5 min. čítania

SUMÁR VÝSLEDKOV SLOVENSKÝCH ŠPORTOVCOV NA III. OLYMPIJSKÝCH HRÁCH MLÁDEŽE V BUENOS AIRES A HISTORICKÝ SUMÁR NAŠICH MEDAILÍ

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 19. októbra (SOV) - V argentínskom Buenos Aires sa vo štvrtok 18. októbra skončili III. olympijské hry mládeže, ktoré prebiehali od 6. októbra. Slovenský olympijský výbor (SOV) na ne vyslal výpravu s 33 športovcami, ktorí súťažili v 12 športoch. Výprava sa v nedeľu popoludní vráti domov so zbierkou troch medailí - po jednej zlatej, striebornej i bronzovej. O zlato i bronz sa vo vodnom slalome na hladkej vode (v K1, resp. v C1) zaslúžila Emanuela Luknárová, ktorá sa vďaka tomu zároveň stala historicky najúspešnejšou slovenskou športovkyňou na OH mládeže. Striebornú medailu do našej zbierky pridala šprinte K1 Katarína Pecsuková.

Zlatú medailu v individuálnej disciplíne získala Luknárová na letných OHM ako vôbec prvá reprezentantka Slovenska – predtým sa zo zlatého kovu tešila iba džudistka Andrea Krišandová, ktorá bola na I. OH v Singapure 2010 členka víťazného miešaného družstva z rôznych krajín. Pred Luknárovou jediné slovenské zlato v individuálnej disciplíne na mládežníckych olympiádach získala na ZOHM 2012 v Innsbrucku v slalome zjazdárka Petra Vlhová.

Katarína Pecsuková so striebrom za šprint kajakárok. FOTO: ANDREJ GALICA
Katarína Pecsuková so striebrom za šprint kajakárok.
ANDREJ GALICA

Slovenskí športovci dosiahli v Buenos Aires aj viacero ďalších popredných umiestení. Najbližšie k medaile bol z ostatných džudista Alex Barto, ktorý prehral zápas o bronz. Atléti obsadili tri miesta v prvej osmičke – šieste chodec Ľubomír Kubiš, siedme Oliver Murcko, ktorý v behu na 200 m výrazne zlepšil slovenský dorastenecký rekord a ôsme Andrej Paulíny v behu na 1500 m.

V plávaní si vo finále na 50 m motýlik zaplávala Tamara Potocká, ktorá v semifinále utvorila slovenský juniorský rekord. Slovenský rekord dosiahol aj vzpierač Sebastián Cabala, ktorý skončil šiesty síce len zo šiestich pretekárov, medzi nimi však bol najmladší. V dobrom svetle sa predstavila aj stolná tenistka Tatiana Kukuľková. Veľké ambície mala trojnásobná mládežnícka majsterka Európy v boxe Jessica Triebeľová, hneď v prvom kole však narazila na silnú súperku z Thajska, ktorá ju zdolala.

SUMÁR VÝSLEDKOV SLOVENSKÝCH ŠPORTOVCOV NA III. OH MLÁDEŽE

KANOISTIKA

EMANUELA LUKNÁROVÁ: slalom v K1 – 1., slalom v C1 – 3., nastúpila aj v šprinte

KATARÍNA PECSUKOVÁ: šprint K1 – 2., slalom K1 – vyradená vo ¼ finále (5. – 8.)

DŽUDO

ALEX BARTO: do 81 kg v základnej skupine zdolal majstra Európy Van Dijka z Holandska i Ayarzu z Panamy a prehral s Rumunom Sulcaom, v súboji o bronz prehral v nadstavenom čase s Kanaďanom Youngom – 5., v súťaži miešaných tímov z rôznych krajín jeho tím Soul vypadol v 1. kole, vyhral zápas s Cyperčanom Balarjišvilim

ATLETIKA

ĽUBOMÍR KUBIŠ: chôdza na 5000 m – 6. (po súčte z dvoch súťaží: 21:10,94 + 21:42,72 min)

OLIVER MURCKO: 200 m – 7. (po súčte časov z dvoch behov: 21,91 + 21,19 s, slovenský dorastenecký rekord)

ANDREJ PAULÍNY: 1500 m – 8. (3:56,08 min), kombinovaná súťaž v behoch – 9.

VIKTÓRIA FORSTER: 200 m – 14. (po súčte časov z dvoch behov: 25,28 + 24,56)

MICHAELA VRECKOVÁ: vrh guľou – 15. (po súčte z dvoch častí: 13,22 + 12,89 m)

LENKA KOVAČOVICOVÁ: 100 m – 22. (po súčte časov z dvoch behov: 12,70 + 12,18)

PLÁVANIE

MATEJ DUŠA: 50 m v. sp. -  18. (23,30 s), 50 m motýlik – 45. (26,35 s)

DÁVID GAJDOŠ: 50 m prsia - 24. (29,64 s), 100 m prsia – 24. (1:04,87 min)

TAMARA POTOCKÁ: 50 m v. sp. – 25. (27,10 s), 100 m v. sp. – 33. (58,69 s), 50 m motýlik – 8. (27,48 s, v semifinále 6. – 26,95 s, slovenský juniorský rekord), 100 m motýlik – 28. (1:04,80 min), 200 m pol. pret. – 22. (2:21,54 min).

MIROSLAVA ZÁBORSKÁ: 50 m prsia – 32. (34,39 s), 100 m prsia – 39. (1:13,30 min), 200 m prsia – 19. (2:34,32 min)

CYKLISTIKA

TOMÁŠ MERIAČ: kombinovaná súťaž družstiev (cestné preteky + časovka + kritérium + cross country)  – 19.

LUKÁŠ KUBIŠ: kombinovaná súťaž družstiev (cestné preteky + časovka + kritérium + cross country)  – 19.

PATRIK NAGY: miešaný BMX tím – do 8-členného finále s Paulechovou nepostúpili

RADKA PAULECHOVÁ: miešaný BMX tím – do 8-členného finále s Nagyom nepostúpili

VZPIERANIE

SEBASTIÁN CABALA: do 69 kg – 6. (255 kg, v nadhode 148 kg - slovenský rekord do 20 rokov)

ŠPORTOVÉ LEZENIE

PETER KURIC: formát combined (speed + bouldering + lead) – 19.

STOLNÝ TENIS

TATIANA KUKUĽKOVÁ: dvojhra – v základnej skupine prehrala so Srbkou Surjanovou 3:4 i s Juhokórejčankou Čoi 0:4, zdolala Wangovú z USA 4:0 a nepostúpila, v súťaži miešaných tímov Intercontinental s Pagaranim z Belize síce vyhrala dvojhry, ale jej tím podľahol Rusku 1:2 a Thajsku 1:2

KARATE

TOMÁŠ KÓSA: kumite nad 68  kg – nepostúpil zo základnej skupiny, v ktorej prehral všetky 3 zápasy

BOX

JESSICA TRIEBEĽOVÁ: do 57 kg – v 1. kole prehrala s Thajčankou Somnuekovou

ŠPORTOVÁ STREĽBA

JERGUŠ VENGRÍNI: vzduchová pištoľ na 10 m – 15. (554 b)

FUTSAL

družstvo (SEBASTIÁN BAČO, TIBOR BOHÁČ, JAKUB FILIP, KRISTIÁN MEDOŇ, RASTISLAV MORAVEC, JOZEF KORICINA, MATÚŠ ŠLEHOFER, MATÚŠ ŠEVČÍK, MAREK KURUC, KEVIN KOLLÁR):  v základnej A-skupine obsadilo 4. miesto po prehrách 0:5 s Irakom, 0:4 s Argentínou, víťazstve 4:1 nad Panamou a po prehre 1:2 s Egyptom, celkove skončilo na 7. mieste