a Lucia Hrivnák Klocová, triatlonista Richard Varga, gymnasta Samuel Piasecký, plavec Richard Nagy, i plážové volejbalistky Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová – symbolicky vrátia do školských lavíc. Na viacerých produktoch sú využívané športové fotografie našich reprezentantov, prostredníctvom ktorých svojim príkladom motivujú mládež k športovej aktivite. Zároveň upriamujú jej pozornosť k budúcoročným OH. Popri tom aj propagujú motto všetkých aktivít SOV v oblasti rozvoja olympizmu - Ja milujem šport, i motto Slovenského olympijského tímu Sme jeden tím. Ide dovedna o 26 produktov, medzi ktorými sú rôzne druhy školských zošitov v celkovom náklade 40 000 výtlačkov, rôzne druhy blokov, školské minidiáre, pentel perá, popisovače, obaly so zapínaním aj dosky s boxom.

SPOTREBITEĽSKÁ SÚŤAŽ S RIOM DO RIA. Spoločnosť McCarter a.s., najväčší slovenský výrobca ovocno-zeleninových štiav lisovaných za studena a nápojov, pripravila v spolupráci so SOV a so SOM, a.s., atraktívnu spotrebiteľskú súťaž S Riom do Ria, ktorá sa začala na jeseň tohto roku a potrvá až do marca 2016. Hlavnou cenou je 2x letecký zájazd pre dve osoby na olympiádu do brazílskeho Ria a množstvo ďalších cien, ktoré môžu spotrebitelia vyhrať každý týždeň.

SLOVENSKÍ OLYMPIONICI NA PLATOBNÝCH KARTÁCH SLSP. V centrále Slovenskej sporiteľne (SLSP), a.s. v Bratislave v októbri predstavili nový projekt SLSP, ktorá je Hlavným partnerom OV a Slovenského olympijského tímu (SOT), zameraný k Hrám XXXI. olympiády v Riu de Janeiro 2016. Ide o unikátnu kolekciu 9 olympijských platobných kariet VISA a VISA Electron s podobizňami popredných slovenských športovcov – trojnásobných olympijských šampiónov vo vodnom slalome Petra a Pavla Hochschornerovcov, bronzovej olympijskej medailistky v streľbe Danky Bartekovej, aktuálneho majstra sveta v atletike Mateja Tótha, exmajsterku svetu vo vodnom slalome Janu Dukátovú, bývalej hráčky najlepšej svetovej tenisovej desiatky Daniely Hantuchovej, olympionika v triatlone Richarda Vargu a ďalších nádejných slovenských účastníkov OH 2016 v Riu de Janeiro, plážových volejbalistiek Natálie Dubovcovej a Dominike Nestarcovej, i plavca Richarda Nagya. Na deviatej platobnej karte z tejto kolekcie je slovenská vlajka. Všetky karty zdobí logo Slovenského olympijského tímu Rio 2016. Z vykonaných platieb týmito kartami pôjde 0,1 percenta na podporu Slovenského olympijského tímu Rio 2016.

   SLOVAK OLYMPIC GOLF CHALLENGE. Návrat golfu pod päť kruhov, ku ktorému dôjde na OH 2016 v Riu de Janeiro, oslávil SOV v máji na premiérovom ročníku turnaja Slovak Olympic Golf Challenge na ihrisku Legend Course v areáli golfového rezortu Penati v Šajdíkových Humenciach. Na turnaji sa zúčastnilo viacero známych bývalých či súčasných športovcov – najmä olympionikov, i ďalšie známe osobnosti. V súťaži dvojíc sa z víťazstva tešili herec Peter Sklár s Ľubošom Vančom zo spoločnosti KPMG.
 


SLOVENSKÉ OLYMPIJSKÉ A ŠPORTOVÉ MÚZEUM


    SOV ZRIAĎOVATEĽOM SLOVENSKÉHO OLYMPIJSKÉHO A ŠPORTOVÉHO MÚZEA. Od 1. januára 2015 sa SOV stal zriaďovateľom Slovenské olympijského a športového múzea (SOŠM), ktoré je nástupníckou organizáciou Múzea telesnej kultúry v SR (MTK v SR). SOŠM sa stalo organizačnou jednotkou SOV. Výkonný výbor v januári schválil Štatút SOŠM, ako  aj Štatút knižnice SOŠM, i zloženie kuratória a múzejnej rady SOŠM.

SOŠM PRIJALI ZA RIADNEHO ČLENA OLYMPIC MUSEUM NETWORK. Na septembrovom 10. zasadnutí Olympic Museum Network (OMN) v kanadskom Richmonde) bolo po splnení podmienok členstva SOŠM prijaté za riadneho člena. Počet riadnych členov svetovej siete olympijských múzeí sa aj so slovenským zvýšil už na 27. Predseda OMN Francois Gabet ocenil v inauguračnom príhovore činnosť Slovenského olympijského športového múzea a vyjadril presvedčenie, že múzeum bude dôležitou súčasťou OMN. Olympic Museum Network bola založená v roku 2006 na podporu olympijského hnutia prostredníctvom múzeí.

VÝSTAVA JUBILUJÚCEHO SOŠM 30-KRÁT O ŠPORTE. Začiatkom septembra bola v rámci premiérového Európskeho týždňa športu v priestoroch Múzea mesta Bratislava slávnostne otvorená výstava SOŠM s názvom 30-krát o športe s podtitulom Akvizície Slovenského olympijského a športového múzea 1985 - 2015. Výstava predstavila akvizície tohto špecializovaného múzea, získané za 30 rokov jeho pôsobenia (od jeho založenia 24. októbra 1985 ako účelového zariadenia vtedajšieho SÚV ČSZTV až po tohtoročný prechod pod správu SOV). Cieľom výstavy 30-krát o športe bolo prostredníctvom vystavenia najcennejších akvizícií oboznámiť verejnosť s históriou etablovania sa SOŠM v systéme múzejníctva na Slovensku, i jeho postavenia  v rámci športového hnutia, ako aj predstaviť verejnosti nového zriaďovateľa SOŠM – SOV a poslanie, ktoré bude plniť v jeho rámci.

ĎALŠIE VÝSTAVY SOŠM. Prvá výstavná aktivita SOŠM v roku 2015 sa realizovala vo februári v Mestskom múzeu v Štúrove, kde bola sprístupnená výstava „Z Vysokých Tatier do Chamonix“, venovaná životnému príbehu mimoriadne významnej osobnosti lyžovania na Slovensku - MUDr. Michaela Guhra. V máji SOŠM vo svojej Stálej expozícii dejín lyžovania na Slovensku v Kremnici sprístupnilo novú príležitostnú výstavu „Od pádla k dizajnu“, približujúcu tvorbu  bývalého úspešného kajakára  a dnes popredného grafika Petra Bučeka ml., s ktorým SOV aj SOŠM dlhoročne spolupracujú na rôznych publikačných a výstavných projektoch, predovšetkým s olympijskou tematikou. V novembri SOŠM takisto v Kremnici sprístupnilo novú výstavu "Lovec okamihov - Ján Súkup". Výstava približuje fotografickú tvorbu známeho športového fotografa Jána Súkupa, ktorý dlhodobo intenzívne spolupracuje so SOV a jeho fotografie sa objavujú vo všetkých slovenských olympijských pamätniciach a aj v ďalších publikáciách.
 


NADÁCIA SOV


   OLYMPIJSKÁ KVAPKA KRVI A OLYMPIJSKÉ SRDCE PRE SENIOROV. V posledných dvoch rokoch sa vďaka novej správnej rade oživila činnosť Nadácie SOV, ktorej sa podarilo získať významnejšie finančné príspevky na podporu rôznych aktivít. Nadácia SOV v roku 2015 podporila viaceré mládežnícke, kultúrne a vedomostné podujatia SOV, realizovala projekt Olympijské srdce pre seniorov, aj nový projekt Olympijská kvapka krvi. Olympijská kvapka krvi sa realizovala s heslom „Darujte krv spolu s olympionikmi“ hlavne v období septembrového Európskeho týždňa športu. V Košiciach, Bratislave, Poprade a v Nových Zámkoch prišlo darovať krv spolu 114 darcov, medzi nimi aj olympionici.

V rámci projektu Olympijské srdce pre seniorov Nadácia SOV krátko pred Vianocami venovala 19 slovenským olympionikom, predovšetkým seniorom, týždňové liečebné poukazy do kúpeľov v Dudinciach v celkovej hodnote 5640 eur. Ich pobyty v kúpeľoch sa budú realizovať vo februári, resp. v marci 2016.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri