Aktuality

Tanečný pár Myslivečková, Csölley postúpil na ZOH

TASR

Oberstdorf 30. septembra (TASR) - Slovenskí krasokorčuliari Lucie Myslivečková a Lukáš Csölley v sobotu o získali miestenku na ZOH 2018 v Pjongčangu. Po voľných tancoch na olympijskej kvalifikácii v nemeckom Oberstdorfe na tradičnom podujatí pod názvom Nebelhorn Trophy obsadili šieste miesto, čo im vynieslo účasť na olympiáde. Slovensko už predtým jednu krasokorčuliarsku miestenku na ZOH v Pjongčangu malo vďaka sólistke Nicole Rajičovej, ktorá ju pre krajinu získala na posledných MS v súťaži žien.

Tanečníci v Oberstdorfe bojovali o posledných šesť olympijských miesteniek. Pôvodne ich bolo v hre len 5, ale Dánsko vrátilo ich "kvótaplac" pre súťaž tancov na ZOH 2018. Uchádzalo sa o ne 16 z 18 štartujúcich párov. Slovenskí reprezentanti figurovali po štvrtkovom krátkom tanci na šiestej priečke zaručujúcej postup do Pjongčangu. Výkonom 55,97 b len o dva body zaostali za ich osobným maximom na Ondrej Nepela Trophy 2016. Voľný tanec im vyšiel dobre, vytvorili si ziskom 87,25 bodov osobné maximum a aj celková známka 143,22 je najlepšia v ich kariére. Preskočili Fínov a reprezentantov z Litvy, a hoci sa pred nich v celkovom poradí dostali Česi aj Juhokórejčania, stačilo to. Víťazmi Nebelhorn Trophy sa stali Briti Penny Coomesová, Nicholas Buckland pred japonským párom Kana Muramotová, Chris Reed.
      
Dvadsaťsedemročná česká rodáčka Myslivečková a rovnako starý Bratislavčan Csölley sa pripravovali v priebehu leta na stážach mimo Milána, kde normálne trénujú, ako napr. vo francúzskom Courcheveli, talianskom Cerrete či v Charlotte v USA. Ich najväčšou novinkou v tejto sezóne je zmena trénerského tímu s výraznou osobnosťou svetového krasokorčuľovania a bývalou úspešnou talianskou tanečníčkou Barbarou Fusarovou Poliovou. Súčasťou ich tímu ale zostal aj ich bývalý kouč Talian Roberto Pellizzola. Generálku na olympijskú kvalifikáciu absolvovali na Lombardia Trophy, kde skončili na siedmom mieste.
   

"Bolo to nesmierne dramatické. My sme odjazdili dva výborné programy, urobili sme maximum. Potom to už nevyzeralo dobre, ale dúfali sme do poslednej chvíle. Sme naozaj šťastní, za tie roky sme si spolu s Luciou toho užili. Bola po operácii, ale pripravili sme sa najlepšie a teraz ideme na ZOH. Najbližšie nás čakajú vybavovačky s pasom pre Luciu a dáme si aj menšiu pauzu, pretože sme celý čas tvrdo trénovali. V novembri pôjdeme preteky vo Varšave, v decembri dáme aj Záhreb a majstrovstvá republiky. A budúci rok je ,Európa´ a potom už olympiáda," povedal pre TASR bezprostredne po zisku miestenky Lukáš Csölley. Ten mohol byť o to šťastnejší, že pred štyrmi rokmi mu ušiel postup na ZOH 2014 do Soči s vtedajšou partnerkou Federicou Testovou o jediné miesto.

Konečné výsledky kvalifikácie na ZOH - tanečné páry: 1. Coomesová, Buckland (V.Brit.) 177,13 bodov, 2. Muramotová, Reed (Jap.) 159,30, 3. Lorenzová, Polizoakis (Nem.) 152,50, … 6. Lucie MYSLIVEČKOVÁ, Lukáš CSÖLLEY (SR) 143,22

Prvými športovcami z KĽDR, ktorí sa kvalifikovali na budúcoročné zimné olympijské hry v susednej Kórejskej republike, sa stali krasokorčuliari Rjom Tae Ok a Kim Ju Sik v súťaži športových dvojíc. Severokórejčania postúpili do Pjongčangu vďaka šiestemu miestu na olympijskej kvalifikácii v nemeckom Oberstdorfe. Informovala o tom agentúra AP.

Na Kórejskom polostrove je vyostrené napätie po nedávnom jadrovom teste KĽDR a odpálení niekoľkých rakiet. Predstavitelia Kórejskej republiky dúfajú, že sa ich sused zúčastní na hrách a veria, že kvalifikácia krasokorčuliarov by tomu mohla výrazne pomôcť. KĽDR bojkotovala olympiádu v Soule v roku 1988.