Športové aktuality
2 min. čítania

Thomas Bach upokojoval japonskú verejnosť, v Olympijskej dedine bude viac ako 80 percent zaočkovaných

(pp)
Zasadnutie koordinačnej komisie pre OH 2020 sa koná virtuálne, príhovor prezidenta MOV Thomasa Bacha si pozorne vypočula aj guvernérka Tokia Juriko Koikeová.
Foto
TASR/AP

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach verí, že viac ako 80 percent obyvateľov Olympijskej dediny v Tokiu bude zaočkovaných proti chorobe COVID-19. Bach zároveň opätovne na začiatku posledného zasadnutia koordinačnej komisie pre Hry XXXII. olympiády potvrdil, že hry budú bezpečné.

Bach počas svojho úvodného príhovoru potvrdil, že MOV je pripravený vyslať do Japonska aj vlastné lekárske tímy, aby pomohli japonským zdravotníkom. Slová nemeckého funkcionára je možné chápať aj ako upokojenie japonského obyvateľstva, v ktorom vládnu veľké obavy z usporiadania olympijských hier a následného rozšírenia choroby COVID-19 v krajine. Len za deväť dní sa vyzbieralo až 350-tisíc podpisov pod petíciu proti usporiadaniu športového sviatku, ktorého otvárací ceremoniál sa uskutoční 23. júla.

„V tejto chvíli je zaočkovaných alebo má pred príchodom do Tokia zabezpečenú vakcináciu už 75 percent obyvateľov Olympijskej dediny,“ povedal Bach. „Naše úsilie sa týmto číslom nekončí. Máme veľmi dobré dôvody na vyslovenie konštatovania, že toto číslo bude výrazne vyššie ako 80 percent. Najdôležitejšie pre nás je, aby Olympijská dedina bolo bezpečné miesto a olympijské hry v Tokiu boli organizované bezpečným spôsobom.“

V MOV momentálne uvažujú, že by zdravotnícke tímy jednotlivých výprav boli rozšírené a lekárske zabezpečenie bolo ešte dôkladnejšie ako v minulosti. „Jednoznačne sa sústredíme na zorganizovanie bezpečných a zabezpečených olympijských hier, do začiatku ktorých zostávajú ešte dva mesiace,“ doplnil Bach.

Podľa šéfky organizačného výboru Seikó Hašimotovej je ponuka ďalšieho zdravotníckeho personálu vítaná. „Bola by to veľká pomoc pri zaisťovaní bezpečných olympijských hier,“ vyhlásila Hašimotová.

Pandemická situácia v Japonsku sa zatiaľ neupokojuje. Minimálne do konca mája vyhlásilo mimoriadny stav deväť prefektúr vrátane Tokia a Sappora. Zasadnutie koordinačnej komisie MOV sa koná virtuálne. „Ak chceme pripraviť úspešné hry, musíme ešte vyriešiť viaceré problémy a urýchliť záverečný proces príprav,“ povedala guvernérka Tokia Juriko Koikeová.

Podujatia a športovci
nadacia2percenta2023
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola