Športové aktuality
6 min. čítania

Štvrtý súťažný deň v Győri: Cyklista Dávid Sikora siedmy, plavkyňa Tamara Potocká v semifinále

Tomáš Turčan

Győr, 27. júla 2017 (od tlačového atašé slovenskej výpravy Tomáša Turčana) – Slovenská výprava športovcov vo veku 14-17 rokov má za sebou ďalší deň v Győri na XIV. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF). Dnešok sa pre nás niesol aj napriek nepriaznivému počasiu v znamení úspechu v cestnej cyklistike, peknom výkone v plávaní a účasti našej gymnastky vo finále viacboja. Dopoludňajší dážď znepríjemňoval prípravu na hru aj mladým tenistom. Bojovali aj naši atléti a džudisti. Strieborní kajakári a kanoisti dnes najmä oddychovali a pripravovali sa na zajtrajšie kvalifikácie a rozjazdy všetkých kategórií na 200 m.
 

Úspešný cyklista Dávid Sikora
Úspešný cyklista Dávid Sikora

V CYKLISTICKÝCH PRETEKOCH DÁVID SIKORA SIEDMY

Za najväčší športový úspech možno považovať výborné umiestnenie nášho cyklistu v cestných pretekoch s hromadným štartom v chlapčenskej kategórii. Dávid Sikora zajazdil 71,8 km dlhú trasu v rámci mesta Győr za 1 hod 37,54 min, za čo si vybojoval skvelé siedme miesto spomedzi 97 štartujúcich cyklistov. „Podmienky boli kvôli dažďu dosť zlé a viacero cyklistov padalo. Hneď v prvom kole spadli aj moji kolegovia z tímu, s ktorými sme si mali pomáhať, takže som ostal sám. Nakoniec som však zabral mysľou a nejako som sa dostal dopredu,“ hodnotí jazdu Dávid Sikora a vysvetľuje situáciu, v ktorej skončili ďalší dvaja cyklisti Marek Gajdula Andrej Zelina v hromadnom páde. „Marek Gajdula nakoniec tiež zvládol doraziť do cieľ, Andrej Zelina nemohol pokračovať kvôli technickým problémom. Našťastie Dávid Sikora prekvapil v špurte. Môžeme byť s jeho výkonom spokojní. Škoda len, že vpredu bol štvorčlenný únik, ktorý to dotiahol až do konca,“ hovorí vedúci nášho tímu cyklistov na EYOF Dávid Hikel. Podľa neho dnes splnili svoj cieľ aj dievčatá, ktoré mali na programe cestné preteky s hromadným štartom na trati dlhej 44,2 km. „Radka Paulechová prišla do cieľa na 22. mieste, čo bolo v prvej tretine štartovacieho poľa. Simona Záhorcová bola v poradí 34. Mrzí nás, že Viktória Knapcová skončila po páde s ľahším zranením, trasu však skončila statočne,“ uvádza Dávid Hikel. Celkovo sa pretekov zúčastnilo 73 dievčat.
 
Tamara Potocká dnes podala dobrý výkon v motýliku na 200 m
Tamara Potocká dnes podala dobrý výkon v motýliku na 200 m
PLAVKYŇA TAMARA POTOCKÁ V SEMIFINÁLE

Na štvrtý deň plaveckých súťaží zaznamenal náš tím plavcov najvýraznejší úspech. Postarala sa oň Tamara Potocká, ktorá skončila v dopoludňajších rozplavbách v disciplíne 100 m motýlik na 15. mieste spomedzi 47 plavkýň s časom 1:02,84. Postúpila tak do poobedňajšieho semifinále. V ňom si svoj čas ešte vylepšila o 0,11 s., na ďalší postup do finále to však nestačilo. V bázene sa dnes v osobných rekordoch prezentovali aj Lukáš Kalník a Zora Ripková. Lukáš odplával 100 m voľný spôsob za 54,62. Zora zaplávala 50 m voľný spôsob za 27,15 a skončila 0,1 s. od semifinále na redukovanom 19. mieste.
 
TENISTKY POKRAČUJÚ V ŠTVORHRE
Naša 14-ročná tenisová nádej Romana Čisovská sa dnes stretla v štvrťfinále dvojhry dievčat s Ruskou Sayfetdinovou. Poraziť sa jej ju však nepodarilo. Súperka vyhrala v dvoch setoch 6:2 a 6:2. Svoj posledný zápas dnes odohral aj náš talentovaný reprezentant Lukáš Palovič, ktorého premohol v štvrťfinále dvojhry chlapcov Talian Rottoli s výsledkom 7:5 a 7:6. Nádej na medailové umiestnenie v tenise však ešte existuje. Romana Čisovská a naša ďalšia reprezentantka Eszter Méri dnes porazili hráčky z Turecka a postupujú do zajtrajšieho štvrťfinále štvorhry dievčat. Kvôli nepriaznivému počasiu sa dnes hralo na skrátené sety. Našim dievčatám sa v nich podarilo zdolať súperky s výsledkom 5:3 a 4:1.
 

Chiara Bunce po finále viacboja
Chiara Bunce po finále viacboja

GYMNASTKA CHIARA BUNCE ABSOLVOVALA FINÁLE
Po mimoriadnom výkone vo včerajšej kvalifikácii a umiestnení na 23. mieste spomedzi 88 gymnastiek z celej Európy sa dnes v individuálnej súťaži predstavila vo finále viacboja naša reprezentnantka Chiara Bunce. Vo finálovej 24-ke skončila na 22. mieste. „Medailové ambície sme určite nemali. Považujeme však za krásny úspech, že zo všetkých 37 štátov, ktoré mali na EYOF-e svoje zastúpenie v športovej gymnastike, sme boli súčasťou 15 štátov, ktorých môžu gymnastky sa dostali do finále. A ešte viac nás teší, že z hľadiska dnešného hodnotenia Chiary sme ako štát skončili na 13. mieste,“ hodnotí trénerka športových gymnastiek Katarína Krekáňová.

ATLÉTI A DŽUDISTI
V rámci atletiky sa dnes na EYOF predstavila oštepárka Petra Hanuliaková, ktorá v ranných kvalifikáciach svojím výkonom 42,75 m skončila na 16. mieste z 20 dievčat. V dievčenskej kategórii hodu diskom a chlapčenskej kategórii hodu kladivom sa dnes konali vzhľadom na počet zastúpených športovcov priamo finálové súťaže. V prvej kategórii skončila naša Michaela Vrecková na 13. mieste a v druhej kladivár Miloslav Konopka na 11. mieste. V semifinále behu cez prekážky na 400 m dobehla naša atlétka Paula Ácsová ako 11. v poradí. Hoci nikto z týchto športovcov nepostúpil do boja o medaily, do slovenského tábora dnes pribudol fyzicky ďalší kov. Andrej Paulíny bol dnes totiž dekorovaný a prevzal si svoju zaslúženú bronzovú medailu z včerajšieho behu na 1500 m. Víťazov v tejto kategórii dekoroval čestný prezident SOV František Chmelár.

Džudistu Filipa Mitroviča vo váhovej kategórii do 81 kg prebil v prvom zápase Bielorus Kamkou. Nášho nádejného reprezentanta Miroslava Ruttkaya, držiteľa 3. miesta na tohtoročnom Cadet European Judo Cup-e v Záhrebe porazil v kategórii do 73 kg v prvom zápase Estónec Viru. Keďže obidvoch chlapcov súperi nepotiahli ďalej, v súťaži po prvom zápase skončili. Naše nádeje, že sa na tatami dostavia prvé úspechy, sa upierajú na zajtrajšie zápasy, kedy nastúpia do hry majsterka Slovenska v juniorskej kategórii Nina Geršiová, Denis Turac a v najvyššej váhovej kategórii Ľubomír Stromko.

Výsledky všetkých športovcov v jednotlivých kategóriách sú priebežne dopĺňané na oficiálnej stránke podujatia (V ľavej časti obrazovky v tabuľke RESULTS kliknite na kategóriu Live Scores, vyberte si konkrétny deň a konkrétny šport) 

Podujatia a športovci
nadacia2percenta2023

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola