Športové aktuality
2 min. čítania

Štyria sánkari do Pekingu, Jozef Ninis sa vyrovná legendám slovenského športu

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Foto
INSTAGRAM (mz)

Slovenskí sánkari majú definitívu štyroch miesteniek na zimné olympijské hry do Pekingu (4. – 20. februára 2020). Slovensko obsadí každú zo štyroch súťaží v tomto športe. V ľadovom tobogane v Jen-čchingu budú mať sánkari svoje preteky od 5. do 10. februára.

Medzinárodná sánkarská federácia (FIL) uzavrela kvalifikačný proces na zimné olympijské hry po víkendových pretekoch Svetového pohára v lotyšskej Sigulde. V Číne sa predstaví 106 sánkarov a sánkarok z 26 krajín. Rakúsko, Lotyšsko, Nemecko a Ruský olympijský výbor majú k dispozícii maximálny počet desať miesteniek. Slovensko má istotu minimálne jedného pretekára, pretekárky i dvojice.

V olympijskej súťaži dostáva možnosť nastúpiť po 35 mužov a žien a osemnásť mužských dvojíc. V súťaži štafiet sa predstaví pravdepodobne štrnásť tímov, ktoré budú zložené z účastníkov individuálnych pretekov.

V súťaži mužov by sa mal v slovenských farbách predstaviť Jozef Ninis, ktorého čaká už piaty olympijský štart. Vstúpi do spoločnosti päťnásobných olympionikov – plavkyne Martiny Moravcovej, strelca Jozefa Gönciho, atléta Mateja Tótha, vodného slalomára Michala Martikána, sánkarky Márie Jasenčákovej, biatlonistky Martiny Halinárovej a bežcov na lyžiach Martina Bajčičáka a Ivana Bátoryho, ktorí sa predstavili na hrách päťkrát. Rekord drží so šiestimi účasťami Erik Vlček. Martin Tešovič sa síce prebojoval na vrcholné podujatie vo vzpieraní a boboch celkovo šesťkrát, reálne však štartoval len na štyroch.

V ženských pretekoch dostane šancu Katarína Šimoňáková a vo dvojiciach Tomáš Vaverčák s Matejom Zmijom. V zložení Ninis, Šimoňáková a Vaverčák/Zmij absolvujú Slováci aj preteky štafiet, v ktorých skončili v prvý januárový víkend na pretekoch Svetového pohára vo Winterbergu na 7. mieste.

Teoreticky by sa slovenský sánkarský tím mohol rozšíriť ešte o jedno miesto pre súťaž mužov, ak by odmietli pridelenú kvótu tri krajiny či ich zástupcovia. FIL rozdeľuje miestenky na krajinu na základe výsledkov Svetového pohára. Slovensko je medzi čakateľmi na prípadnú dodatočnú miestenku tretie pod čiarou.

Podujatia a športovci
Šport
Friuli-Venezia Giuli EYOF 2023

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola